Architektura MuratorMłodzi do Łodzi 2018Aktualności"Wszechogarniająca informatyzacja jest obecna w naszych autach"

"Wszechogarniająca informatyzacja jest obecna w naszych autach"

O zmianach w motoryzacji i samochodach przyszłości rozmawiamy z przedstawicielem firmy Volvo.

"Wszechogarniająca informatyzacja jest obecna w naszych autach"

Sposób, w jakim poruszamy się po mieście, może w przyszłości znacznie się zmienić. Na większą skalę zaczną pojawiać się takie rozwiązania, jak car-sharing czy samochody autonomiczne. Jak pod względem projektowym zmienią się samochody przyszłości?

Świat, a co za tym idzie również miasta ulegają ciągłemu rozwojowi. Wszechobecna informatyzacja i życie „online” powoduje, że efektywniej wykorzystujemy czas, przepływ informacji jest dużo szybszy niż kiedyś. Miasta się rozrastają, liczba mieszkańców stale rośnie, niestety zaczyna brakować miejsca i przestrzeni, w związku z tym marki motoryzacyjne muszą znaleźć rozwiązania tych problemów. Poza tym samochody muszą być ekologiczne i czyste. Volvo jest liderem elektryfikacji w świecie motoryzacji, szefowie szwedzkiej marki zapowiedzieli, że do 2025 roku 50% sprzedaży będą stanowiły samochody elektryczne. Kolejnymi elementami w samochodach przyszłości będzie możliwość jazdy autonomicznej – wystarczy wpisać adres i samochód sam zwiezie nas do celu bez naszej ingerencji. Już dziś w modelach Volvo dostępna jest funkcja Pilot Assist, dzięki której podczas jazdy autostradą nie musimy kierować pojazdem, system przejmuje kierowanie za nas i utrzymuje samochód w pasie ruchu, hamuje przed przeszkodami i przyspiesza do zadanej prędkości. Już dziś jesteśmy na progu do motoryzacyjnej przyszłości. Oczekiwaniem klientów jest również ciągły dostęp do sieci – samochody Volvo mają ciągły dostęp do informacji z internetu – możemy słuchać ulubionej muzyki z aplikacji Spotify, szukać ciekawych miejsc, czy mieć informacje o pogodzie i natężeniu ruchu ulicznego. Volvo od zawsze było i jest synonimem bezpieczeństwa – dziś dzięki systemowi OnCall auta dbają same o nasze bezpieczeństwo, w przypadku kolizji samochód automatycznie powiadomi służby ratunkowe o zdarzeniu, o tym ilu pasażerów jest w środku i które poduszki powietrzne zostały aktywowane.

Jakie innowacyjne rozwiązania stosujecie z myślą o środowisku?

Dbałość o środowisko to dla Volvo drugi po bezpieczeństwie element DNA marki. Samochody są wyposażone w siliniki spełniające najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Poza tym każdy nowy model Volvo jest dostępny w wersji hybrydowej a od roku 2019 w każdym nowym modelu wprowadzanym na rynek nie będzie już silnika diesla. Poza jednostkami napędowymi szwedzkie auta są budowane z materiałów pochodzących z recliclingu – np. boczki drzwi w najmniejszym SUV’ie XC40.

Tryb życia i cele młodych ludzi są inne niż 15 lat temu, kiedy po raz pierwszy organizowaliśmy wydarzenie. Jak dostosowujecie swoje pojazdy do tych zmieniających się potrzeb?

Wystarczy spojrzeć na nasze nowe modele i porównać je do tych, które były u nas dostępne 15 lat temu. Świat się zmienia, wszechogarniająca informatyzacja jest również obecna w naszych autach. Nasze auta są bezpieczniejsze, ekologiczniejsze i znacznie nowocześniejsze niż 15 lat temu. Do tego wszystkiego skandynawski design sprawia, że są piękne. Prowadząc nasze samochody czuć oczywiście ducha Volvo, jednak projektanci nie tylko podążają za zmieniającym się światem ale wyznaczają trendy w motoryzacji. Volvo jako pierwsze wprowadziło dotykowe ekrany w swoich autach, dziś inne marki robią to samo. Jednak jedna rzecz w Volvo nigdy się nie zmieni – człowiek i jego bezpieczeństwo będą dla szwedzkiej marki zawsze najważniejsze.

Młodzi do Łodzi 2018 - relacja Tak wyglądała czwarta edycja Młodych do Łodzi: dwa dni burzliwych dyskusji, debat i wymiany doświadczeń.
Młodzi do Łodzi 2018 - Architektura+ Praca poza architekturą. Architekt - grafik, scenograf, projektant mody? Prowadzący panel: Rafał Pieszko
Młodzi do Łodzi 2018 - Narzędzia i modele pracy W jaki sposób PPT, BIM, GIS wpływają na jakość i zmianę metod pracy. Czy warto w nie inwestować? Czy praca zdalna jest możliwa? Prowadzący panel: Jerzy Łątka
Młodzi do Łodzi 2018 - Kobieta Czy istnieje Matka Polka architektka? Czy płeć w architekturze ma znaczenie? W jaki sposób kobieta architekt radzi sobie w rozmowach na placu budowy i w zespole? Prowadząca panel Kobieta - Aleksandra Czupkiewicz
Młodzi do Łodzi 2018 - Uczenie (się) zawodu Czego i jak architekci uczą (się) na studiach, poza uczelnią, w trakcie pracy zawodowej? Prowadzący panel Uczenie (się) zawodu - Artur Filip
Młodzi do Łodzi 2018 - konkurs: wybierz najlepsze credo! Nasze konfrontacje dobiegły końca - teraz czas na konkurs. Skomentuj jeden z zamieszczonych projektów i wygraj nagrodę - macie czas do 3 czerwca!