Architekci stworzyli dom organiczny, oparty o filozofię architektury Franka Lloyda Wright’a, w którym przestrzeń i struktura dążą do całkowitej jedności.
problem Relacje pomiędzy budynkiem a leśnym krajobrazem. W jaki sposób przestrzeń życiowa domowników może wchodzić w interakcje z otoczeniem?
rozwiązanie Wpisanie zabudowy w zastany kontekst krajobrazowy i zachowanie wszystkich drzew na parceli; Zaprojektowanie prostej, 3 kondygnacyjnej bryły domu otwartej po obwodzie na otaczający las; Stworzenie domu organicznego, opartego o filozofię architektury Franka Lloyda Wright’a, w którym przestrzeń i struktura dążą do całkowitej jedności; Ograniczenie konstrukcji budynku do trzonu funkcjonalno-nośnego w celu maksymalnego połączenia przestrzeni mieszkalnej z lasem.
Nazwa obiektu: dom jednorodzinny pod Warszawą Autorzy\nazwa pracowni: jojko+nawrocki architekci Konstrukcja: Proeco Powierzchnia terenu: 1 200 m2 Projekt: 2008 Realizacja: 2008-2009
W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
„Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.