Staramy się być w stałym kontakcie z architektami

i

Autor: Archiwum Architektury

"Staramy się być w stałym kontakcie z architektami"

2018-05-15 18:55

Romuald Wilk, współpracujący z architektami i inwestorami w KNAUF AMF, mówi nam o wprowadzaniu "zielonych" metod produkcji oraz łączeniu ekonomii i funkcjonalności.

Jakimi innowacyjnymi rozwiązaniami chcielibyście się podzielić z uczestnikami wydarzenia Młodzi do Łodzi?

Jesteśmy największym w Polsce dostawcą rozwiązań akustycznych. Większość z nich to połączenie rozwiązań ekonomicznych i funkcjonalnych. Najciekawszymi rozwiązaniami z punktu widzenia architektów i jak najmniejszego ograniczania ich kreatywności, są rozwiązania z wełny drzewnej,  czyli grupa Heradesign. Podążamy za wszelkimi trendami w architekturze i dajemy do dyspozycji naszym partnerom produkty w formie standardowych sufitów modułowych lub okładzin ścian, ale również nowoczesne pionowe elementy akustyczne typu bafel, przestrzenne wyspy modułowe i to wszystko w dowolnym kolorze. Nowością są np. elementy z wełny drzewnej wycinane na obrabiarkach CNC, co jeszcze bardziej zmniejsza ograniczenia w zakresie kształtów produkowanych elementów gotowych. Również w zakresie typowych płyt akustycznych oferujemy dowolne nadruki na płytach metalowych MONDENA i mineralnych Varioline.

Wielu młodych architektów przykłada dużą wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju. Jak Waszej firmie udaje się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie?

To zagadnienie jest w Knauf AMF bardzo istotne. Dbałość o środowisko przy procesach produkcyjnych jest naszym celem nadrzędnym. Centrala AMF znajduje się na terenie Bawarskiego Parku Narodowego i obowiązują nas najostrzejsze wymagania w tym zakresie. Fabryka wełny drzewnej w Austrii jest w podobnej sytuacji. Surowce do produkcji płyt Heradesign pochodzą tylko z przemysłowych lasów posiadających wszelkie certyfikaty FSCS, FSC, Wszystkie nasze produkty są certyfikowane w kierunku braku szkodliwego oddziaływania na środowisko i ludzi. W przypadku fabryki w Austrii produkty o gorszych jakościowo parametrach ponownie biorą udział w procesie produkcji lub są wykorzystywane do ogrzewania fabryki. Zużyte płyty Heradesign są mielone i wykorzystywane jako kompost w uprawach rolniczych.

Co jest największym wyzwaniem przy procesie rozwijania nowych produktów, które spełniają wymagania techniczne, ale są także atrakcyjne projektowo?

Niewątpliwie największym wyzwaniem jest uzyskanie w typowym procesie przemysłowym produktów o najwyższych parametrach, ale takich, które jak najmniej ograniczają architektów. Staramy się być w stałym kontakcie z tą najważniejszą dla nas grupą osób i korzystać z ich kreatywności i poszukiwać przy planowaniu i projektowaniu nowych wyrobów. Staramy się zaspokajać ich potrzeby produktowe w jak największym zakresie. Niestety, przemysłowe procesy produkcyjne rządza się swoimi prawami i czasem przegrywamy nie mogąc sprostać wymaganiom naszych kolegów i koleżanek architektów.

Romuald Wilk - Wprowadzał i nadal jest odpowiedzialny za promocję w Polsce materiałów z wełny drzewnej ( Heraklith, Heradesign) od 2001 roku. Od 2013 roku w KNAUF AMF odpowiedzialny za prace z architektami i inwestorami w zachodniej, północnej i centralnej Polsce. Promocja wszystkich produktów KNAUF AMF: Heradesign, Mondena, Thermatex i Topiq.