Wyniki konkursu zaprezentowano w poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zwyciężyła pracownia Dom i Miasto Czesława Bieleckiego. Sposób, w jaki dokonano wyboru projektu muzeum krytykowany jest przez środowisko architektoniczne. Koncepcję wyłoniono w ramach zamkniętego konkursu, do którego zaproszono sześć pracowni architektonicznych. Na przygotowanie prac uczestnikom dano zaledwie 10 dni. Pracownia Czesława Bieleckiego była jedyną, która zdołała opracować projekt w tak krótkim czasie.
Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie założenia krajobrazowo-architektonicznego w miejscu bitwy pod Ossowem. Jego granice od wschodu i zachodu wyznaczają wysokie na 100 metrów stalowe Maszty Stulecia, które umieszczono na zamknięciu widokowym dróg prowadzących do Ossowa. Pomiędzy nimi rozciąga się Aleja Zwycięstwa prowadząca na wzniesienie, na którego szczycie zaprojektowano budynek muzeum. Na zboczach nasypu znajdzie się amfiteatr z widokiem na pole bitwy, gdzie w przyszłości mają się odbywać rekonstrukcje historycznych wydarzeń.
Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Pracownia Dom i Miasto powstała w 1984 roku. Na swoim koncie ma takie realizacje jak siedziba TVP S.A. w Warszawie (2001-2008) czy Mera Hotel & Spa w Sopocie. Głośnym, choć niezrealizowanym projektem biura pozostaje koncepcja SocLandu - Muzeum Pamięci Komunizmu zlokalizowanego w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.