Architektura MuratorProjektyDom jednorodzinny pod Warszawą

Dom jednorodzinny pod Warszawą

Architekci stworzyli dom organiczny, oparty o filozofię architektury Franka Lloyda Wright’a, w którym przestrzeń i struktura dążą do całkowitej jedności.

fotka z /zdjecia/wawa04.jpg

problem
Relacje pomiędzy budynkiem a leśnym krajobrazem. W jaki sposób przestrzeń życiowa domowników może wchodzić w interakcje z otoczeniem?

rozwiązanie
Wpisanie zabudowy w zastany kontekst krajobrazowy i zachowanie wszystkich drzew na parceli;
Zaprojektowanie prostej, 3 kondygnacyjnej bryły domu otwartej po obwodzie na otaczający las;
Stworzenie domu organicznego, opartego o filozofię architektury Franka Lloyda Wright’a, w którym przestrzeń i struktura dążą do całkowitej jedności;
Ograniczenie konstrukcji budynku do trzonu funkcjonalno-nośnego w celu maksymalnego połączenia przestrzeni mieszkalnej z lasem.


Nazwa obiektu: dom jednorodzinny pod Warszawą
Autorzy\nazwa pracowni: jojko+nawrocki architekci
Konstrukcja: Proeco
Powierzchnia terenu: 1 200 m2
Projekt: 2008
Realizacja: 2008-2009

Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!