Architektura MuratorKrytykaWorks and Projects

Works and Projects

Álvaro Siza jest prawdziwym mistrzem architektury skromnej, oszczędnej, a przez to jeszcze silniej przemawiającej do obserwatora. Potrafi precyzyjnie odczuć genius loci w odniesieniu do bardzo różnych kontekstów kulturowych. Świadczą o tym jego realizacje portugalskie, berlińskie czy holenderskie. Ta książka to świetna szkoła dobrej architektury, cenna w czasach dyktatu technologii – recenzja Krzysztofa Chwaliboga.

Alvaro Siza
Alvaro Siza, Works and Projects, Electa/Centro Galego de Arte Contamporanea 1995

Warto sięgnąć do publikacji znanego portugalskiego architekta Álvaro Sizy, aby przypomnieć sobie jego idee. Z perspektywy czasu są one tak samo aktualne, jak przed laty, a we współczesnym rozgardiaszu komercyjnej estetyki nawet bardziej. Jedną z podstawowych cech przyjaznej przestrzeni jest właściwa relacja budynku z jego otoczeniem. Na tę relację składają się elementy takie, jak skala, charakter form, barwa, materiał. Siza jest prawdziwym mistrzem architektury skromnej, oszczędnej, a przez to jeszcze silniej przemawiającej do obserwatora.

Potrafi precyzyjnie odczuć genius loci w odniesieniu do bardzo różnych kontekstów kulturowych. Świadczą o tym jego realizacje portugalskie, berlińskie czy holenderskie. Wydaje się, że obiektem wyrażającym najlepiej ten kunszt jest Galicyjskie Centrum Sztuki w Santiago de Compostella. Sposób wpisania współczesnej, horyzontalnej bryły między lokalną ulicę i zabytkowy klasztor jest mistrzowski. Nic dziwnego, że twórca o tak wielkiej kulturze zaznacza swoją fascynację architekturą innego Alvara – Alvara Aalto. Szczególnie ważny dla Sizy jest następujący cytat z tekstów Aalto: Rysuję instynktownie; nigdy nie tworzę syntezy architektury: moje rysunki wyglądają często jak dziecinne, i w ten sposób główna idea stopniowo krystalizuje się – rodzaj uniwersalnej substancji, która pomaga mi harmonizować niezliczone sprzeczne elementy. Ta książka to świetna szkoła dobrej architektury, cenna w czasach dyktatu technologii.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.