Architektura MuratorKrytykaW obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta

W obronie wrocławskiego Solpolu. Kolejna petycja do władz miasta

Blisko 700 osób podpisało się pod nową petycją do władz Wrocławia w sprawie objęcia ochroną domu towarowego Solpol i zawieszenia postępowania pozwalającego na rozbiórkę obiektu.

Dom towarowy Solpol
Dom towarowy Solpol we Wrocławiu. Fot. Maciej Lulko

O historii Solpolu i kolejnych odsłonach walki o jego zachowanie pisaliśmy na łamach „A-m” wielokrotnie. Postmodernistyczny dom towarowy według projektu Wojciecha Jarząbka z zespołem stanął przy ul. Świdnickiej w 1993 roku. Już w trakcie realizacji budynek stał się celem pielgrzymek architektów, podpatrujących niestandardowe rozwiązania i zastosowanie rzadko spotykanych dotąd materiałów. Kolorowe ościeża okien w nietypowych kształtach, barwne, ceramiczne okładziny na elewacjach zawieszone na aluminiowym ruszcie czy szklane nadbudówki na stalowych konstrukcjach to elementy, które dzięki Solpolowi na dłuższy czas zadomowiły się w polskiej architekturze. Nie powinno więc dziwić, że budynek znalazł się wśród 25 najważniejszych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku, które tworzą tzw. Kolekcję „Architektury-murator”: zbiór makiet przekazanych przez naszą redakcję do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2014 roku.

Czytaj też: Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla |

Niestety, właściciel Solpolu, spółka Polsat Nieruchomości, planuje jego rozbiórkę. Wrocławskie środowisko architektoniczne wielokrotnie podejmowało próby, by temu zapobiec. W obronę Solpolu angażowała się także nasza redakcja, wspierając lokalnych społeczników. Nic to jednak nie dało. W kwietniu firma Polsat Nieruchomości złożyła wniosek o pozwolenie na wyburzenie budynku. Jeśli władze miasta rozpatrzą go pozytywnie, będzie mieć otwartą drogę do rozebrania obiektu. Miejscy aktywiści z Rafałem Rydzem na czele podjęli właśnie ostatnią próbę uratowania Solpolu. Na stronie www.petycjeonline.com zamieścili petycję do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Bartłomieja Świerczewskiego w sprawie objęcia budynku ochroną i zawieszenia postępowania pozwalającego na jego rozbiórkę. W ciągu zaledwie trzech pierwszych dni podpisało ją blisko 700 osób. Petycję można podpisać TU.

Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku?
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.

Autor: Piotr Prus
W Solpolu powstanie Muzeum Postmodernizmu! Kolejny zwrot w sprawie wrocławskiego Solpolu. Budynek od spółki Polsat Nieruchomości zamierza odkupić ministerstwo kultury. W dawnym domu towarowym powstać ma Narodowe Muzeum Architektury Postmodernizmu.
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Solpol jednak do rozbiórki? Czy to ostateczny koniec kultowego budynku? Solpol, najlepszy polski przykład krzykliwego, hedonistycznego nurtu postmodernizmu, prawdopodobnie wkrótce zostanie wyburzony. Obecny właściciel obiektu, spółka Polsat Nieruchomości, złożył właśnie wniosek o jego rozbiórkę.
Ikony postmodernizmu: Muralla Roja projektu Ricardo Bofilla Hiszpańskie arcydzieło Muralla Roja przed swoimi pięćdziesiątymi urodzinami przeżywa drugą młodość. Jak w przestrzeni układają się blanki i miedze tej mieszkalnej twierdzy przypomniał niedawno fotograf Andres Gallardo. Żywy koral ścian z jego zdjęć, jako kolor roku powrócił w palecie znanej firmy kreującej kolorystyczne trendy.
Zmarł Charles Jencks, najważniejszy teoretyk architektury postmodernistycznej To on wyznaczył wyznaczył symboliczną datę śmierci architektury modernistycznej. Napisał kilkadziesiąt książek z teorii architektury, w tym kultową „Architekturę postmodernistyczną” czy najpopularniejszą w Polsce publikację o Le Corbusierze: „Le Corbusier – tragizm współczesnej architektury”. Jencks zmarł 13 października w swoim domu w Londynie. Miał 80 lat.