Architektura MuratorProjektyCentrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej

Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej

Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.

Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej, proj. Arch-Deco; il. Pote Graphics

Konkurs na opracowanie koncepcji Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechnika Gdańska ogłosiła w 2017 roku. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który pomieściłby m.in. multidyscyplinarny ośrodek przetwarzania danych, przestrzenie dydaktyczne i nowoczesną serwerownię. Obiekt zaplanowano przy ul. Traugutta, na rozległej, otoczonej zielenią działce, u podnóża tzw. Szubienicznej Góry, niedaleko objętego ochroną konserwatorską gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. W jury pod przewodnictwem Ryszarda Jurkowskiego zasiedli Grzegorz Stiasny, Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury PG, Grzegorz Sulikowski, Miejski Konserwator Zabytków w Gdańsku, Janusz Cieśliński, prorektor ds. organizacji PG, Mariusz Miler, zastępca kanclerza ds. infrastruktury PG oraz Henryk Krawczyk i Sławomir Połomski z Centrum Informatycznego TASK. Zwyciężyła praca gdyńskiego biura Arch-Deco.

Czytaj też: DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych |

Architekci zaproponowali gmach składający się z trzech segmentów o powierzchni ok. 12 tys. m². Ze względu na wymagania techniczne i potrzebę podziału funkcjonalnego budynku, jego bryła została rozczłonowana na trzy wizualnie oraz funkcjonalnie zróżnicowane części. Podziemna, w celu zapewnienia maksymalnej ochrony danych, mieścić będzie część serwerowni z bunkrem. Na niej osadzone zostały dwie bryły – dydaktyczna oraz operacyjna – tłumaczy architekt Zbigniew Reszka. Kluczowe było też zaplanowanie przebiegu osi kompozycyjnej przez działkę. Dlatego części A i B ulokowaliśmy po obu jej stronach, zachowując w ten sposób widok na gmach główny PG – dodaje.

Centrum Kompetencji STOS z nową przestrzenią rekreacyjną

Dla podkreślenia wrażenia niedostępności bryły operacyjno-technicznej, zostanie ona częściowo wkomponowana w zbocze i pokryta blachą tytanowo-cynkową w kolorze antracytu. Z kolei druga część obiektu to przestrzeń biurowo-dydaktyczna, o zdecydowanie lżejszym, bardziej otwartym charakterze. Jej fasada będzie utrzymana w kolorze srebrnym. To tam znajdzie się wejście główne do Centrum Kompetencji STOS. Bryła części dydaktyczno-biurowej, która zaprojektowana została jako ogólnodostępna dla studentów pełni również rolę dominanty kompozycyjnej – mówi Zbigniew Reszka. Usytuowana została wzdłuż osi kompozycyjnej całego założenia architektonicznego, będącej też osią historycznego gmachu głównego. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, wzdłuż osi umiejscowiliśmy trakt pieszy ze schodami, przestrzenie do odpoczynku, miejsca siedzące i elementy tarasowe dostępne z różnych poziomów budynku. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń publiczna zaprasza użytkowników do wkroczenia między budynki, a także na szczyt wzniesienia z projektowanym założeniem parkowym, skąd otwiera się widok na gmach główny – wyjaśnia.

Wokół Centrum Kompetencji STOS powstanie zupełnie nowa przestrzeń rekreacyjna. Jej punktem centralnym będą schody terenowe, podkreślające główną oś widokową. Wspólnie z inwestorem zdecydowano o maksymalnym zachowaniu istniejącego drzewostanu, aby chronić i eksponować dziedzictwo starej linii zieleni – mówi Zbigniew Reszka. Całkowity koszt realizacji gmachu wynosi ponad 200 mln zł. Budowa już się rozpoczęła i ma zostać zakończona w pierwszej połowie 2022 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka NDI.

O realizacji Centrum Kompetencji STOS rektor PG prof. Krzysztof Wilde

Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Autor: (Red.)
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Oliva Koncept projektu Arch-Deco Dobiegła końca realizacja osiedla Oliva Koncept w Gdańsku według projektu Arch-Deco. W ramach pierwszego etapu powstało sześć kameralnych budynków o elewacjach wykończonych ceramiczną okładziną [GALERIA].
Park Centralny w Gdyni projektu Arch-Deco Zakończył się II etap budowy Parku Centralnego w Gdyni projektu Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi plac zabaw, park linowy i skatepark dla młodszych dzieci, a do tego fontanna, nowe miejsca odpoczynku i mnóstwo nowej zieleni.
Psychologia architektury: o wpływie architektury na emocje Henning Larsen, Arch-Deco, Roark Studio, Iliard, Ideograf Czym właściwie jest psychologia architektury? Jak rozumieją ją projektanci? Jakie zabiegi wywołujące emocje i wpływające na nastrój użytkowników stosują? Odpowiadają przedstawiciele pracowni Henning Larsen Architects, Arch-Deco, Roark Studio, Ideograf i Iliard Architecture & Project Management.