Pawilon Expo 2010 Austria

i

Autor: Archiwum Architektury

Atmosfera harmonii w austriackim pawilonie na Expo 2010

2010-03-22 1:00

Biomorficznych kształtów pawilon pokrywa połyskująca skóra z porcelany. Austriacka prezentacja na Światowej Wystawie Expo 2010 w Szanghaju (od 1 maja do 31 października 2010) przybiera formę futurystycznego pawilonu opracowanego przez wiedeńskie biuro architektoniczne SPAN i Zeytinoglu Architects.

Nazwa obiektuSPAN & Zeytinoglu: Austria — Feel the Harmony The Austrian Pavilion at the Shanghai Expo 2010
AutorzyAlexander Jarau
Zespół projektowyJakub Bräuer, Regina Kiem, Adam Vukmanov, Martina Lesjak, Aurelius Weber
Architektura wnętrzShanghai Xian Dai Architectural Design Group
KonstrukcjaVatter & Partner ZT KEG, Gleisdorf
Generalny wykonawcaAlpine Mayreder Construction Co.
Inwestor EXPO Office Austria
Powierzchnia terenu2314.0 m²
Powierzchnia całkowita2227.0 m²
Projekt2008
Data realizacji (koniec)2010

Motywem przewodnim pawilonu jest jego linearność, a obła powierzchnia odzwierciedla strukturę biologiczną. Zakrzywioną geometrię fasady obłożono dziesięcioma milionami porcelanowych płytek. Zewnętrze subtelnie miesza się z wnętrzem. Gradacja kolorów na fasadzie, dizajn baru, restauracji, pomieszczenia dla VIP-ów, jak również detale są stosowane w konsekwentny sposób.

Motto Austria - Feel Harmony posłużyło za koncepcję futurystycznego pawilonu. Krzywoliniowa sekwencji wnętrza płynnie prowadzi od strefy wejściowej poprzez powierzchnię wystawową, na którą składają się zintegrowane elementy, jak dźwięk i obraz. Relacja przestrzenna pawilonu do abstrakcyjnego kształtu opiera się na zasadzie równowagi, podziału i symbiozy. Organiczny wygląd zdaniem architektów ze SPAN jest wynikiem matematycznych obliczeń. Paradoksalnie, nauka jest tu rozumiana jako uniwersalny język, w którym zapisano geometryczną strukturę, aby zwiększyć efektywność formy.

"Porcelanowa skóra" stopniowo zmienia się z koloru czerwonego na biały. Pokrycia złożonych, zakrzywionych powierzchni dachu było możliwe dzięki wyborze bardzo małych sześciokątnych ogniw. Rezultatem jest gładka, "bezszwowa" powierzchnia. Projekt nawiązuje również do tradycji chińskiego eksportu porcelany w Europie.

www.span-arch.com / www.span.vox.com / www.arkan.at

Powierzchnia terenu: m2Powierzchnia całkowita: m2Projekt: 2008Realizacja: 2010

fotka z /zdjecia/PS__Exterior_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury