Konkurs na modernizację parterowego budynku przy ulicy Siennieńskiej wraz z kompleksowym zagospodarowaniem otoczenia władze Ostrowca ogłosiły jeszcze w 2017 roku. Na działce o powierzchni ok. 3600 m2 uczestnicy mieli zaproponować m.in. urządzenie terenów zielonych z możliwością rozłożenia sceny oraz miejscami do ekspozycji rzeźb, place zabaw dla dzieci oraz lokalizację parkingów i dróg dojazdowych. Pierwsze miejsce zajęło Dresler Studio Architektura i Urbanistyka, w składzie Grzegorz Dresler, Agnieszka Latała i Marta Wójtowicz.

i
Przekształcany obecnie kompleks zabudowań browaru to istotne dla miasta obiekty służące kulturze, sztuce i rozrywce. Znajdą się tu między innymi: przestrzeń muzealna, pracownie i warsztaty, sala widowiskowa oraz spora kawiarnia. Myśląc o przedmiocie konkursu jako miejscu przeznaczonym na potrzeby aktywizacji mieszkańców pobliskich osiedli trzeba mieć na uwadze funkcję, jaką będzie pełnił w mieście dawny browar, a także jego skalę. W tym kontekście widać wyraźnie, że nowy budynek wraz z przyległym terenem musi pełnić rolę uzupełniającą w stosunku do tego realizowanego z rozmachem przedsięwzięcia – tłumaczą autorzy.

i
Zaproponowali gruntowną przebudowę istniejącego obiektu, dostawiając do niego nowe zupełnie nowe skrzydło mieszczące dużą salę o powierzchni 65 m2 i 8 m wysokości w szczycie dachu, przeznaczoną do nieformalnych spotkań mieszkańców i zebrań rad osiedlowych. Aby zapobiec nagrzewaniu się tego pomieszczenia, po zewnętrznej stronie dużego przeszklenia w ścianie szczytowej zaprojektowano perforowane panele. Plan sali na rzucie prostokąta z wejściami zlokalizowanymi na jednej krótszej ścianie pozwala na stosowanie różnorodnych układów miejsc siedzących w zależności od potrzeb użytkowników – wyjaśniają architekci. W niższej części znajdzie się m.in. pomieszczenie socjalne, archiwum, toalety i węzeł cieplny.

i
W nawiązaniu do historycznej zabudowy, na elewacjach stosowana będzie cegła klinkierowa zestawiona z panelami z blachy tytanowo-cynkowej w kolorze grafitowym. W celu zapewnienia jak największej powierzchni biologicznie czynnej zaprojektowano ponadto zielony stropodach na niższej części oraz ogród wertykalny na północnej ścianie.

i
Zagospodarowanie działki obejmuje realizację parkingu na 51 miejsc oraz rearanżację zaniedbanych obecnie terenów zielonych. Architekci zaproponowali m.in. meandrujące aleje spacerowe oraz ogrody sensoryczne ze starannie dobranymi, pachnącymi roślinami.

i
Projekt jest częścią większego przedsięwzięcia, w ramach którego powstaje Ostrowiecki Browar Kultury. Na jego realizację gmina otrzymała 17 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Inwestycja jest obecnie na ukończeniu.

i