Dom dziurawy, 81.WAW.PL

i

Autor: Archiwum Architektury Dom dziurawy, 81.WAW.PL

"Dom dziurawy" - interpretacja polskiej kostki projektu 81.WAW.PL

2014-12-03 13:03

"Dom dziurawy" projektu 81.WAW.PL to interpretacja powszechnego w polskiej architekturze lat 70-tych i 80-tych typu domu kostki. Zaprojektowane otwarcia "kadrują" przestrzeń i nadają budynkowi lekkości.

"Dom dziurawy" to współczesna interpretacja domu kostki, którego charakterystyczne cechy to zwarta, piętrowa bryła, płaski dach oraz brak detalu architektonicznego. Pracownia 81.WAW.PL opracowała projekt przebudowy jednego z takich domów.

Najbardziej litą ścianą budynku, pozbawioną charakterystycznych otwarć, jest fasada przylegająca do ulicy. Od tej strony dom na parterze nie ma żadnego okna, dopiero na piętrze pojawia się przeszklenie w cofniętej części. Od strony głównego wejścia i wjazdu do garażu bryła zaczyna nabierać przestrzennego wyrazu. Biała, tynkowana elewacja została ocieplona drewnianymi wnękami czyli tytułowymi "dziurami". Zamiast zastosowania naturalnego drewna, które wymaga konserwacji, postawiliśmy na płyty HPL z charakterystycznym laminatem imitującym drewno - mówi Grudziąż.

- Na piętrze pojawiają się charakterystyczne dziury, czyli inaczej mówiąc kadry. Jeden z nich jest otwarciem zadaszonego tarasu, druga "dziura" kadruje nas na drzewo, które wyrasta z tarasu na parterze. Od strony ogrodu elewacja jest podobnie otwarta, jak od strony głównego wejścia - dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż.

Z holu zapewniono bezpośredni dostęp do części dziennej, która połączona została z jadalnią oraz kuchnią. Salon i jadalnię rozdziela zabudowa z dwustronnym kominkiem. Na piętrze mieszczą się dwie sypialnie dziecięce i dobrze skomunikowana z nimi sypialnia główna z oddzielną garderobą.