Architektura MuratorProjektyBiałostocka Kooperatywa Mieszkaniowa

Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa

W Białymstoku zawiązała się kooperatywa, która chce zrealizować budynek wielorodzinny. Na jej czele stoją projektanci z Meteor Architects.

Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa
Aażną częścią programu są przestrzenie wspólne. w poziomie przyziemia znajduje się świetlica otwarta na niewielki taras i ogród, a na dachu miejska farma. Il. materiały prasowe

Współprowadzący pracownię Meteor, białostoccy architekci Bogdan i Anna Pszonakowie, długo szukali mieszkania w śródmieściu, które spełniałoby ich oczekiwania użytkowe i finansowe. Z braku odpowiedniej oferty, postanowili zaprojektować je sobie sami. Aby zminimalizować koszty realizacji, już trzy lata temu podjęli decyzję, by zawiązać kooperatywę.

Białostocka Kooperatywa Mieszkaniowa
Il. materiały prasowe

Od tego czasu przygotowywali założenia przedsięwzięcia i koncepcję architektoniczną. Według projektu w budynku miałoby się znaleźć 13 mieszkań o powierzchni od 56 do 110 m2 oraz dwa lokale usługowe. Dużo uwagi poświęciliśmy rozwiązaniom zwiększającym efektywność energetyczną i ograniczającym koszty ogrzewania. Zwarta bryła oraz zwiększona izolacja termiczna redukują straty ciepła. Detal balkonów rozwiązano z wykluczeniem mostków cieplnych, a ich szklane obudowy zwiększają zyski ciepła w okresie zimowym oraz chronią duże okna w ścianie południowej przed wychładzaniem wiatrem – tłumaczy Bogdan Pszonak. Do ogrzewania wody użytkowej przewidziano pompy ciepła typu powietrze-woda w układzie biwalentnym z kotłem gazowym. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej działki, którą kooperatywa mogłaby kupić lub wynająć od miasta.

Rozpoczęcie realizacji: 2018

Tagi:
Dyplom absolwentki Politechniki Białostockiej z nagrodą w plebiscycie portalu BauNetz Praca dyplomowa Anny Jankowskiej, absolwentki Wydziału Architektury na Politechnice Białostockiej, zdobyła III miejsce w ostatniej odsłonie plebiscytu portalu BauNetz i została tym samym nominowana do tytułu Master der Master, który przyznawany jest pod koniec roku.
Hotel Ibis w Białymstoku Projektantom udało się stworzyć minimalistyczne wnętrza pełne odniesień do walorów przyrodniczych Podlasia. Oddali klimat regionu w sposób uniwersalny, bez konieczności sięgania po wzory ze skansenów – pisze Michał Chodorowski.
Rusza budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego w Białymstoku Koncepcja architektoniczna budynku powstała w białostockiej pracowni Arkon Jan Kabac, projekt budowlany wykonało warszawskie biuro Mateusz Wejchert Architekt. Obiekt ma powstać do końca 2017 roku.
Stadion miejski w Białymstoku Ażurowa konstrukcja nośna nawiązuje do koron pobliskich drzew, przez które delikatnie przesącza się światło słoneczne, ale poprzez swą dynamikę i nakładające się rytmy ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. O stadionie projektu Kuryłowicz & Associates pisze Bartosz Czarnecki.
Przebudowa dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białystok. Wyniki konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt przebudowy dawnej bożnicy żydowskiej na siedzibę Rady Miasta Białymstoku. Zwycięska koncepcja pracowni Atelier Zetta zakłada m.in. odtworzenie historycznego detalu dawnej synagogi oraz włączenie jej w czterokondygnacyjny, transparentny budynek uzupełniający pierzeję ulicy.
Uniwersytecka aula w Białymstoku Zestawione w dynamicznej kompozycji trzy miedziane, łagodnie wijące się wstęgi, przywodzą na myśl kurtynę kryjącą przestrzeń rozgrywającego się na wielu poziomach spektaklu. Jednak autorzy przywołują inspiracje bliższe naturze – pobliski Las Zwierzyniecki. Za sprawą subtelnego rytmu podziałów elewację frontową można też odczytać więc jako architektoniczną interpretację ściany lasu