Architektura MuratorProjektyBudynek mieszkalny Lwowska 1 w Krakowie

Budynek mieszkalny Lwowska 1 w Krakowie

Biuro Lewicki, Łatak zaprojektowało apartamentowiec po południowej stronie placu Bohaterów Getta, realizując tym samym założenia własnej koncepcji na jego przebudowę z 2003 roku, która zakładała m.in. Rekonstrukcję układu zabudowy kwartałowej wzdłuż ul. Lwowskiej i Józefińskiej.

Lwowska 1 w Krakowie
Budynek mieszkalny Lwowska 1 w Krakowie, projekt: Biuro Lewicki, Łatak. Część pierzei po południowej stronie placu została wyburzona w latach 70. XX wieku w związku z przebudową układu komunikacyjnego miasta. Nowy obiekt przywraca tu zabudowę kwartałową. Na jego elewacjach oprócz cegły pojawi się też beton i kamień, a od strony dziedzińca będzie porastać je zieleń

W zwycięskiej pracy konkursowej na nową aranżację placu Bohaterów Getta architekci zaproponowali m.in. rekonstrukcję układu zabudowy kwartałowej wzdłuż ul. Lwowskiej i Józefińskiej. Projektowany obiekt razem z istniejącymi kamienicami tworzy taki właśnie kwartał, zawarty między Lwowską, Józefińską i Na Zjeździe.

Na parterze znajdzie się 18 lokali usługowych o łącznej powierzchni 1375 m2, a na kolejnych trzech kondygnacjach 137 apartamentów. Elewację od ul. Lwowskiej podzieliliśmy na pięć segmentów, których skala ma związek z wymiarem kamienic w sąsiedztwie. Ulica Na Zjeździe, ruchliwa arteria powstała współcześnie, otrzyma natomiast elewację bardziej wielkomiejską, o monumentalnym rytmie – wyjaśniają autorzy z Biura Projektów Lewicki Łatak.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Kładka w Busku-Zdroju Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Osiedle Family Hub w Krakowie Osiedle smukłych, kameralnych szeregowców na obrzeżach Krakowa jest odzwierciedleniem marzenia o własnym domku na przedmieściach. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Grzegorz Stiasny.
Kładka / Dobczyce Realizacja, po jubilersku dopracowana w detalach, w nieoczywisty sposób wiąże różne światy form. O kładce pieszo-rowerowej w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł.
Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak z nagrodą Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) Krakowscy architekci Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak zdobyli wyróżnienie w konkursie o nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów im. Vassilisa Sgoutasa za realizacje na rzecz osób wykluczonych. Jury doceniło ich wkład w tworzenie przestrzeni sprzyjających integracji i ułatwiających życie osobom z niepełnosprawnościami.
Obserwatorium / Niepołomice Pomimo trudnego tematu rozbudowy i ograniczonego budżetu architektom udało się umiejętnie połączyć nową bryłę z istniejącym planetarium. O nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Maciej Hawrylak.
Biuro Projektów Lewicki Łatak we Wrocławiu Berlińską wystawę Biura Projektów Lewicki Łatak będzie można zobaczyć we Wrocławiu! Ekspozycja, na którą składa się kilka wybranych przez pracownię realizacji, do 25 sierpnia prezentowana będzie w Muzeum Architektury.