Architektura MuratorProjektyBiblioteka w Dąbrowie Górniczej

Biblioteka w Dąbrowie Górniczej

Biblioteka w Strzemieszycach w Dąbrowie Górniczej zostanie wzbogacona o nowe funkcje. Projekt rozbudowy przygotowali Aleksandra Karkoszka, Anna Łosiowska, Agnieszka Wołczyk i Oskar Firek z biura Pro-Arch.

Biblioteka w Dąbrowie Górniczej
Biblioteka w Strzemieszycach w Dąbrowie Górniczej, proj.: Pro-Arch. Część zachodniej elewacji nowego skrzydła zaprojektowano jako zieloną ścianę systemową. Il. dzięki uprzejmości pracowni

Zanim władze miasta ogłosiły przetarg na rozbudowę obiektu, zorganizowały kilka spotkań z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi działającymi przy bibliotece, aby wspólnie określić, jak placówka ta powinna funkcjonować po modernizacji. Wśród zgłoszonych pomysłów znalazła się m.in. propozycja wydzielenia przestrzeni przeznaczonej specjalnie do zajęć ruchowych dla dzieci i dorosłych, urządzenia w budynku klubokawiarni i nowego zagospodarowania jego otoczenia.

Na parterze istniejącej części architekci zaprojektowali przestronne foyer wraz z recepcją i szatnią, dwie wyższe kondygnacje przeznaczając na księgozbiór i sale zajęć indywidualnych. Obiekt zostanie ponadto ocieplony, a następnie obłożony cegłą klinkierową.

W nowym skrzydle znajdzie się z kolei sala spotkań z klubokawiarnią, czytelnia oraz duże, wielofunkcyjne pomieszczenie służące zarówno jako przestrzeń aktywności fizycznej, jak i sala widowiskowo-kinowa.

Na dachu zaplanowano tu taras użytkowy, a w sąsiedztwie miejsce na demontowaną scenę letnią. W ramach realizacji projektu na ścianie budynku graniczącego z terenem biblioteki powstanie mural, którego twórcami będą mieszkańcy Strzemieszyc.

Powierzchnia obiektu po rozbudowie wyniesie ponad 1100 m2.

ROZPOCZĘCIE REALIZACJI: 2016

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie: wyniki konkursu Poznanliśmy wyniki konkursu na projekt Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budynek, mieszczący między innymi główną bibliotekę Politechniki Koszalińskiej, powstanie według zwycięskiej koncepcji śląskiego biura OVO Grąbczewscy Architekci.
Biblioteka Tūranga w Christchurch Największym wyzwaniem było stworzenie budynku wytrzymałego na wstrząsy sejsmiczne zarówno w kontekście bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych następstw katastrof naturalnych. O nowej realizacji Schmidt Hammer Lassen pisze Radosław Stach.
Mała biblioteka przyszłości Magazyn „Volume Zero” ogłosił konkurs na innowacyjny projekt małej biblioteki dla 50 osób, która będzie nie tylko inkubatorem edukacji, ale również miejscem sprzyjającym interakcji, dzieleniu się pomysłami i wspólnemu spędzaniu czasu.
Publiczna biblioteka w Lublińcu W mieście liczącym nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców biblioteka odgrywa istotną rolę — zdaje się budowlą wyrazistą, a przy tym opartą na uniwersalnym języku architektury oraz dobrze wpisującą się w lokalny kontekst – o nowej realizacji biura H2 architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Biblioteka Sławejkowa w Warnie Wkrótce rozpocznie się realizacja nowego gmachu biblioteki im. Penczo Sławejkowa w Warnie według projektu polsko-holenderskiej pracowni Architects for Urbanity.
Biblioteka Maya Somaiya w Indiach Proces projektowy, jakiego podjęli się architekci ze studia Sameep Padora & Associates, cechował się niezwykłą interdyscyplinarnością. Połączyli oni najnowsze technologie cyfrowe, opracowane na uczelni ETH w Zurychu, wraz z XVI-wieczną wiedzą na temat formowania sklepień w Katalonii za pomocą lokalnego materiału, jakim są cegły wypalane w Indiach oraz ich przestrzennego formowania metodą zapożyczoną od urugwajskiego architekta Eladia Diestego. Maya Somaiya stanowi więc łącznik między przeszłością i teraźniejszością w wykonaniu wielonarodowego zespołu projektowego – pisze Radosław Stach.