Architektura MuratorProjektyCentrum Muzyki w Żelazowej Woli

Centrum Muzyki w Żelazowej Woli

W konkursie na projekt sali koncertowej w obrębie parku-pomnika w Żelazowej Woli zwyciężyła pracownia Stelmach i Partnerzy.

Centrum Muzyki w Żelazowej Woli
Naturalną zieleń architekci przewidzieli na elewacjach i częściowo dostępnym dachu, umożliwiającym podziwianie otaczającego parku z wysokości siedmiu metrów; tu strefa głównego wejścia

Dwuetapowy konkurs na projekt obiektu Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował we współpracy z SARP. Uczestnicy mieli zaprojektować budynek mieszczący m.in. salę koncertową na 650 miejsc, salę kameralną i konferencyjną, a także sale do ćwiczeń i studio nagrań. Należało przy tym uwzględnić przestrzenne powiązania z domem urodzenia Fryderyka Chopina i organicznie wpisać bryłę w krajobraz historycznego parku- -pomnika stworzonego w latach 20. i 30. XX wieku według koncepcji Franciszka Krzywdy-Polkowskiego. Spośród 94 prac do drugiego etapu zakwalifikowano sześć.

Centrum Muzyki w Żelazowej Woli
Dzięki dużej ilości szkła obiekt przypomina lekki pawilon ogrodowy, choć skrywać będzie salę koncertową o najwyższych parametrach - za projektem przemawiała głównie znakomita akustyka

Ostatecznie za najlepszy uznano projekt biura Stelmach i Partnerzy, które ma też na koncie Centrum Chopinowskie w Warszawie, a także rewaloryzację samego parku w Żelazowej Woli wraz z obiektami obsługi turystów i administracji („A-m” 08/2010). Tym razem pracownia zaproponowała realizację Domu-Ogrodu, ukształtowanego w formie dwóch tarasów połączonych z otaczającym parkiem i pokrytych zielenią. Wśród materiałów wykończeniowych dominować ma szkło, naturalne drewno oraz charakterystyczny dla architektów biały beton. Obiekt, częściowo zagłębiony w ziemi, będzie dysponował powierzchnią blisko 11 tys. m2, umożliwiając prowadzanie tam eliminacji Konkursu Chopinowskiego, a także organizację szczególnych imprez muzycznych, takich jak festiwal „Chopin i jego Europa”, czy kursów mistrzowskich i warsztatów artystycznych.

Zakończenie realizacji: 2021

Centrum Muzyki w Żelazowej Woli – nowe wizualizacje Trwają przygotowania do realizacji Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli według zwycięskiego projektu biura Stelmach i Partnerzy. Mamy nowe wizualizacje budynku.
Międzynarodowe Centrum Muzyki w Żelazowej Woli Stelmach i Partnerzy zwycięzcami międzynarodowego konkursu na centrum muzyczne. Obiekt ma zostać ukończony w 2021 r.
Centrum Muzyki w Żelazowej Woli – konkurs Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ogłosił właśnie konkurs na projekt Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Pula nagród wynosi blisko 500 tys. zł.
Rozbudowa Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli \ Extension of the Fryderyk Chopin Museum in Żelazowa Wola Nowe budynki służące obsłudze turystów w miejscu urodzenia Chopina są naturalną kontynuacją zrewaloryzowanego parku. Bolesław Stelmach połączył współczesne wzorce kształtowania obiektów publicznych z idealizacją polskiej wsi i przyrody. Ta swojskość inspirowała również w latach 30. autora założenia ogrodowego wokół dworku w Żelazowej Woli i stanowi istotny składnik legendy Chopina w jego ojczyźnie