Architektura MuratorProjektyCo po Supersamie?

Co po Supersamie?

W miejscu po wyburzonym warszawskim modernistycznym Supersamie - sklepie samoobsługowym z czasów PRL-u, stanie 90- metrowa wieża autorstwa biura Kuryłowicz Associates.

fotka z /zdjecia/I-widok_w_perspektywie_ul_pulawskiej_1.jpg

Supersam powstał w 1962 roku według projektu Jerzego Hryniewieckiego i Wacława Zalewskiego (profesora architektury z Massachusetts Institute of Technology) i został zburzony w grudniu 2006 roku. Konkurs na budynek w miejscu dawnego Supersamu był wyjątkowym wydarzeniem. Po pierwsze Supersam wielkim poprzednikiem był. Legenda tego budynku podwyższa poprzeczkę projektującym nowy. Po drugie - wyjątkowa lokalizacja - na zamknięciu widokowym Puławskiej, najdłuższej ulicy w Warszawie i przy wjeżdzie do historycznego centrum. Po trzecie - formuła. Zaproszono pięć renomowanych pracowni - poznańskie Studio ADS oraz warszawskie APA Kuryłowicz & Associates (I nagroda), Are (wyróżnienie), Bulanda Mucha Architekci (II nagroda) oraz JEMS Architekci. Inwestorowi zależało by w jak najkrótszym czasie uzyskać jak najlepszy rezultat - stąd wąskie grono uczestników, wysokie nagrody oraz 100 tysięcy złotych zwrotu kosztów dla wszystkich uczestników (poza zwycięzcą).

CZYTAJ TAKŻE>> Supersam w Katowicach

APA Kuryłowicz & Associates (zespół autorski: Stefan Kuryłowicz, Jacek Świderski, Marcin Klukowski, Tomasz Głębowski; wspólpraca: Michał Niemyski, Hiroyuki Mae)

Autorzy zwycięskiej pracy piszą: poszukując dla naszego zespołu charakteru i formy przyjęliśmy kilka założeń w naszej opinii charakterystycznych dla budynków wielkomiejskich, ekskluzywnych, ponadczasowych dalekich od chłodnych form biurowców i bezosobowej formy architektury galerii handlowych. Zwróciliśmy się w stronę budynków wieżowych projektowanych w okresie międzywojennym, w szczególności w Nowym Yorku i Chicago. Budynki te do dziś kojarzą się z solidnością i szczegółowo dopracowanym detalem.

Na działce - po dawnym Supersamie - pomiędzy ulicami Waryńskiego, Boya-Żeleńskiego i Puławską wpisano nowy budynek. Obiekt chce postawić firma BBI Development. Prace rozpoczną się już w drugim kwartale 2010 roku. 90-metrową trójkątną wieżę otoczoną trzema pięciopiętrowymi budynkami przekryto szklanym sufitem. Na poziomie minus jeden, parterze i pierwszym piętrze kondygnacji naziemnej ulokowano sklepy o powierzchni 16 tys. m kw. Na wyższych piętrach znajdą się biura - w sumie ok. 20 tys. m kw. Na trzech podziemnych kondygnacjach przewidziano 864 miejsc postojowych.

Jury, któremu przewodniczył krakowski architekt Marek Dunikowski, podkreśliło w uzasadnieniu, że budynek jest dobrze osadzony w tradycji warszawskiej architektury. Oczekiwano również nawiązania do niezrealizowanego wieżowca Polskiego Radia, który przed wybuchem II wojny światowej zaprojektował w tym miejscu Bohdan Pniewski.

Budynek mieszczący biura oraz pasaże handlowe ma zostać oddany do użytku najpóźniej w 2013 roku. Inwestorem jest spółka funduszu inwestycyjnego BB Investment oraz spółdzielni, która była właścicielem "starego" Supersamu. Inwestycja będzie kosztować około 300 mln zł.

Współczesna architektura czasu wolnego W ciepłe miesiące 2013 roku byliśmy świadkami niespotykanego wysypu tymczasowej architektury. Mieszkańcy wielkich miast zdają się odzyskiwać ich przestrzeń z rąk władz, drogowców czy deweloperów. Wizja pięknych ulic i wykładanych granitem placów – salonów miejskich preferowana przez samorządy zderza się z mniej sformalizowanymi pragnieniami współczesnych mieszczuchów udomawiania wspólnych przestrzeni, wręcz odbierania im oficjalnie przewidzianych funkcji
Plac Unii. Kompleks zaprojektowany przez APA Kuryłowicz & Associates. ZDJĘCIA Otwarcie kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii w Warszawie planowane jest 12 października 2013. Jak wygląda budynek na kilka dni przed otwarciem, jak wpisuje się w kontekst współczesnej architektury Warszawy? Przedstawiamy galerię zdjęć z nowej realizacji APA Kuryłowicz & Associates
Muzeum Architektury we Wrocławiu: polscy malarze i inspiracje architekturą w malarstwie Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę Dyfuzja. Inspiracje architekturą w malarstwie. Ośmioro młodych polskich malarzy o architekturze – od portretu Supersamu po abstrakcyjne transformacje architektonicznych brył
GRHR. Gaber i Pani Fantazja - współtwórcy wystroju Supersamu i Domu Chłopa Gabriel i Hanna Rechowiczowie to autorzy dziesiątek mozaik i fresków, zrealizowanych między innymi w tak znanych budynkach, jak warszawski Supersam czy Dom Chłopa
Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Obrazy w architekturze Artyści współpracowali z wieloma wybitnymi polskimi architektami: Bohdanem Pniewskim, Jerzym Hryniewieckim. Sukces i uznanie przyniosły im wykonane na przełomie lat 50. i 60. XX wieku naścienne dekoracje malarskie w budynkach użyteczności publicznej, jak murale i mozaiki w hotelu Dom Chłopa, czy monumentalne dekoracje we wnętrzu warszawskiego Supersamu
Supersam w Katowicach Koncepcję przebudowy unikatowej hali targowej przygotowało Konior Studio i pracownia Benoy. Centrum handlowe nawiązywać będzie do modernistycznych budynków lat 30. i 40. We wnętrzu zachowano fragment historycznej konstrukcji o charakterze symbolicznym.