Architektura MuratorProjektyDom 40i4: nowa realizacja Autograf Studio

Dom 40i4: nowa realizacja Autograf Studio

Tuż przy granicy z Czechami, w malowniczej okolicy jednej z miejscowości Beskidu Śląskiego, powstaje Dom 40i4 projektu krakowskiej pracowni Autograf Studio. Nadwieszona nad terenem podłużna bryła mierzyć będzie 40 metrów długości i 4 metry szerokości.

Dom 40i4: nowa realizacja Autograf Studio
Dom 40i4Beskid Śląski
AutorzyAutograf Studio, architekci Marcin Galas, Tomasz Smuga
Powierzchnia terenu1417.0 m²
Powierzchnia użytkowa200.0 m²
Kubatura853.0 m³
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2021

Dom 40i4 zaplanowano dla dwuosobowej rodziny. Obiekt powstaje w jednej z miejscowości Beskidu Śląskiego, nieopodal polsko-czeskiej granicy. Przestrzeń mieszkalną architekci rozplanowali w dwóch bryłach: przeszklonej kostce o spadzistym dachu i lewitującym sześcianie, o wymiarach 40 x 4 metry, stąd nazwa realizacji. Juliusz Żórawski proces formowania architektonicznego postrzega jako łamigłówkę polegającą na ułożeniu zdania ze słów pomieszanych. W tym przypadku pojęciami była ilość danych zapisana w przestrzeni działki: przepływający strumyk, bujna zieleń, krajobraz górski, lokalna architektura, nastrój łąki, poranne mgły, las bukowy, tradycja. One następnie przerodziły się w nasze 44 słowa architektury – czytamy w założeniach.

Forma budynku nawiązuje do ogromnego teleskopu wycelowanego w niebo, w przyszłość, prosto w gwiazdy. Umożliwia obserwację sklepienia z lewitującej, betonowej bryły. Jednocześnie szklany, parterowy pawilon salonu, dopuszcza obserwację tego, co przyziemne. Pozwala wtopić się przeziernej części w otaczającą roślinność i wodę oraz patrzeć na zmieniające się kolory lasu w czterech porach roku – tłumaczą autorzy, dodając jednocześnie, że największym wyzwaniem było przekonanie do projektu nie inwestorów, ale urzędników zatwierdzających pozwolenie na budowę.

Dom 40i4 wykonywany będzie w technologii żelbetowej, ze ścianami wylewanymi na miejscu. Beton konsekwentnie stosowany jest też we wszystkich fragmentach i detalach architektonicznych we wnętrzu: od ścian, przez stropy, aż po schody. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 200 m², a kubatura ok. 850 m³. planowane zakończenie realizacji to trzeci kwartał 2021 roku.

Tagi:
dom
Autor: Piotr Prus
Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Mały Dom 2020. Zgłoszenia Redaktorzy magazynu „Volume Zero” zapraszają do udziału w konkursie na projekt małego domu odpowiadającego na wielkie wyzwania współczesnych czasów.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Zet Dom w warszawskim Wawrze Wśród heterogenicznej zabudowy willowej dzielnicy Warszawy powstał neomodernistyczny dom obłożony białym klinkierem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci.
Dom na skarpie w Płocku Dom na skarpie to jedna z ostatnich realizacji warszawskiej pracowni MAG Architekci. Wkomponowany w zbocze budynek, otwiera się dużym przeszkleniem na malowniczy krajobraz starorzecza Wisły.
Dom Polny na Mazowszu Inspiracją dla architektów stał się kamienny mur znaleziony na działce. Podobnym materiałem wykończono frontową elewację, z którą kontrastują biała bryła dachu i wykonana z wielkoformatowych płyt posadzka tarasu – pisze Magdalena Pios.