Architektura MuratorKrytykaTomasz Jaroński, Krzysztof Wyrzykowski, RACH-CIACH-CIACH, czyli PCHAMY, PCHAMY!

Tomasz Jaroński, Krzysztof Wyrzykowski, RACH-CIACH-CIACH, czyli PCHAMY, PCHAMY!

Książka stanowi żywy dialog pomiędzy dwoma mistrzami słowa, którzy potrafią w niepowtarzalny sposób poprowadzić widza przez najbardziej emocjonujące etapy wielkich tourów. Spektakl sportowy w ich wydaniu to połączenie ogromnej wiedzy, wieloletniego doświadczenia, wspaniałego języka i humoru – recenzja Piotra Musiałowskiego.

RACH-CIACH-CIACH, czyli PCHAMY, PCHAMY!
Tomasz Jaroński, Krzysztof Wyrzykowski, Rach-Ciach-Ciach, czyli Pchamy, Pchamy!, Burda Publishing Polska 2015

Sport zawsze był ważny w moim życiu. Najpierw wioślarstwo, potem skitoury, biegi długodystansowe, aż wreszcie połknąłem bakcyla kolarstwa. Dziś myślę, że gdybym nie był architektem, chciałbym być zawodowym kolarzem. Na rower wsiadłem tak naprawdę w wyniku poważnej kontuzji, która wyłączyła mnie z biegania. Wcześniej to było tylko uzupełnienie treningu. Nagle odkryłem, że w Polsce kolarstwo, w wymiarze amatorskim, ma się świetnie! Są całe rzesze kolarzy, dla Tatry w jeden dzień Moje pierwsze wspomnienie z dzieciństwa to wycieczka z mamą do Doliny Strążyskiej w Tatrach. Udało się nam dotrzeć do wodospadu Siklawica. Do dziś pamiętam, jaki wydał mi się ogromny i piękny. Później często wracałem w góry. Uprawiałem wspinaczkę skałkową i ścigałem się w zawodach skitourowych. Zwieńczeniem sportowej przygody był Bieg Granią Tatr. Trasa ma 70 kilometrów długości, a suma przewyższeń wynosi prawie 5000 metrów.

Czy jako pięcioletni miłośnik gór mógłbym sobie wyktórych sobotnie i niedzielne „warszawskie rondo” czy „kolarski czwartek” to swego rodzaju święto. Oprócz tego, że regularnie uprawiam kolarstwo, jestem też zapalonym kibicem. Pewnie dlatego duet komentatorów Jaroński – Wyrzykowski od zawsze obecny jest w mojej sportowej świadomości. To ich wspólnym głosem opowiadana jest historia tej dyscypliny sportu, a ich komentarz łączy się nierozerwalnie z ruchomym obrazem kolarskich potyczek, tworząc jedyną w swoim rodzaju sportową transmisję. RACH-CIACH-CIACH, czyli PCHAMY, PCHAMY! stanowi żywy dialog pomiędzy dwoma mistrzami słowa, którzy potrafią w niepowtarzalny sposób poprowadzić widza przez najbardziej emocjonujące etapy wielkich tourów. Spektakl sportowy w ich wydaniu to połączenie ogromnej wiedzy, wieloletniego doświadczenia, wspaniałego języka i humoru. Gdy słucham tych komentarzy, mam wrażenie jakby kolejne wydarzenie sportowe było dla nich tylko pretekstem do tego, żeby się spotkać i świetnie bawić. Książka doskonale oddaje klimat ich relacji.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.