Nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprojektowało studio Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski Architekci oraz Buro Happold. Czterokondygnacyjny gmach powstał na planie prostokąta, którego dłuższy bok przylega do ulicy Marszałkowskiej. Swoją docelową wysokość osiągnął latem ubiegłego roku. Gotowa jest już biała betonowa fasada, wieża kinowa czy przestrzenne ciągi komunikacyjne wraz z monumentalną, centralną klatką schodową. Przestrzenie ekspozycyjne we wnętrzu zajmą ponad 4500 m². W obiekcie znajdą się także sale edukacyjne, pracownia konserwatorska, magazyny dzieł sztuki oraz kino z widownią na 150 osób. Przewidziano też audytorium, czytelnię i kawiarnię oraz wiernie odtworzone Studio Eksperymentalne Polskiego Radia według projektu Oskara Hansena.
Galerie główne przewidziano na pierwszym i drugim piętrze, wokół geometrycznej klatki schodowej. Na obu poziomach znajdą się też tzw. City Rooms, czyli pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym spojrzenie na centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy – zapowiada Marta Bartkowska z działu komunikacji MSN.
Wyzwania związane z budową MSN
Budowa MSN to historia wyzwań. Architekci i inżynierowie otrzymali zadanie zaprojektowania obiektu tuż nad tunelami i stacją metra. Niemal 60% budynku znajduje się bezpośrednio nad infrastrukturą podziemnej kolei. Kolizje ze strategiczną miejską siecią techniczną, teren objęty restrykcyjnym planem miejscowym obrazują stopień trudności tak projektowych, jak i wykonawczych. Bryłę budynku oparto na 128 betonowych palach fundamentowych sięgających ponad 30 metrów w głąb ziemi, oplatając konstrukcję metra. W związku z jej potencjalnymi odkształceniami, ten etap budowy przebiegał w ścisłej współpracy z przedstawicielami Metra Warszawskiego oraz naukowcami z Politechniki Warszawskiej. Wyzwaniem był też wybór odpowiednich materiałów, w tym przewidzianego w projekcie białego betonu architektonicznego.
Uzyskanie tak jasnego lica betonu wiązało się z wielomiesięcznymi testami nad doborem proporcji mieszanki kruszyw. Betonowe elementy odlewane były ręcznie. Pracownicy konstruowali formy, wylewali i odwibrowywali beton, by idealnie rozłożył się w formach. Sprawdzany był kolor, jakość i wytrzymałość poszczególnych elementów. Proces ten wymagał zegarmistrzowskiej precyzji. Każdy ruch był dokładnie zaplanowany. Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej rozpoczęła się w 2019 roku. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Warbud. Funkcję inżyniera kontraktu pełni konsorcjum Ecm Group Polska i Portico Project Management. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na drugą połowę 2024 roku.