Architektura MuratorProjektyDom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji

Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji

Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.

Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji
Dom dla nastoletnich matek w Warszawie, proj. WXCA; il. Mikołaj Niewęgłowski
Dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matekWarszawa, ul. Puchalska
AutorzyWXCA, architekci Szczepan Wroński, Jan Kucza-Kuczyński, Weronika Wilkowska, Jadwiga Małecka
InwestorFundacja Po Drugie
Powierzchnia użytkowa500.0 m²
Projekt2021

Projekt domu dla nastoletnich i usamodzielniających się matek architekci z WXCA opracowali pro bono na zlecenie Fundacji Po Drugie. Chcieliśmy stworzyć taką architekturę, która będzie zachęcać młode matki i ich dzieci do wchodzenia w interakcje z innymi mieszkańcami, ale także do wzięcia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i dbania o nią – mówi Jan Kucza-Kuczyński z WXCA, współautor projektu. Architektura wyznacza nam tutaj nie tylko ramy do życia, ale również przejmuje funkcje społeczne. Piękna przestrzeń będzie też miała wymiar resocjalizacyjny – dodaje Agnieszka Sikora, prezeska Fundacji Po Drugie.

Dwukondygnacyjny budynek na planie litery L stanąć ma przy ul. Puchalskiej na warszawskim Ursynowie. Dom mogłoby w nim znaleźć sześć młodych matek z dziećmi. Każda miałaby swój prywatny pokój, osobny, mały pokój dla dziecka oraz toaletę. Przewidziano też pomieszczenia dla opiekunów, świetlicę, jadalnię i kuchnię. Jak tłumaczą autorzy, dużą część obiektu stanowią przestrzenie wspólne, kluczowe dla budowania więzi w grupie. Powierzchnia użytkowa domu wyniesie ok. 500 m².

Z uwagi na dość heterogeniczną zabudowę w sąsiedztwie, architekci zdecydowali się na prostą bryłę oblicowaną drewnem. Chcieliśmy znaleźć jakiś wspólny mianownik, żeby ten dom wpisał się w różnorodne otoczenie – tłumaczy Weronika Wilkowska z WXCA. Autorzy zaproponowali obiekt składający się z dwóch skrzydeł: wschodniego, przekrytego dachem o łagodnym spadku, które mieści wszystkie funkcje wspólne, oraz zachodniego, przekrytego większym dachem spadzistym, gdzie znalazłyby się pokoje mieszkalne. Obok zaprojektowali jeszcze zieloną przestrzeń rekreacyjną, plac zabaw dla dzieci, a także ogródek społeczny, gdzie mieszkanki będą mogły uprawiać warzywa.

Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji
Dom dla nastoletnich matek w Warszawie, proj. WXCA; il. Mikołaj Niewęgłowski

Dom dla nastoletnich matek ma być budynkiem pasywnym. Przewidziano zarówno pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, jak i lokalne nawiewniki powietrza z rekuperacją, a nawet urządzenia do odzysku ciepła ze ścieków bytowych. Wody opadowe będą gromadzone w podziemnym zbiorniku, po czym wykorzystane do podlewania ogrodu i zasilania wc. Do budowy domu, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały naturalne o niskim śladzie węglowym lub pochodzące z recyklingu, jak gruz czy drewno z rozbiórki. Pomyślano również o radykalnym zmniejszeniu zużycia wody i jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników. W tym celu zainstalowane zostaną wyselekcjonowane baterie czerpalne, pralki i zmywarki o wysokim współczynniku oszczędności wody. Poruszyła nas historia podopiecznych Fundacji Po Drugie. Każdy zasługuje na bezpieczny dach nad głową, bez względu na zakręty życiowe, jakie musi pokonywać. Chcieliśmy pomagać mądrze i dlatego stworzyliśmy dom pasywny. Mamy nadzieję, że energia tego zrównoważonego domu wprowadzi też równowagę do życia podopiecznych fundacji – podsumowuje Jan Kucza-Kuczyński.

Fundacja Po Drugie od ponad 10 lat wspiera młodzież i młodych dorosłych zagrożonych bezdomnością. Jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce zwróciła uwagę na problem nastoletnich matek, które przebywając w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych są pozbawione stałego kontaktu ze swoimi dziećmi. Fundacja postanowiła problem nagłośnić i doprowadzić do stworzenia systemowych rozwiązań. Udało się dopiero teraz. W 2022 roku został przedstawiony projekt nowelizacji postępowania w sprawie nieletnich, który zakłada utworzenie ośrodków dla matek z dziećmi. Dom na warszawskim Ursynowie będzie więc pierwszą placówką tego typu w Polsce. Fundacja Po Drugie wciąż szuka partnerów, którzy chcieliby wesprzeć przedsięwzięcie. W projekt zaangażowały się do tej pory m.in. Fundacje VELUX, Fundacja Rossmann czy Fundacja Unaweza prowadzona przez Martynę Wojciechowską. Więcej informacji oraz zbiórka na stronie: www.unaweza.org.

Szkoła dla ukraińskich dzieci projektu xystudio Szkoła dla dzieci z Ukrainy urządzona w biurowcu myhive Mokotów Two według projektu xystudio funkcjonuje już ponad miesiąc. Prezentujemy pierwsze zdjęcia realizacji.
Plac Solidarności w Szczecinie: będzie więcej drzew i zbiornik retencyjny Plac Solidarności w Szczecinie czekają duże zmiany. Z inicjatywy Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes pojawią się tam nowe drzewa i krzewy. Będzie też więcej mebli miejskich i zbiornik retencyjny. Prezentujemy koncepcję modernizacji placu Solidarności w Szczecinie, którą architekt opracował pro bono.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.