Architektura MuratorProjektyArchitektura Gdyni: nowa marina według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat

Architektura Gdyni: nowa marina według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat

Konkurs architektoniczny Polskiego Związku Żeglarskiego na projekt nowej mariny w Gdyni wygrało Studio Architektoniczne Kwadrat. Do 2016 roku powstanie kompleks o łącznej powierzchni 19 tys. m2  

Nowa Marina w Gdyni, Studio Architektoniczne Kwadrat
Projekt nowej mariny w Gdyni, © Studio Architektoniczne Kwadrat
Nowa MarinaGdynia, Polska
AutorzyStudio Architektoniczne Kwadrat
Powierzchnia całkowita19000.0 m²

Nowa Marina, wielofunkcyjny kompleks z przystanią powstanie na nabrzeżu w Gdyni według konkursowej koncepcji Studia Architektonicznego Kwadrat. Założeniem konkursu zorganizowanego przez Polski Związek Żeglarski było zaprojektowanie wielofunkcyjnego zespołu przy nabrzeżu Beniowskiego w śródmieściu. W skład kompleksu o powierzchni ponad 19 tys. m² miały wejść pomieszczeniami dla czterech klubów żeglarskich, hotel z 200 pokojami, lokale usługowe oraz biura. Architekci zaproponowali obiekt składający się z trzech połączonych ze sobą segmentów, dwóch na planie litery C, z półotwartymi na marinę dziedzińcami, i jednej o zaokrąglonym narożniku na zakończeniu al. Jana Pawła II. Od ulicy znajdą się wszystkie funkcje komercyjne, od strony mariny – nowe siedziby klubów. W zespole przewidziano wiele energooszczędnych rozwiązań (panele fotowoltaiczne, trójszybowe przeszklenia, izolacje termiczne).

Tekst: Tomasz Żylski

Więcej projektów w "Architekturze-murator" nr 4/2014

Architektura Gdyni: rusza budowa Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci Białe elewacje i zaokrąglone balkony - zaprojektowany przez pracownię Wolski Architekci budynek Baltiq Plaza nawiązuje do nowoczesnej architektury Gdyni. Budowa rusza za kilka tygodni  
Osiedle Azymut w Gdyni W gdyńskiej dzielnicy Mały Kack powstaje osiedle według projektu studia Domus Sieniawski & Sieniawski.
Ósmy Weekend Architektury w Gdyni pod hasłem Kooperacja Znamy program tegorocznego Weekendu Architektury. Wśród gości m.in. Bolesław Stelmach, Michał Stangel, Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski, Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski, Małgorzata Kuciewicz, Grzegorz Piątek oraz Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz.
Nagrody Czas Gdyni dla najlepszych realizacji 2017 roku Rada Miasta Gdyni po raz kolejny przyznała nagrody dla najlepszych gdyńskich inwestycji. W kategorii Architektura zwyciężył zespół mieszkalny Rivus autorstwa pracowni MS architect z Sopotu.
Projekt Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gdyni Koncepcja Vowie Studio Plus zakłada gruntowną modernizację Szkoły Podstawowej im. Xawerego Czernickiego i dostosowanie jej do nowych potrzeb, zwłaszcza rozwiązania problemu braku miejsc w przedszkolach. Istniejąca sala gimnastyczna zostanie wkomponowana w kompleks nowego budynku szkoły i przedszkola. Całość ma nawiązywać do charakterystycznej dla Gdyni architektury modernistycznej.
Gdyńskie Centrum Filmowe W ramach projektu zrealizowany został nie tylko budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, ale też kolejka na Kamienną Górę i nowa aranżacja placu z trawiastym skwerem. Dzięki temu powstała wielofunkcyjna i bezpretensjonalna miejska przestrzeń – pisze Monika Arczyńska.
Architektura Gdyni: rusza budowa Baltiq Plaza projektu Wolski Architekci Białe elewacje i zaokrąglone balkony - zaprojektowany przez pracownię Wolski Architekci budynek Baltiq Plaza nawiązuje do nowoczesnej architektury Gdyni. Budowa rusza za kilka tygodni