fotka z /zdjecia/I-widok_w_perspektywie_ul_pulawskiej_1.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Co po Supersamie?

2010-03-24 1:00

W miejscu po wyburzonym warszawskim modernistycznym Supersamie - sklepie samoobsługowym z czasów PRL-u, stanie 90- metrowa wieża autorstwa biura Kuryłowicz Associates.

Supersam powstał w 1962 roku według projektu Jerzego Hryniewieckiego i Wacława Zalewskiego (profesora architektury z Massachusetts Institute of Technology) i został zburzony w grudniu 2006 roku. Konkurs na budynek w miejscu dawnego Supersamu był wyjątkowym wydarzeniem. Po pierwsze Supersam wielkim poprzednikiem był. Legenda tego budynku podwyższa poprzeczkę projektującym nowy. Po drugie - wyjątkowa lokalizacja - na zamknięciu widokowym Puławskiej, najdłuższej ulicy w Warszawie i przy wjeżdzie do historycznego centrum. Po trzecie - formuła. Zaproszono pięć renomowanych pracowni - poznańskie Studio ADS oraz warszawskie APA Kuryłowicz & Associates (I nagroda), Are (wyróżnienie), Bulanda Mucha Architekci (II nagroda) oraz JEMS Architekci. Inwestorowi zależało by w jak najkrótszym czasie uzyskać jak najlepszy rezultat - stąd wąskie grono uczestników, wysokie nagrody oraz 100 tysięcy złotych zwrotu kosztów dla wszystkich uczestników (poza zwycięzcą).

CZYTAJ TAKŻE>> Supersam w Katowicach

APA Kuryłowicz & Associates (zespół autorski: Stefan Kuryłowicz, Jacek Świderski, Marcin Klukowski, Tomasz Głębowski; wspólpraca: Michał Niemyski, Hiroyuki Mae)

Autorzy zwycięskiej pracy piszą: poszukując dla naszego zespołu charakteru i formy przyjęliśmy kilka założeń w naszej opinii charakterystycznych dla budynków wielkomiejskich, ekskluzywnych, ponadczasowych dalekich od chłodnych form biurowców i bezosobowej formy architektury galerii handlowych. Zwróciliśmy się w stronę budynków wieżowych projektowanych w okresie międzywojennym, w szczególności w Nowym Yorku i Chicago. Budynki te do dziś kojarzą się z solidnością i szczegółowo dopracowanym detalem.

Na działce - po dawnym Supersamie - pomiędzy ulicami Waryńskiego, Boya-Żeleńskiego i Puławską wpisano nowy budynek. Obiekt chce postawić firma BBI Development. Prace rozpoczną się już w drugim kwartale 2010 roku. 90-metrową trójkątną wieżę otoczoną trzema pięciopiętrowymi budynkami przekryto szklanym sufitem. Na poziomie minus jeden, parterze i pierwszym piętrze kondygnacji naziemnej ulokowano sklepy o powierzchni 16 tys. m kw. Na wyższych piętrach znajdą się biura - w sumie ok. 20 tys. m kw. Na trzech podziemnych kondygnacjach przewidziano 864 miejsc postojowych.

Jury, któremu przewodniczył krakowski architekt Marek Dunikowski, podkreśliło w uzasadnieniu, że budynek jest dobrze osadzony w tradycji warszawskiej architektury. Oczekiwano również nawiązania do niezrealizowanego wieżowca Polskiego Radia, który przed wybuchem II wojny światowej zaprojektował w tym miejscu Bohdan Pniewski.

Budynek mieszczący biura oraz pasaże handlowe ma zostać oddany do użytku najpóźniej w 2013 roku. Inwestorem jest spółka funduszu inwestycyjnego BB Investment oraz spółdzielni, która była właścicielem "starego" Supersamu. Inwestycja będzie kosztować około 300 mln zł.