Architektura MuratorProjektyCentrum biurowe Fabryczna

Centrum biurowe Fabryczna

Na terenie Nowego Centrum Łodzi do 2020 roku stanąć ma zespół biurowo-usługowy projektu MVRDV.

mvrdv łódź
Widok od strony dworca Łódź Fabryczna. Z prawej Park Moniuszki z Soborem Aleksandra Newskiego, W tle wieżowiec Centrali Tekstylnej z 1955 roku. Dominanta zespołu będzie mieć 55 metrów

Inwestycję zaplanowano przy ul. Kilińskiego w zachodniej części Nowego Centrum Łodzi. Sześciokondygnacyjny kompleks z 13-piętrową dominantą zaprojektowała holenderska pracownia MVRDV. W zespole pod kierownictwem Nathalie de Vries i Fokke Moerela znaleźli się też Polacy: Mateusz Wojcieszek, Natalia Lipczuk, Brygida Zawadzka i Patryk Ślusarski. Z kolei partnerem pracowni ze strony polskiej jest łódzkie studio Piotr Bliński Architekt. Powierzchnia całego kompleksu wyniesie 31 tys. m2, przy czym 27 tys. m2 zajmą biura, a 4 tys. m2 usytuowane w parterach usługi.

Fabryczna Offices - kolejna realizacja MVRDV w Polsce
Na wewnętrzne patio otworzą się przejścia prowadzące w stronę Łódzkiego Domu Kultury oraz ulicy Kilińskiego, tak, aby połączyć je z przestrzenią miejską.
Fot.: MVRDV

Inwestor, firma J. J. Invest, zapowiada tam przede wszystkim kawiarnie i restauracje, ale też przestrzeń konferencyjną i coworkingową. Ten budynek pomoże przywrócić większą gęstość i miejskość w samym sercu Łodzi – wyjaśnia Nathalie de Vries. Zaprojektowaliśmy zespół z wieżą, nawiązując w ten sposób do dawnych rezydencji lokalnych przemysłowców, a jako materiał wykończeniowy zaproponowaliśmy glazurowaną cegłę w odcieniach czerwieni i szarości, co ma odnosić się zarówno do przeszłości, jak i przyszłości miasta – podkreśla. We wnętrzu zespołu powstanie ogólnodostępny dziedziniec z przejściem pieszym na osi nowego dworca Łódź Fabryczna i kolejnym, na wysokości Łódzkiego Domu Kultury. Za zagospodarowanie przestrzeni publicznych i zieleni na częściowo użytkowych dachach odpowiadać będzie firma LOLA Landscape Architect. Pod budynkiem powstanie parking na ponad 300 miejsc, z wjazdami od strony ul. Kilińskiego i Sienkiewicza.

Czytaj też: Concordia Design we Wrocławiu: dlaczego realizacja MVRDV budzi kontrowersje |

Fabryczna Offices - kolejna realizacja MVRDV w Polsce
Fabryczna Offices - kolejna realizacja MVRDV w Polsce
Fot.: MVRDV
Tagi:
Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group W łódzkim Monopolis, w historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego, powstało biuro szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant. Za projekt aranżacji odpowiada warszawska pracownia The Design Group.
Przedszkole Kobro: w Łodzi powstanie przedszkole projektu Katarzyny Kobro Łódzka ASP dysponuje już działką, na której powstanie funkcjonalistyczne przedszkole Kobro. Projekt na podstawie archiwalnych zdjęć makiety opracował zespół z Biura Architekta Miasta Łodzi.
Pierwsza synagoga w powojennej historii Łodzi Nowa synagoga w Łodzi projektu Design Lab Group będzie pierwszym obiektem tego typu zrealizowanym w mieście po II wojnie światowej. Kamień węgielny pod budowę bożnicy wmurowano pod koniec sierpnia.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.
Polska dojrzałość: jak w ciągu ostatnich 25 lat zmieniła się Łódź Bezprecedensowe projekty rewitalizacyjne, pierwszy w Polsce woonerf i budowane prawie od podstaw Nowe Centrum. W ramach jubileuszu 25-lecia prezentujemy cykl filmów przedstawiających transformacje, jakie zaszły w architekturze polskich miast na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Zobaczcie, jak w tym czasie zmieniła się Łódź.
Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi Historyczna część Łodzi to prawie 1400 hektarów wypełnionych kamienicami, pałacami, willami, parkami i zespołami fabrycznymi z XIX i początku XX stulecia. Ale w mieście wciąż jest też miejsce na współczesne realizacje, ukazujące jego potencjał i ambicje.