Architektura MuratorProjektyDom jednorodzinny pod Warszawą

Dom jednorodzinny pod Warszawą

Architekci stworzyli dom organiczny, oparty o filozofię architektury Franka Lloyda Wright’a, w którym przestrzeń i struktura dążą do całkowitej jedności.

fotka z /zdjecia/wawa04.jpg

problem
Relacje pomiędzy budynkiem a leśnym krajobrazem. W jaki sposób przestrzeń życiowa domowników może wchodzić w interakcje z otoczeniem?

rozwiązanie
Wpisanie zabudowy w zastany kontekst krajobrazowy i zachowanie wszystkich drzew na parceli;
Zaprojektowanie prostej, 3 kondygnacyjnej bryły domu otwartej po obwodzie na otaczający las;
Stworzenie domu organicznego, opartego o filozofię architektury Franka Lloyda Wright’a, w którym przestrzeń i struktura dążą do całkowitej jedności;
Ograniczenie konstrukcji budynku do trzonu funkcjonalno-nośnego w celu maksymalnego połączenia przestrzeni mieszkalnej z lasem.


Nazwa obiektu: dom jednorodzinny pod Warszawą
Autorzy\nazwa pracowni: jojko+nawrocki architekci
Konstrukcja: Proeco
Powierzchnia terenu: 1 200 m2
Projekt: 2008
Realizacja: 2008-2009

Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.