Architektura MuratorProjekty81.WAW.PL - projekt Domu Polnego w centralnej Polsce

81.WAW.PL - projekt Domu Polnego w centralnej Polsce

Dom Polny to projekt Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża z pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Użycie kamienia polnego pozwoliło na wkomponowanie domu w otoczenie oraz uzyskanie kontrastu z lekkim, przeszklonym pawilonem znajdującym się od strony ogrodu

81.waw.pl, dom polny
Wizualizacja domu polnego. Dzięki uprzejmości pracowni architektonicznej 81.waw.pl.

Dom Polny to projekt pracowni architektonicznej 81.waw.pl, w której skład wchodzą Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż. Już sama nazwa domu zapowiada jego charakter - położony malowniczo na skarpie z widokiem na rzekę, zapewnia intymność mieszkańcom oraz pozwala na bliski kontakt z przyrodą. W architekturze domu polnego widać inspiracje tradycją nowoczesnej architektury.

Dom polny projektu wtapia się w otoczenie - jest niski, częściowo ukryty pod zielonym dachem, dzięki czemu zapewnia prywatność swoim mieszkańcom. Z jednej strony ulokowano wejście do domu, nieco ukryte za kamiennym murkiem, oraz garaż. Za garażem przewidziano miejsce na płytką wodę otaczającą strefę mieszkalną. Od strony ogrodu natomiast, dom otwiera się na otoczenie, dzięki zastosowaniu dużych przeszklonych powierzchni. Projektanci z pracowni 81.waw.pl tutaj umieścili powierzchnie użytkowe: salon, jadalnię, sypialnie, łazienki i garderoby. Minimalistyczna forma znajdującego się od strony ogrodu szklanego pawilonu skontrastowana została z surowością polnych kamieni, niedrogiego materiału, którego zastosowanie pozwoliło na wkomponowanie domu w naturalne otoczenie. Komunikacja pomiędzy dwiema oddzielnie potraktowanymi bryłami domu polnego odbywa się długim korytarzem.

Lokalizacja: Polska centralna
Powierzchnia zabudowy: 630 m2
Powierzchnia użytkowa: 400 m2
Ilość kondygnacji: podziemna: 0 // nadziemna: 1
Wizualizacja: OMI Media Production & Michał Nowak
Faza projektu: Projekt budowlany

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.
Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.