Architektura MuratorProjektyAtmosfera harmonii w austriackim pawilonie na Expo 2010

Atmosfera harmonii w austriackim pawilonie na Expo 2010

Biomorficznych kształtów pawilon pokrywa połyskująca skóra z porcelany. Austriacka prezentacja na Światowej Wystawie Expo 2010 w Szanghaju (od 1 maja do 31 października 2010) przybiera formę futurystycznego pawilonu opracowanego przez wiedeńskie biuro architektoniczne SPAN i Zeytinoglu Architects.

Pawilon Expo 2010 Austria
SPAN & Zeytinoglu: Austria — Feel the Harmony The Austrian Pavilion at the Shanghai Expo 2010
AutorzyAlexander Jarau
Zespół projektowyJakub Bräuer, Regina Kiem, Adam Vukmanov, Martina Lesjak, Aurelius Weber
Architektura wnętrzShanghai Xian Dai Architectural Design Group
KonstrukcjaVatter & Partner ZT KEG, Gleisdorf
Generalny wykonawcaAlpine Mayreder Construction Co.
Inwestor EXPO Office Austria
Powierzchnia terenu2314.0 m²
Powierzchnia całkowita2227.0 m²
Projekt2008
Data realizacji (koniec)2010

Motywem przewodnim pawilonu jest jego linearność, a obła powierzchnia odzwierciedla strukturę biologiczną. Zakrzywioną geometrię fasady obłożono dziesięcioma milionami porcelanowych płytek. Zewnętrze subtelnie miesza się z wnętrzem. Gradacja kolorów na fasadzie, dizajn baru, restauracji, pomieszczenia dla VIP-ów, jak również detale są stosowane w konsekwentny sposób.

Motto Austria - Feel Harmony posłużyło za koncepcję futurystycznego pawilonu. Krzywoliniowa sekwencji wnętrza płynnie prowadzi od strefy wejściowej poprzez powierzchnię wystawową, na którą składają się zintegrowane elementy, jak dźwięk i obraz. Relacja przestrzenna pawilonu do abstrakcyjnego kształtu opiera się na zasadzie równowagi, podziału i symbiozy. Organiczny wygląd zdaniem architektów ze SPAN jest wynikiem matematycznych obliczeń. Paradoksalnie, nauka jest tu rozumiana jako uniwersalny język, w którym zapisano geometryczną strukturę, aby zwiększyć efektywność formy.

"Porcelanowa skóra" stopniowo zmienia się z koloru czerwonego na biały. Pokrycia złożonych, zakrzywionych powierzchni dachu było możliwe dzięki wyborze bardzo małych sześciokątnych ogniw. Rezultatem jest gładka, "bezszwowa" powierzchnia. Projekt nawiązuje również do tradycji chińskiego eksportu porcelany w Europie.

www.span-arch.com / www.span.vox.com / www.arkan.at

Powierzchnia terenu: m2
Powierzchnia całkowita: m2
Projekt: 2008
Realizacja: 2010

fotka z /zdjecia/PS__Exterior_art.jpg
Pawilon narodowy Szwajcarii na Expo 2010 w Szanghaju Opracowany przez biuro architektoniczne Buchner Bründler and element GmbH pawilon, z użytkowym, zielonym dachem, po którym jeździ wagonik na szynie reprezentował Szwajcarię na Expo 2010, którego temat przewodni brzmi "Lepsze Miasto, Lepsze Życie". Wystawę pokazał Instytut gta.
Wielka Brytania na Expo 2010 w Szanghaju Opracowany przez Foreign and Commonwealth Office pawilon jest wyrazem demonstracji kreatywności oraz innowacyjności, i będzie reprezentować Wielką Brytanię na Expo 2010, którego tematem przewodnim jest "Lepsze Miasto, Lepsze Życie".