Architektura MuratorProjekty81.WAW.PL - projekt Domu Polnego w centralnej Polsce

81.WAW.PL - projekt Domu Polnego w centralnej Polsce

Dom Polny to projekt Anny Paszkowskiej-Grudziąż i Rafała Grudziąża z pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Użycie kamienia polnego pozwoliło na wkomponowanie domu w otoczenie oraz uzyskanie kontrastu z lekkim, przeszklonym pawilonem znajdującym się od strony ogrodu

81.waw.pl, dom polny
Wizualizacja domu polnego. Dzięki uprzejmości pracowni architektonicznej 81.waw.pl.

Dom Polny to projekt pracowni architektonicznej 81.waw.pl, w której skład wchodzą Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż. Już sama nazwa domu zapowiada jego charakter - położony malowniczo na skarpie z widokiem na rzekę, zapewnia intymność mieszkańcom oraz pozwala na bliski kontakt z przyrodą. W architekturze domu polnego widać inspiracje tradycją nowoczesnej architektury.

Dom polny projektu wtapia się w otoczenie - jest niski, częściowo ukryty pod zielonym dachem, dzięki czemu zapewnia prywatność swoim mieszkańcom. Z jednej strony ulokowano wejście do domu, nieco ukryte za kamiennym murkiem, oraz garaż. Za garażem przewidziano miejsce na płytką wodę otaczającą strefę mieszkalną. Od strony ogrodu natomiast, dom otwiera się na otoczenie, dzięki zastosowaniu dużych przeszklonych powierzchni. Projektanci z pracowni 81.waw.pl tutaj umieścili powierzchnie użytkowe: salon, jadalnię, sypialnie, łazienki i garderoby. Minimalistyczna forma znajdującego się od strony ogrodu szklanego pawilonu skontrastowana została z surowością polnych kamieni, niedrogiego materiału, którego zastosowanie pozwoliło na wkomponowanie domu w naturalne otoczenie. Komunikacja pomiędzy dwiema oddzielnie potraktowanymi bryłami domu polnego odbywa się długim korytarzem.

Lokalizacja: Polska centralna
Powierzchnia zabudowy: 630 m2
Powierzchnia użytkowa: 400 m2
Ilość kondygnacji: podziemna: 0 // nadziemna: 1
Wizualizacja: OMI Media Production & Michał Nowak
Faza projektu: Projekt budowlany

Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.