Spis treści
- Stara Praga zmieni się według projektu RS Architektura Krajobrazu
- Więcej zieleni, lepsze wykorzystanie przestrzeni
Stara Praga zmieni się według projektu RS Architektura Krajobrazu
Rozszerzą centrum Warszawy na prawy brzeg Wisły – pisaliśmy niedawno. Chodziło o realizowany od kilku lat projekt Nowego Centrum Warszawy, w ramach którego władze miasta chcą m.in. gruntownie przebudować praską ul. Okrzei i symbolicznie włączyć tę część prawobrzeżnej Warszawy do centrum. Teraz zaprezentowano wstępną koncepcję dalszych zmian w samym sercu Starej Pragi. Chodzi o:
- pl. Weteranów 1863 r.,
- ul. Floriańską,
- fragment ul. ks. I. Kłopotowskiego na odcinku od ul. Targowej do budynku pod numerem adresowym 28,
- fragment ul. S. Okrzei na odcinku od budynku pod numerem adresowym 22 do budynku pod numerem 28 (nieobjęty wspomnianą wcześniej przebudową),
- fragment ul. Jagiellońskiej na odcinku pomiędzy budynkami pod numerami adresowymi 22 i 28.

i
W konkursie architektonicznym na nowe zagospodarowanie tych zaniedbanych dziś obszarów zwyciężyła wizja pracowni RS Architektura Krajobrazu. Przypomnijmy, że ma ona na koncie już m.in. koncepcję nowych Bulwarów nad Wisłą, Nowej Chmielnej, trwającej przebudowy ul. Złotej i Zgoda oraz Zielonej Marszałkowskiej. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że wygląd większości Nowego Centrum Warszawy zaprojektowała właśnie RS Architektura Krajobrazu.

i
Więcej zieleni, lepsze wykorzystanie przestrzeni
Na razie o samej wizji zmian wiemy niewiele – w zasadzie tyle, ile pokazują wizualizacje. Projekt nie ma jeszcze daty realizacji, choć biorąc pod uwagę, że powstała dopiero koncepcja, zapewne dzieli nas od niej kilka lat. Więcej szczegółów być może poznamy we wrześniu, ponieważ prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski ma wówczas zaprezentować „nowe otwarcie” w kwestii projektu NCW.
- Sprawdź: Stadion Narodowy i długo, długo nic. Wokół miały być hale, muzea, wieżowce, a wciąż zieje pustka
W ramach projektu Nowe Centrum Warszawy przestrzeń ta ma stać się przyjazna, reprezentacyjna, zielona oraz dostępna dla wszystkich. Głównym celem konkursu jest wyłonienie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która w jak największym stopniu umożliwi poprawę jakości i dostępności przestrzeni publicznej oraz ułatwienie komunikacji pieszej i rowerowej
– czytamy w opisie konkursu.
Zwycięski projekt RS Architektura Krajobrazu doceniono m.in. za to, że projektanci „umiejętnie wyeksponowali osie kompozycyjne i elewacje historycznych budynków” oraz wzięli pod uwagę „zarówno bogatą historię dzielnicy, jak i jej współczesne potrzeby rozwojowe”. To słowa zastępczyni wiceprezydenta miasta, Renaty Kaznowskiej. W ramach przebudowy zaplanowano:
- nowy plac miejski przed dawnym Kinem Praha, a na nim instalacja rzeźbiarsko-wodna emitująca wodną mgiełkę w upalne dni,
- nowe pergole, ławki, latarnie,
- plac zabaw,
- intensywne zazielenienie obszaru objętego opracowaniem (drzewa i zieleń niska),
- nową infrastrukturę rowerową oraz pieszą (w tym remont chodników),
- rozwiązania zwiększające dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami.
Można się spodziewać, że zazielenienie wielu miejsc będzie się wiązało z likwidacją części miejsc postojowych (podobne zmiany przyniesie m.in. wspomniana przebudowa ul. Okrzei). Jednocześnie np. w przypadku ulicy Floriańskiej projektantów pochwalono za „zrównoważenie potrzeb postojowych z intensywnym zazielenieniem ulicy”. O tym, co to dokładnie znaczy, przekonamy się zapewne na etapie szczegółowego projektu przebudowy.
- Czytaj też: Tu powstanie 3. linia metra – i dużo zmieni. Wieżowce, nowe rondo i jeszcze więcej bloków

i
Sąd uznał, że na szczególne wyróżnienie zasługuje sposób rozplanowania funkcji oraz kreowania miejsc o potencjale integracyjnym na placu Weteranów 1863 r., przy uwzględnieniu zarówno rangi, jak i roli obiektów istniejących w bezpośrednim sąsiedztwie placu. Wśród nich należy wymienić: ogród różany z pergolą przed wejściem do Szpitala Praskiego, czytelnie podkreślone wejście do katedry św. Floriana wraz z miejscami wypoczynkowymi oraz strefa rekreacyjna w sąsiedztwie baru mlecznego „Rusałka” – podał Urząd Miasta.
- Przejdź do galerii: BOHEMA – Strefa Praga
