Architektura MuratorProjektyBetonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach

Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach

Zabytkowa Hala Betonowa i jeden z budynków dawnego Browaru Huggera zostaną zaadaptowane przez biuro CDF Architekci do całkiem nowych funkcji. Zmodernizowane obiekty staną się częścią większego założenia realizowanego przez firmę Garvest na poznańskim Łazarzu.

Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach
Adaptacja Betonhausu oraz budynku Browaru Huggera na funkcje biurowo-usługowePoznań, ul. Matejki i Śniadeckich
AutorzyCDF Architekci
Architektura wnętrzDOT Interiors
KonstrukcjaBUD-EKSPERT
InstalacjeTermo Studio, SPP Poprawa
InwestorGarvest
Powierzchnia użytkowa2011.0 m²
Powierzchnia całkowita4480.0 m²
Kubatura14484.0 m³
Data realizacji (początek)2021
Projekt oświetleniaQLAB Laboratory of Light

Betonhaus to pozostałość  Wschodnioniemieckiej Wystawy Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa zorganizowanej w Poznaniu w 1911 roku. Żelbetowy pawilon stanął w parku Wilsona na Łazarzu według projektu Hermanna Klotha i Christiana Schneidera. Po I wojnie obiekt mieścił Katedrę Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej, a ostatnio wykorzystywała go poznańska AWF. W 2013 roku obiekt kupiła firma  Garvest, do której należy też przeszło hektarowa działka dawnej fabryki perfum i sąsiadujący z Halą Betonową historyczny budynek Browaru Huggera. Garvest planuje tu realizację wielofunkcyjnego zespołu z budynkami mieszkalnymi i aparthotelem projektu pracowni JEMS Architekci.

W zmodernizowanych zabytkowych budynkach znajdzie się przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna, biura oraz SPA. Za tę część inwestycji odpowiada poznańskie studio CDF Architekci. Jak tłumaczą autorzy, głównym założeniem ich projektu jest adaptacja Betonhausu i budynku browaru do nowych funkcji wraz z jednoczesnym przywróceniem obiektom pierwotnego wyglądu. Między dwiema bryłami powstanie dodatkowo naziemny łącznik. Projektanci starali się, by ta nowa kubatura nie ingerowała zbytnio w założenie parkowe. Przewidzieli więc przekrycie jej dachem odwróconym pokrytym żwirem i nieznaczne wycofanie elewacji względem Hali Betonowej. W ramach projektu zaplanowano też m.in. likwidację dobudówek, odtworzenie kolorystki elewacji, odsłonięcie pierwotnych sufitów i stolarki okiennej, odbudowę szerokich schodów od strony parku Wilsona oraz przywrócenie dawnych osi widokowych. Fasada budynku browaru tworzyć będzie wizualne zatrzymanie osi widokowej wzdłuż dojazdu od strony ul. Śniadeckich, natomiast Hala Betonowa zamknie poprzeczną oś parku – wyjaśniają architekci.

Młyn Maria – Maćków Pracownia Projektowa zrewitalizowała zabytkowy zespół w centrum Wrocławia Zabytkowy zespół Młyna Maria we Wrocławiu doczekał się rewitalizacji. W miejscu dawnych silosów i magazynów powstały w pełni wykończone apartamenty. Za projekt modernizacji historycznych budynków odpowiada Maćków Pracownia Projektowa, a za prace wykończeniowe we wnętrzach firma Tétris.
Adaptacja browaru i tkalni w Węgrowie Konkurs na modernizację browaru i manufaktury sukienniczej w Węgrowie wygrała Inicjatywa projektowa.
Rozbudowa szpitala ortopedycznego im. Wiktora Degi w Poznaniu W dwuetapowym konkursie na projekt nowego skrzydła Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu zwyciężyły pracownie CDF Architekci i Ucees. Autorzy zaproponowali nowoczesny gmach, który z jednej strony nawiązuje do zabudowań dawnego klasztoru i szkoły Sacré Coeur, z drugiej wpisuje w otaczającą parkową zieleń.
Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Zespół Platanowy Park w Bydgoszczy Na 8-hektarowym terenie dawnej fabryki Makrum w Bydgoszczy planowany jest kompleks mieszkalno-biurowy. Projekt założenia opracowało studio CDF Architekci
Biurowiec Maraton w Poznaniu Pracownia CDF Architekci zaprojektowała budynek biurowy, który osłoni niewielkie osiedle od ruchliwej ulicy w centrum Poznania.