vectorworks

i

Autor: Archiwum Architektury Wieżowiec Złota 44 - widok z ul. Emilii Plater / © Mike Mareen — stock.adobe.com  

Złota 44. Na wysokości zadania [WIDEO]

2018-04-06 10:13 Materiał sponsorowany

Jak zaprojektować wieżowiec, gdzie konieczna jest praca nad 6 piętrami równocześnie, a każde z 287 mieszkań na 52 kondygnacjach jest zupełnie inne? Architektom warszawskiego Żagla udało się to za pomocą narzędzi Vectorworks.

Położona w samym sercu Warszawy Złota 44 stanowi nowoczesne tło zarówno dla pobliskich biurowców, jak i historycznej zabudowy miasta. Ten luksusowy wysokościowiec liczy 192 metry wysokości, 52 piętra i 287 apartamentów o średnim metrażu 120 m2. Ze względu na charakterystyczny kształt bryły często nazywany jest przez mieszkańców stolicy „żaglem”. Jednak prawdziwą inspiracją dla jego twórców było skrzydło orła – symbol Polski i wolności, zmieniającej się Warszawy, która wchodzi w żywą interakcję z mieszkańcami.

Projekt, który wiele wymagał

Główny projektant budynku, Daniel Libeskind, to słynny amerykański architekt polskiego pochodzenia z bogatym światowym dorobkiem, który zaprojektował m.in. Muzeum Żydowskie w Berlinie i był autorem zagospodarowania obszaru Ground Zero powstałego po zniszczeniu w atakach terrorystycznych wież World Trade Centre w Nowym Jorku . Przy realizacji obiektu Złota 44 współpracował z polską pracownią Artchitecture. – Projektowanie tak niestandardowych rozwiązań jest bardzo wymagające. Szczególnie, jeśli jak w przypadku tego budynku, każda kondygnacja i każde mieszkanie jest inne – mówi arch. Mark Kubaczka z pracowni Artchitecture. – Nie było tu mowy o kopiowaniu rzutu apartamentów. Wszystkie miały powstać od nowa, jako zupełnie unikatowe przestrzenie. Oznaczało to, że pracy było wyjątkowo dużo i potrzebowaliśmy narzędzia, które ją zoptymalizuje. Nie udałoby się to bez rozwiązań, które oferuje program Vectorworks – dodaje. Z budową wysokościowców zawsze wiążą się szczególne wyzwania. Są to zarówno kwestie dyspozycji przestrzennej, jak też technologii i konieczności zastosowania specyficznych rozwiązań budowlanych. W przypadku Złotej 44 wiele z nich wynikało nie tylko z rozmiaru bryły, ale także z jej oryginalnego kształtu. Według założeń projektantów miała to być architektura oparta na krzywiznach przestrzennych. – Długo staraliśmy się, aby ową krzywiznę wypracować – wspomina arch. Mark Kubaczka. – Poza tym, że wypukłość elewacji pełni rolę estetyczną, ma także wiele aspektów praktycznych. Przyczynia się m.in. do lepszego nasłonecznienia pomieszczeń. Uzyskanie końcowego efektu ułatwiła funkcjonalność programu Vectorworks, który pozwala na precyzyjną analizę nasłonecznienia obiektu. Przy tworzeniu unikatowej geometrii bryły pomocne okazały się zaawansowane funkcje modelowania.

Pod rękę z technologią

Z oprogramowania Vectorworks korzystają tacy słynni architekci, jak Toyo Ito czy Daniel Libeskind. Na początku – jeszcze pod nazwą MiniCAD – było ono dostępne wyłącznie na komputery Apple. Obecnie można korzystać z niego również na komputerach z systemem operacyjnym Windows. - W 1990 roku, kiedy nasze biuro Artchitecture rozpoczynało pracę z programem, wydawało się, że nikt w Polsce o nim nie słyszał – opowiada arch. Mark Kubaczka. - Rozmaite zobowiązania projektowe zobligowały mnie do tego, żeby opanować go w tempie ekspresowym. Udało się to zaledwie w jeden weekend, co dowodzi niezwykłej intuicyjności tego narzędzia. To świetne połączenie programu CAD-owskiego, graficznego i modelera przestrzennego. Każdy bardzo szybko może nauczyć się nad nim panować. Program Vectorworks umożliwia pracę zespołową i edycję tego samego projektu przez kilka osób jednocześnie. Do projektów można importować pliki OBJ, STL, 3DS i SKP. – Podczas pracy nad Złotą 44 funkcja importu różnych plików była dla nas bardzo istotna i to ona pomogła przezwyciężyć wiele wyzwań projektowych – mówi arch. Mark Kubaczka. – Jedno z nich to właśnie konieczność równoległego szkicowania aż sześciu pięter. Dzięki elastyczności Vectorworks, 26-osobowy zespół Artchitecture mógł w jednym czasie projektować kilka kondygnacji bryły. Sprawnie i z sukcesem. W bibliotece oprogramowania Vectorworks znajdują się symbole, modele mebli i materiały licznych producentów z całego świata. – Było to dla nas ogromnym wsparciem w trakcie przygotowywania zestawienia drzwi i okien – stwierdza projektant. - Budynek wykorzystuje olbrzymią liczbę elementów stolarki otworowej. Funkcja symboli sprawiła, że program przygotowywał takie wyliczenie za nas, a my mogliśmy skoncentrować siły na innych obszarach pracy projektowej.

vectorworks

i

Autor: Archiwum Architektury Apartamentowiec Złota 44 w Warszawie, architektura: Studio Libeskind współpraca: Artchitecture / © Patryk Michalski — stock.adobe.com

Zaprojektuj swój sukces

Vectorworks i projektowanie są ze sobą nierozerwalnie związane. Od 1985 roku oprogramowanie służy jako narzędzie pracy architektom kubaturowym oraz projektantom wnętrz i ogrodów, architektom krajobrazu i urbanistom. Aktualnie z Vectorworks korzysta ponad pół miliona profesjonalnych użytkowników, którzy aktywnie działają na rzecz zmian w otaczającym nas świecie. Świat podlega nieustannej ewolucji, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna: dobry projekt powstaje w głowie projektanta. Vectorworks umożliwia płynne przejście od inspiracji do gotowego projektu dzięki najlepszym narzędziom, ułatwiającym innowację, komunikację i realizację. Wspiera tych, którzy pragną zapewnić innym niepowtarzalne doświadczenia i dokłada wszelkich starań, aby użytkownicy programu osiągnęli bezprecedensowy poziom swoich prac. Funkcjonalność programu obejmuje niemal cały zakres warsztatu architekta – od rysunku przez modelowanie przestrzenne, aż po rendering wizualizacji i przygotowanie dokumentacji projektowej.

Nowa wersja 2018

Vectorworks 2018 to wersja stanowiąca kamień milowy w zakresie użyteczności BIM, optymalizacji procesu projektowania i analizy. Posiada również wiele zintegrowanych funkcji, m.in. programowanie za pomocą skryptów graficznych Marionette, moduł kalkulacji energetycznych i renderingu oraz bardzo rozbudowaną funkcję tworzenia modeli trójwymiarowych. Dodatkowo, jako jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi na rynku, opiera się na metodologii BIM, czyli Building Information Modeling , która staje się nowym trendem w metodologii projektowania. Vectorworks bazuje na procesie twórczym architekta, oprogramowanie pozwala na konceptualizację pomysłów, edycję i analizę projektu oraz jednoczesne generowanie rysunków, harmonogramów i detali technicznych w tym rozwiązań konstrukcyjnych. „Podczas prac nad Vectorworks 2018 skupiliśmy się na optymalizacji i zwiększeniu efektywności procesu roboczego,” – mówi Biplab Sarkar, dyrektor generalny Vectorworks – „co w przypadkuBIM jest szczególnie widoczne w zakresie opcji edycji bezpośrednio w oknie przekroju i oknie rozwinięć ścian wewnętrznych oraz widoku wielopanelowym i dalszych ulepszeniach narzędzia Ściana, które pozwalają precyzyjnie modelować ściany, dzięki czemu można uzyskać szczegółowy widok w przekroju oraz w rzucie głównym i pionowym. Bezpośrednia edycja warstwic w modelu terenu i ulepszone narzędzie do projektowania części widowni to kolejne przykłady optymalizacji możliwości programu.

Najnowsza wersja oprogramowania wprowadza wiele usprawnień procesu projektowania dla architektów. Do nowości należy m.in. optymalizacja tworzenia dokumentacji architektonicznej w wielu równoległych oknach na panelu, rozbudowane możliwości prezentacji na urządzeniach mobilnych (Rendery 360 stopni) i rozbudowa możliwości równoczesnej edycji przekrojów i rzutów za pomocą jednej operacji projektowej oraz opcja edycji bezpośrednio w oknie przekroju i oknie rozwinięć ścian wewnętrznych. „Widok wielopanelowy to jedna z najważniejszych funkcji, które wprowadzono wraz z wersją Vectorworks 2018. Dzięki niej użytkownik może spojrzeć na swój projekt z kilku różnych perspektyw jednocześnie!” – C. Andrew Dunning, właściciel Landru Design.

vectorworks

i

Autor: Archiwum Architektury Oprogramowanie umożliwia pracę w wielu zintegrowanych oknach widoku. Przeprowadzając edycję wybranego elementu np. w rzucie można obserwować jej efekt w widoku aksonometrycznym lub w oknie przekroju.

Bez względu na rodzaj wersji branżowej Vectorworks w pakiecie jest w pełni zintegrowane, najwyższej klasy narzędzie renderowania. Renderworks działa w oparciu o wielokrotnie nagradzany silnik renderujący Maxon CineRender, umożliwiając tworzenie spektakularnych i precyzyjnych wizualizacji 3D, które na dowolnym etapie pracy można wkomponować w zdjęcia stanu faktycznego danej lokalizacji. Z kolei dzięki użyciu Vectorworks w kombinacji ze smartfonem i goglami VR można udać się na spacer przez wirtualną przestrzeń projektów. Więcej informacji o możliwościach, jakie oferuje najnowsze oprogramowanie Vectorworks, znależć można na stronie internetowej www.vectorworks.pl/2018.