Architektura MuratorProjektyBiblioteka. Projekt rozbudowy kampusu Politechniki Opolskiej

Biblioteka. Projekt rozbudowy kampusu Politechniki Opolskiej

Nowa biblioteka ma stanowić część kampusu Politechniki Opolskiej, budowanego od dziesięciu lat na terenie byłych koszar wojskowych przy ulicy Prószkowskiej.

Biblioteka w Opolu
Fot.: materiały prasowe Politechniki Opolskiej
AutorzyHeinle, Wischer und Partner Architekci, architekci Thomas Heinle (główny projektant), Agata Jasiewicz, Areta Keller, Karolina Słocińska, Anna Stryszewska-Słońska, Magdalena Tatar
InwestorPolitechnika Opolska
Projekt2011
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycji26 mln złotych

Część wydziałów już przeniesiono do dawnych obiektów, część czeka jeszcze na zakończenie ich adaptacji do funkcji dydaktycznych. W kwietniu tego roku rozstrzygnięto konkurs na projekt Innowacyjnego Centrum Zintegrowanych Usług Dydaktycznych i Bibliotecznych NEWTON z kabinami do pracy indywidualnej, czytelnią multimedialną i laboratorium projektowania graficznego, które mają służyć nie tylko studentom, ale wszystkim mieszkańcom województwa. Zwyciężył polski oddział niemieckiego biura Heinle, Wischer und Parnter, mający na koncie m.in. Środowiskową Bibliotekę Nauk Ścisłych i Technicznych Politechniki Wrocławskiej oraz Centrum Naukowe Informacji Medycznej przy Akademii Medycznej we Wrocławiu (oba w trakcie realizacji). Autorzy zaproponowali, by główne funkcje obiektu (biblioteka, aula na 450 osób, dwie duże sale wykładowe oraz stołówka o powierzchni 250 m²) znalazły się w czterech osobnych bryłach, jednak połączonych jednym zadaszeniem. Między nimi powstałaby przestrzeń wspólna z szatniami i miejscem na wystawy. Budynek stanie na obrzeżach kampusu, skąd roztacza się widok na obniżająca się tarasowo w kierunku kanału Odry zieleń.

Polacy docenieni w konkursie na projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku Polscy studenci Mateusz Halek i Kamil Schynol z Politechniki Opolskiej zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku.
Politechnika Opolska: spotkanie z architektami z pracowni WWAA Katedra Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej oraz SARP Opole zapraszają na Fest 7 - spotkanie z Marcinem Mostafą i Natalią Paszkowską