Architektura MuratorProjektyCentrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio

Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie, proj. xystudio
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Warszawa, ul. Korotyńskiego 13
Autorzyxystudio, architekci Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska
Współpraca autorskaNatalia Komsta, Łukasz Smolczewski, Marta Skoniecka, Małgorzata Sikora
Powierzchnia terenu10121.0 m²
Powierzchnia zabudowy2526.0 m²
Powierzchnia użytkowa4144.0 m²

Budynek Centrum Aktywności Międzypokoleniowej zaplanowano przy ul. Korotyńskiego na warszawskiej Ochocie, w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. Fortu Szcza. W dwukondygnacyjnym pawilonie znajdzie się dom dziennego pobytu przeznaczony dla 100 seniorów, ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami na 40 miejsc, dom dziecka dla 14 wychowanków i sześciooddziałowy żłobek dla 150 dzieci. Idea łączenia pokoleń przeciwstawia się wykluczeniu społecznemu. Wspólny budynek sprawi, że tak różne grupy społeczne będą miały szansę się spotkać, współdziałać, a przede wszystkim poznać – mówi Dorota Sibińska z xystudio, które wygrało przetarg na projekt obiektu.

Czytaj też: Rozmowa z Dorotą Sibińską, współautorką przedszkola w Suwałkach |

Na poziomie parteru architekci przewidzieli m.in. placówkę dla seniorów. Rozplanowali tu obszerny hol z recepcją i windą, kawiarnię ze sceną i letnim tarasem, stołówkę, niezbędne pomieszczenia administracyjne, a nawet mały zakład fryzjerski. Na piętrze znalazły się sale terapii indywidualnej i grupowej, sale rekreacji ruchowej z dostępem do tarasów na dachu i pokoje odpoczynku. Opieką otoczone będą osoby z demencją, ale również aktywni seniorzy. Dla nich mamy salę komputerową z pokojami do rozmów przez Skype, pracownie plastyczne i warsztatowe, sale do gier towarzyskich. Organizacje pozarządowe będą miały przestronne biuro z małymi wydzielonymi salkami spotkań – tłumaczą architekci.

Na parterze, w niezależnej części, zlokalizowali także dom dziecka. Powstanie tu siedem dwuosobowych pokoi dla wychowanków w wieku od 10 do 18 lat, a także wspólny salon, jadalnia z wielkim stołem i kuchnia, w której podopieczni sami będą mogli przygotowywać sobie posiłki. Elewację tej części budynku chcieliśmy podkreślić w wyjątkowy sposób – zdobi ją autorski mural Marcina Czai. Teren od strony południowej został wydzielony. Dzieciaki mają wyjścia z pokoi bezpośrednio do ogrodu, w którym mogą się bawić i odpoczywać – wyjaśnia Filip Domaszczyński.

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie, proj. xystudio

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej: zielona oaza w środku wielkiego miasta

Dla osób z niepełnosprawnościami w budynku Centrum Aktywności Międzypokoleniowej zaprojektowano sale terapeutyczne, gimnastyczne, sensoryczne, pracownię plastyczną i – jak podkreślają autorzy – bardzo ważną w terapii pracownię kulinarną wraz z jadalnią. To miejsce wesprze naukę samodzielnego życia – zwraca uwagę Marta Nowosielska.

Ostatnia cześć, granicząca z parkiem, przeznaczona jest na żłobek. Ze wszystkich sal możliwe będzie bezpośrednie wyjścia na zewnątrz. Place zabaw podzielone są na strefy odpowiadające wiekowi dzieci. Zabawki są drewniane, w stonowanej kolorystyce. Dosadziliśmy również dużo drzew i krzewów, aby rzucały cień w słoneczne dni. Chcąc uchronić jak najwięcej istniejących drzew, teren rekreacyjny zaprojektowano z poszanowaniem zastanych różnic poziomów. Od strony ulicy Sierpińskiego lekko spłaszczona górka będzie świetnym torem saneczkowym zimą. Pod nasypem znajdą też dom trzy miejscowe koty, które aktualnie zamieszkują piwnice istniejącego budynku. Dom kotów będzie ocieplony, dyskretnie ukryty w murze pod nasypem – zdradza Dorota Sibińska.

Czytaj też: Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] |

Budynek Centrum Aktywności Międzypokoleniowej będzie dysponował rozległymi zielonymi tarasami i dachami, a niektóre ściany pokryją pnącza. Powstaną budki dla jeżyków I motyli, łąka kwietna dla stołecznych pszczół, ścieżka dendrologiczna, boisko do gry w bule, siłownia terenowa dla osób starszych. Dzieci z domu dziecka będą miały swój własny ogródek z huśtawkami i hamakami zawieszonymi między drzewami a żłobkowicze place zabaw i dużo terenu zielonego do biegania. Zadbaliśmy również o połączenie wąskiego pasa parku od strony ulicy Korotyńskiego z terenem przed budynkiem. Zieleń została uzupełniona w taki sposób,  aby stać się naturalną kontynuacją już istniejącej. Chcemy, aby Centrum Aktywności Międzypokoleniowej  żyło, stało się łącznikiem i przejściem, a nie barierą. Budynek otwiera się więc tak, aby dojście z przystanku czy parkingu nie stanowiło problemu. Z każdego  punktu trafimy na centralny, zielony plac integracji – dodaje Sibińska. Stołeczny Zakład Rozbudowy Miasta rozstrzygnął właśnie przetarg na wykonawstwo. Prace budowlane wykona konsorcjum firm: PRK 7 Nieruchomości i Trakcja za kwotę 29 milionów złotych. Otwarcie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Korotyńskiego planowane jest na rok 2024.

Gdzie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej?

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie jest pierwszym z kilku podobnych obiektów planowanych na terenie całego miasta. Ta prototypowa przestrzeń, według projektu katowickiego biura MWArchitekci, zdobyła właśnie nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
Pokochać starość Projektowanie dla seniorów to sprawa osobista. Wszyscy się starzeją, musimy więc stworzyć lepsze miejsca, w których będziemy mogli się starzeć. Może to też być dobry interes. Przewiduje się, że do 2050 roku światowa populacja osób powyżej 65 lat wyniesie 1,6 miliarda. To 1,6 miliarda konsumentów, którzy obecnie nie mają produktu, który zaspokaja ich potrzeby. Matthias Hollwich – nowojorski projektant i autor książki New Aging – o tym, czym naprawdę jest architektura dla seniorów.
Autor: Piotr Prus
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.