Architektura MuratorProjektyArka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie

Arka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie

Amerykańska pracownia Olson Kundig Architecture and Exhibit Design zaprojektuje scenograficzną wystawę dedykowaną dzieciom w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Inspiracją dla autorów zwycięskiej koncepcji była biblijna historia Arki Noego.

Arka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie
I nagroda, model wystawy w Muzeum Dziecięcym Muzeum Żydowskiego w Berlinie, projekt: Olson Kundig Architecture and Exhibit Design © Muzeum Żydowskie w Berlinie. Fot. Yves Sucksdorff

Zaprojektowane przez Daniela Libeskinda Muzeum Żydowskie w Berlinie otwarto w 2001 roku. Ten sam architekt jest autorem koncepcji przebudowy znajdującej się po drugiej stronie ulicy hali targowej na potrzeby Akademii im. W. Michaela. Instytucja ta stanowi część muzeum i zajmuje się badaniem zagadnień związanych z historią i kulturą żydowską. W otwartym w 2012 roku budynku mieszczą się także biblioteka, archiwum oraz przestrzenie służące organizacji wydarzeń. Wszystkie te funkcje zajmują zaledwie połowę powierzchni obiektu, druga połowa pozostawała dotychczas niezagospodarowana. To właśnie tam ma powstać Muzeum Dziecięce z wystawą przeznaczoną dla widzów w wieku 5-12 lat.

Koncepcję architektoniczną nowej przestrzeni wyłoniono w ramach zamkniętego dwuetapowego konkursu, który rozstrzygnięto 15 lipca. Założenia konkursowe wymagały opracowania scenograficznej koncepcji oraz przestrzeno-architektonicznego projektu uwzględniającego pobudzające interaktywne instalacje, odpowiadające wrażliwości najmłodszych.

I nagrodę przyznano pracowni Olson Kundig Architecture and Exhibit Design ze Seattle. Drugą nagrodę otrzymała berlińska pracownia Staab Architekten, a trzecią austriackie biuro Michael Wallraff ZT GmbH. W uzasadnieniu czytamy: Scenograficzny charakter pracy jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia muzealnej pedagogiki. Poprzez historię Arki Noego poruszone zostały takie tematy jak różnorodność, wędrówka czy nowy początek. Widz staje się Noem i poprzez wcielenie się w jego rolę doświadcza różnych wymiarów tego tematu.

Punktem wyjścia dla projektu jest opowieść o Arce Noego. Projekt biura Olson Kundig ma potencjał by rozwinąć biblijną historię i odnieść ją do teraźniejszości – mówi Peter Schafer, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Realizacja ma się zakończyć do połowy 2018 roku, otwarcie zaplanowano na 2019 rok. Budżet przeznaczony na inwestycję wynosi 3,44 mln Euro.

Tagi:
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.
Rekonstrukcja Zamku Miejskiego w Berlinie Przy Unten den Linden w Berlinie stanął żelbetowy szkielet Zamku Miejskiego. To, jak określa lokalna prasa, jedno z największych, najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych przedsięwzięć budowlanych Republiki. Przypominamy historię zamku i spór o jego rekonstrukcję.
Nowa siedziba Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs na nowy budynek Archiwum Bauhausu i Muzeum Projektowania w Berlinie. Obok dotychczasowej siedziby, zaprojektowanej przez Waltera Gropiusa, powstanie filigranowa wieża z przestrzenią ekspozycyjną o powierzchni 6 700 m2. Zwycięską koncepcję opracowała pracownia Staab Architekten.