Poprzemysłowa Praga

Bohema: nowy wielofunkcyjny zespół na warszawskiej Pradze

2023-08-29 14:21

Na terenie dawnej fabryki kosmetyków Pollena na warszawskiej Pradze od 2018 roku powstaje Bohema: wielofunkcyjne założenie z mieszkaniami, biurami, sklepami i przestrzenią rekreacyjną. Dotychczas zrealizowano siedem budynków według projektu pracowni Grupa 5 Architekci. Mamy pierwsze zdjęcia.

Spis treści

  1. Bohema, Praga i Biały Jeleń
  2. Warzelnia by Bohema: nowe lofty na Pradze
  3. Gdzie powstaje Bohema
  4. Sonda: czy Bohema przyczyni się do gentryfikacji?

Bohema, Praga i Biały Jeleń

Bohema powstaje na ponad czterohektarowej działce przy skrzyżowaniu ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej w Warszawie. Do lat 90. działała tu fabryka Polleny, ale pierwsze zabudowania powstały jeszcze pod koniec XIX wieku (przed II wojną światową na terenie zakładu wytwarzano m.in. popularny proszek do prania Radion i mydło Biały Jeleń). Od blisko dekady właścicielem terenu jest firma Okam Capital, która planuje zmienić go w wielofunkcyjne założenie z mieszkaniami, biurami, sklepami i przestrzenią rekreacyjną. To duże wyzwanie, bo całość objęta jest ochroną konserwatorską.

Na razie w ramach dwóch etapów inwestycji powstało siedem nowych budynków z 570 mieszkaniami. Za ich projekt odpowiada pracownia Grupa 5 Architekci. Zmodernizowano też część historycznych obiektów w obrębie tzw. piazetty, czyli głównego placu zaaranżowanego wokół dawnego komina fabrycznego. Tu mają się znaleźć przede wszystkim lokale handlowo-usługowe. Docelowo powierzchnia handlowo-usługowa Bohemy wynieść ma ponad 22 tys. m², a powierzchnia mieszkań ponad 42 tys. m². 

Warzelnia by Bohema: nowe lofty na Pradze

Na początku sierpnia inwestor podpisał umowę z firmą FineTech Construction na realizację kolejnego etapu. Tym razem zmodernizowany zostanie pochodzący z 1899 roku budynek tzw. Warzelni. W środku powstanie 67 loftów o powierzchni od 28 do 104 m². Historyczny charakter inwestycji podkreśli ceglana fasada oraz aluminiowa ślusarka okienna ze szprosami. Zabytkowe ściany zewnętrze zostaną zachowane w wielu przestrzeniach wewnętrznych. Eleganckie lobby przywita gości wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi. Wyróżnikiem projektu będzie zielone patio z oryginalnym szkieletem dachu i zawieszonymi na nim kładkami – zapowiada Okam.

Projekt adaptacji Warzelni powstał w pracowni Kallan Architekci. Zarówno użyte materiały, jak i zaaplikowany język architektury podkreślają majestatyczne, poprzemysłowe przestrzenie, nie starając się z nimi rywalizować. Komfort przyszłych użytkowników podkreślony został przez niebanalne rozwiązania architektoniczne będące odwołaniem do postindustrialnej tradycji miejsca oraz warszawskiego funkcjonalizmu – mówi architekt Rafał Langowski, współzałożyciel biura. Modernizacja Warzelni już się rozpoczęła. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na drugi kwartał 2025 roku. 

bohema

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja projektu "Bohema". Źródło: OKAM

Gdzie powstaje Bohema

Sonda: czy Bohema przyczyni się do gentryfikacji?

Sonda
Czy Bohema przyczyni się do gentryfikacji tej części Pragi?