Architektura MuratorProjektyCentrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji

Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu według konkursowego projektu biura Baumschlager Eberle Lustenau ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Instytucja szuka właśnie generalnego wykonawcy. Zostanie wyłoniony w formule dialogu konkurencyjnego.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu, proj. Baumschlager Eberle Lustenau
Centrum Filmowe CAMERIMAGEToruń, Rynek Staromiejski 36/38
AutorzyBaumschlager Eberle Lustenau
InwestorEuropejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE
Powierzchnia terenu10851.0 m²
Powierzchnia zabudowy41000.0 m²
Projekt2021
Koszt inwestycji600 000 PLN

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE jest państwową instytucją kultury, która rozpoczęła działalność z początkiem 2020 roku na podstawie umowy między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminą Miasta Toruń oraz Fundacją Tumult. ECFC będzie współorganizatorem corocznego festiwalu filmowego EnergaCAMERIMAGE, ale też prowadzić ma własne projekty o charakterze wystawienniczym, edukacyjnym i naukowym w zakresie polskiej i światowej kultury audiowizualnej. Konkurs architektoniczny na projekt siedziby dla placówki ECFC w Toruniu zorganizowało we współpracy z SARP już dwa lata temu.

Obiekt zaplanowano na działce o powierzchni ok. 2,4 ha, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, ale też Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu oraz Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, dlatego organizatorzy oczekiwali projektu, który współtworzyłby nowe centrum wydarzeń kulturalnych i „salon” Torunia. W ramach założenia należało zaproponować centrum festiwalowe z reprezentacyjną salą z widownią, przestrzeń wystawowo-targową i ekspozycyjną, trzy sale projekcyjne o różnej wielkości, a także miejsce na szkolenia i warsztaty, halę zdjęciową i pomieszczenia obsługi. Zwyciężyło biuro Baumschlager Eberle Lustenau (zespół w składzie: Dietmar Eberle, Hugo Herrera Pianno, Melanie Ghanem, Johannes Burtscher, Maria Jose Rodriguez de Vera Guardiola, Agnieszka Miecznikowska, Aleksandra Śliwa, Gabriela Kasperkiewicz, Mateusz Dudek).

Autorzy zaproponowali założenie płynnie przechodzące w zieleń parkową od strony zachodniej, łączące się z pasem plant od strony al. Jana Pawła II oraz Czerwonej Drogi poprzez kilka zielonych korytarzy. Zaprojektowali też połączenie obiektu z rozbudowywanym gmachem CSW.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu, proj. Baumschlager Eberle Lustenau

W pierwszym etapie, do końca 2025 roku, powstać ma budynek studia filmowego. Według koncepcji gmach będzie liczył dziewięć kondygnacji, w tym dwie podziemne przeznaczone na magazyn. Kubatura obiektu ma wynieść 36,5 tys. m³, a powierzchnia użytkowa – 2,5 tys. m². W centrum studia znajdzie się hala zdjęciowa o wysokości 15 metrów z supernowoczesnym ekranem ledowym umożliwiającym przygotowywanie materiałów filmowych w technologii mixed reality. Jak informuje ECFC w Toruniu, niezwykła ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć, w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą tworzyć tu najbardziej efektowne sceny filmowe. W budynku znajdzie się też reżyserka, garderoby, charakteryzatornie oraz przestrzenie do postprodukcji. Przewidziano ponadto restaurację, pomieszczenia biurowe i apartamenty dla gości korzystających ze studia. Na elewacji studia rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości.

ECFC w Toruniu ogłosiło właśnie przetarg na realizację inwestycji w trybie dialogu konkurencyjnego. Zainteresowane firmy na złożenie wniosków mają czas do 3 kwietnia. Szacunkowa wartość zamówienia to 85 mln zł. Prace budowlane mają zacząć się w drugiej połowie tego roku i potrwać co najmniej 12 miesięcy. Według ostatnich szacunków, realizacja całego zespołu Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu będzie kosztować 600 mln zł, z czego 200 mln zł to środki z budżetu miasta, a 400 mln zł dofinansowanie z budżetu państwa. Więcej informacji o postępowaniu na wybór wykonawcy studia filmowego na stronie: platformazakupowa.pl.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu coraz bliżej realizacji
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu, proj. Baumschlager Eberle Lustenau
Tagi:
Komenda Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Toruniu według pracowni Gierbienis + Poklewski W konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Toruniu propozycja pracowni Gierbienis + Poklewski otrzymała tylko wyróżnienie, ale była jedyną, której autorzy – trochę wbrew oczekiwaniom zamawiającego – przewidzieli parking podziemny. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę samochodów na placu przed budynkiem i więcej przestrzeni  przeznaczyć na miejskie aktywności.
Osiedle Naturia w Toruniu: nowa realizacja Kuryłowicz & Associates Zakończył się I etap realizacji zespołu mieszkalnego Naturia w Toruniu autorstwa studia Kuryłowicz & Associates. Naturia to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju – mówi Maria Saloni-Sadowska, kierownik projektu.
Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt budynku Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu. Pierwszą nagrodę i 1,5 mln złotych otrzymało biuro Baumschlager Eberle. Na podium też Ingarden & Ewý we współpracy z Kengo Kuma and Associates oraz wrocławskie studio P2PA.
Papierowe miasto. Niezrealizowane projekty nowoczesnego Torunia: wykład on-line Kolejny wykład z cyklu „ArchiLATO w Wozowni”. Tym razem o niezrealizowanych toruńskich projektach z lat 60. i 70. opowie historyczka sztuki Emilia Ziółkowska-Ganc.
Centrum Konserwacji w Toruniu Pracownia Studium zaprojektowała nowy budynek Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Hala targowa w Toruniu Konkurs studialny na koncepcję nowej hali w Toruniu wygrała pracownia JSK Architekci, prowadzona przez pochodzących z tego miasta Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza.