Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach

2024-10-27 11:03

Zabytkowa Hala Betonowa i jeden z budynków dawnego Browaru Huggera zostaną zaadaptowane przez biuro CDF Architekci do całkiem nowych funkcji. Zmodernizowane obiekty staną się częścią większego założenia realizowanego przez firmę Garvest na poznańskim Łazarzu. Betonhaus zbudowano w 1911 na potrzeby Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Prezentowano w nim trofea myśliwskie cesarza Fryderyka Wilhelma. Przypominamy materiał z 2021.

Spis treści

  1. Adaptacja Betonhausu oraz budynku Browaru Huggera
  2. Pozostałość Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa
  3. Likwidacja dobudówek, odtworzenie kolorystyki
Rozmowa z Joanną Mytkowską, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Adaptacja Betonhausu oraz budynku Browaru Huggera

Nazwa obiektu Adaptacja Betonhausu oraz budynku Browaru Huggera na funkcje biurowo-usługowe
Adres obiektu Poznań, ul. Matejki i Śniadeckich
Autorzy CDF Architekci
Architektura wnętrz DOT Interiors
Konstrukcja BUD-EKSPERT
Instalacje Termo Studio, SPP Poprawa
Inwestor Garvest
Powierzchnia użytkowa 2011.0 m²
Powierzchnia całkowita 4480.0 m²
Kubatura 14484.0 m³
Data realizacji (początek) 2021

Pozostałość Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa

Betonhaus to pozostałość  Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa zorganizowanej w Poznaniu w 1911 roku. Żelbetowy pawilon stanął w parku Wilsona na Łazarzu według projektu Hermanna Klotha i Christiana Schneidera. Po I wojnie obiekt mieścił Katedrę Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a ostatnio wykorzystywała go poznańska AWF.

W 2013 roku obiekt kupiła firma  Garvest, do której należy też przeszło hektarowa działka dawnej fabryki perfum i sąsiadujący z Halą Betonową historyczny budynek Browaru Huggera. Garvest planuje tu realizację wielofunkcyjnego zespołu z budynkami mieszkalnymi i aparthotelem projektu pracowni JEMS Architekci.

W zmodernizowanych zabytkowych budynkach znajdzie się przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna, biura oraz spa. Za tę część inwestycji odpowiada poznańskie studio CDF Architekci. Jak tłumaczą autorzy, głównym założeniem ich projektu jest adaptacja Betonhausu i budynku browaru do nowych funkcji wraz z jednoczesnym przywróceniem obiektom pierwotnego wyglądu. Między dwiema bryłami powstanie dodatkowo naziemny łącznik.

Likwidacja dobudówek, odtworzenie kolorystyki

Projektanci starali się, by ta nowa kubatura nie ingerowała zbytnio w założenie parkowe. Przewidzieli więc przekrycie jej dachem odwróconym pokrytym żwirem i nieznaczne wycofanie elewacji względem Hali Betonowej. W ramach projektu zaplanowano też m.in. likwidację dobudówek, odtworzenie kolorystki elewacji, odsłonięcie pierwotnych sufitów i stolarki okiennej, odbudowę szerokich schodów od strony parku Wilsona oraz przywrócenie dawnych osi widokowych.

Architektura Murator Google News
Autor:
Listen to "Architektura-murator. Podcast 30/30" on Spreaker.