Architektura MuratorProjektyBiurowiec Craft w Katowicach

Biurowiec Craft w Katowicach

W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora

Biurowiec Craft w Katowicach
Biurowiec Craft w Katowicach, proj. Czora & Czora

Biurowiec Craft powstaje u zbiegu ulic Chorzowskiej i Ściegiennego, w dynamicznie rozwijającej się dziś części miasta. Będzie liczył 55 metrów wysokości i na 13 piętrach zaoferuje blisko 27 tys. m² powierzchni na wynajem. Pod budynkiem zaplanowano dwukondygnacyjny garaż na 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym. Projekt obiektu powstał w katowickiej pracowni Czora & Czora. Autorzy zaproponowali bryłę składającą się z trzech prostopadłościanów usytuowanych jeden nad drugim w taki sposób, aby między nimi wygospodarować miejsce na użytkowe tarasy. W nawiązaniu do przemysłowego dziedzictwa Katowic, na elewacji przewidzieli elementy w kolorze miedzi.

Czytaj też: Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny |

Dynamiczna bryła budynku o tarasowym układzie będzie stanowić kolejny charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie Katowic i element urbanistycznej bramy wjazdowej do centrum miasta. Z kolei wielowarstwowa, wertykalna elewacja zapewni optymalne warunki nasłonecznienia i naświetlenia poszczególnych powierzchni biurowych, a jednocześnie poprzez swoją zmienność i atrakcyjność podkreśli formę i prestiż obiektu – mówi architekt Aleksander Czora. Inwestorem obiektu jest firma Ghelamco, która zapowiada, że będzie ubiegać się dla niego o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Biurowiec Craft ma być gotowy pod koniec 2022 roku.

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Dworzec Tygrysów: Aleksander Franta o nieistniejącym już dworcu kolejowym w Katowicach W latach 1997-2003 na łamach „Architektury-murator” publikowaliśmy cykl Mój ulubiony budynek. Zapraszani przez redakcję architekci opisywali realizacje, które nieustannie ich inspirują, budzą szacunek i fascynację. Przypominamy tekst z nr. 7/1999, w którym Aleksander Franta przywołuje budynek dworca kolejowego w Katowicach. Brutalistyczny gmach według projektu Tygrysów, czyli Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, został rozebrany w 2011 roku.
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Kopalnia Wieczorek z nową funkcją. Wyniki konkursu na projekt Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach Na działce po kopalni Wieczorek w Katowicach powstać ma tzw. Dzielnica Nowych Technologii. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu wygrała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński, która większość nowych funkcji zaproponowała pod ziemią. Na powierzchni zaprojektowała zielone założenie integrujące historyczne budynki.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Ogrody Tysiąclecia w Katowicach projektu Atelier PS Projekt Ogrodów Tysiąclecia w Katowicach zakłada realizację dziewięciu punktowców o dachach i elewacjach prawie całkowicie pokrytych zielenią. O idei tego nowatorskiego w skali Polski założenia pisze dla nas Marek Skwara.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.