Arka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie

i

Autor: Archiwum Architektury I nagroda, model wystawy w Muzeum Dziecięcym Muzeum Żydowskiego w Berlinie, projekt: Olson Kundig Architecture and Exhibit Design © Muzeum Żydowskie w Berlinie. Fot. Yves Sucksdorff

Arka Noego w Muzeum Żydowskim w Berlinie

2016-07-28 15:07

Amerykańska pracownia Olson Kundig Architecture and Exhibit Design zaprojektuje scenograficzną wystawę dedykowaną dzieciom w Muzeum Żydowskim w Berlinie. Inspiracją dla autorów zwycięskiej koncepcji była biblijna historia Arki Noego.

Zaprojektowane przez Daniela Libeskinda Muzeum Żydowskie w Berlinie otwarto w 2001 roku. Ten sam architekt jest autorem koncepcji przebudowy znajdującej się po drugiej stronie ulicy hali targowej na potrzeby Akademii im. W. Michaela. Instytucja ta stanowi część muzeum i zajmuje się badaniem zagadnień związanych z historią i kulturą żydowską. W otwartym w 2012 roku budynku mieszczą się także biblioteka, archiwum oraz przestrzenie służące organizacji wydarzeń. Wszystkie te funkcje zajmują zaledwie połowę powierzchni obiektu, druga połowa pozostawała dotychczas niezagospodarowana. To właśnie tam ma powstać Muzeum Dziecięce z wystawą przeznaczoną dla widzów w wieku 5-12 lat.

Koncepcję architektoniczną nowej przestrzeni wyłoniono w ramach zamkniętego dwuetapowego konkursu, który rozstrzygnięto 15 lipca. Założenia konkursowe wymagały opracowania scenograficznej koncepcji oraz przestrzeno-architektonicznego projektu uwzględniającego pobudzające interaktywne instalacje, odpowiadające wrażliwości najmłodszych.

I nagrodę przyznano pracowni Olson Kundig Architecture and Exhibit Design ze Seattle. Drugą nagrodę otrzymała berlińska pracownia Staab Architekten, a trzecią austriackie biuro Michael Wallraff ZT GmbH. W uzasadnieniu czytamy: Scenograficzny charakter pracy jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia muzealnej pedagogiki. Poprzez historię Arki Noego poruszone zostały takie tematy jak różnorodność, wędrówka czy nowy początek. Widz staje się Noem i poprzez wcielenie się w jego rolę doświadcza różnych wymiarów tego tematu.

Punktem wyjścia dla projektu jest opowieść o Arce Noego. Projekt biura Olson Kundig ma potencjał by rozwinąć biblijną historię i odnieść ją do teraźniejszości – mówi Peter Schafer, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Realizacja ma się zakończyć do połowy 2018 roku, otwarcie zaplanowano na 2019 rok. Budżet przeznaczony na inwestycję wynosi 3,44 mln Euro.