Architektura MuratorMłodzi do Łodzi2013Młodzi do Łodzi 2003. Ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów po raz pierwszy

Młodzi do Łodzi 2003. Ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów po raz pierwszy

W maju 2003 roku przy ulicy Piotrkowskiej 104 w Łodzi pod hasłem Młodzi do Łodzi odbyły się pierwsze ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów przed 40 rokiem życia. Spotkanie zorganizowane zostało przez miesięcznik „Architektura-murator”

23 i 24 maja 2003 roku młodzi architekci z kilkunastu polskich miast wymieniali poglądy i doświadczenia. Dwudniowej dyskusji towarzyszyła wystawa plansz odpowiadających  na pytanie kim jestem?
Plansze zostały przygotowane przez wszystkich uczestników konfrontacji Młodzi do Łodzi 2003. Ponadto architekci wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych:
konfrontacje projektów, konfrontacje z rzeczywistością, konfrontacje postaw.

Dyskusja, która w trakcie konfrontacji Młodzi do Łodzi toczyła się w gronie młodych, pracujących w zawodzie architektów okazała się udaną próbą pokoleniowej odpowiedzi na pytanie: kim jesteśmy? Czego chcemy? Czy mamy wpływ?

 
Młodzi do Łodzi. Ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
23-24 maja 2003
Miejsce: Urząd Miasta Łodzi
Organizatorzy: miesięcznik "Architektura-murator", Muzeum Architektury we Wrocławiu
Program merytoryczny:  "Architektura-murator"; redaktor naczelna Ewa P. Porębska, kierownik działu publicystyka Joanna Szperling; architekci Roman Rutkowski, Olga Sietnicka, Marek Sietnicki, Piotr Śmierzewski, Grzegorz Stiasny (moderator dyskusji konfrontacje projektów), Bartosz Czarnecki, Piotr Marciniak (pomysłodawca przedsięwzięcia), Łukasz Zagała, Krzysztof Mycielski (moderator dyskusji konfrontacje postaw), Piotr Czerwiński, Zbigniew Maćków, Jarosław Bondar, Dariusz Hyc (moderator dyskusji konfrontacje z rzeczywistością)
Projekt aranżacji wystawy: Katarzyna Baumiller, Agnieszka Kossowska
Oprawa graficzna: Marcin Kwietowicz
Patron Honorowy: Prezydent Miasta Łodzi
Patroni medialni: TVP 3 Łódź, lodz.naszemiasto.pl
Sponsorzy: Glaspol,  Isover, Raab Karcher, Weber Terranova


Młodzi do Łodzi 2003: od lewej architekci Wojciech Kakowski, Marek Szcześniak, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" Ewa P. Porębska, Marek Pyka, Marek Lisiak
Młodzi do Łodzi 2003: od lewej architekci Wojciech Kakowski, Marek Szcześniak, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator" Ewa P. Porębska, wiceprezydent Łodzi Marek Pyka, w tle Marek Lisiak, architekt Miasta Łodzi
Fot.: Marcin Czechowicz
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.