Architektura MuratorProjektyCentrum biurowe Fabryczna

Centrum biurowe Fabryczna

Na terenie Nowego Centrum Łodzi do 2020 roku stanąć ma zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV.

mvrdv łódź
Widok od strony dworca Łódź Fabryczna. Z prawej Park Moniuszki z Soborem Aleksandra Newskiego, W tle wieżowiec Centrali Tekstylnej z 1955 roku. Dominanta zespołu będzie mieć 55 metrów

Inwestycję zaplanowano przy ul. Kilińskiego w zachodniej części Nowego Centrum Łodzi. Sześciokondygnacyjny kompleks z 13-piętrową dominantą zaprojektowała holenderska pracownia MVRDV. W zespole pod kierownictwem Nathalie de Vries i Fokke Moerela znaleźli się też Polacy: Mateusz Wojcieszek, Natalia Lipczuk, Brygida Zawadzka i Patryk Ślusarski. Z kolei partnerem pracowni ze strony polskiej jest łódzkie studio Piotr Bliński Architekt. Powierzchnia całego kompleksu wyniesie 31 tys. m2, przy czym 27 tys. m2 zajmą biura, a 4 tys. m2 usytuowane w parterach usługi.

Fabryczna Offices - kolejna realizacja MVRDV w Polsce
Na wewnętrzne patio otworzą się przejścia prowadzące w stronę Łódzkiego Domu Kultury oraz ulicy Kilińskiego, tak, aby połączyć je z przestrzenią miejską.
Fot.: MVRDV

Inwestor, firma J. J. Invest, zapowiada tam przede wszystkim kawiarnie i restauracje, ale też przestrzeń konferencyjną i coworkingową. Ten budynek pomoże przywrócić większą gęstość i miejskość w samym sercu Łodzi – wyjaśnia Nathalie de Vries. Zaprojektowaliśmy zespół z wieżą, nawiązując w ten sposób do dawnych rezydencji lokalnych przemysłowców, a jako materiał wykończeniowy zaproponowaliśmy glazurowaną cegłę w odcieniach czerwieni i szarości, co ma odnosić się zarówno do przeszłości, jak i przyszłości miasta – podkreśla. We wnętrzu zespołu powstanie ogólnodostępny dziedziniec z przejściem pieszym na osi nowego dworca Łódź Fabryczna i kolejnym, na wysokości Łódzkiego Domu Kultury. Za zagospodarowanie przestrzeni publicznych i zieleni na częściowo użytkowych dachach odpowiadać będzie firma LOLA Landscape Architect. Pod budynkiem powstanie parking na ponad 300 miejsc, z wjazdami od strony ul. Kilińskiego i Sienkiewicza.

Czytaj też: Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje |

Fabryczna Offices - kolejna realizacja MVRDV w Polsce
Fabryczna Offices - kolejna realizacja MVRDV w Polsce
Fot.: MVRDV
Tagi:
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.
Manu Park w Łodzi projektu Design Lab Group Manu Park w Łodzi zaoferuje 142 mieszkania i 10 lokali usługowych. Budynek u zbiegu ulic Ogrodowej i Nowomiejskiej w samym centrum miasta zaprojektowała lokalna pracownia Design Lab Group.
Showroom Indigo Nails projektu Reform Architekt [GALERIA] Dawnej była tu przędzalnia bawełny, dziś powstają kosmetyki do stylizacji paznokci. Prezentujemy nową aranżację siedziby Indigo Nails w Łodzi autorstwa lokalnej pracowni Reform Architekt.
Hotel PURO Łódź: dziedzictwo przeszłości w nowoczesnym wydaniu Sieć PURO od lat stawia  na wyraziste rozwiązania architektoniczne oraz współpracę z uznanymi projektantami i artystami. Za projekt hotelu PURO Łódź odpowiada pracownia ASW Architekci z Poznania.