Uzupełnienie elewacji stanowią osłony nawiązujące do ażurowych detali charakterystycznych dla stylu świdermajer (autorzy: Szcześniak Denier Architekci Sp. z o.o.).
Dom jednorodzinnyAnin
AutorzySzcześniak Denier Architekci
Współpraca autorskaarch. Maciej Zawadzki, arch. Ewelina Moszczyńska, inż. Piotr Sikorski
Zespół projektowyarch. Marek Szcześniak, arch. Aleksander Drzewiecki, inż. Krzysztof Lenart
Konstrukcjainż. Adam Klimek, inż. Elżbieta Pawlik
Powierzchnia użytkowa432.0 m²
Powierzchnia całkowita620.0 m²
Kubatura1410.0 m³
Projekt2008
Lokalizacja Anin Projekt Szcześniak Denier Architekci Sp. z o.o. • arch. Marek Szcześniak, arch. Aleksander Drzewiecki, inż. Krzysztof Lenart Współpraca arch. Maciej Zawadzki, arch. Ewelina Moszczyńska, inż. Piotr Sikorski Konstrukcja inż. Adam Klimek, inż. Elżbieta Pawlik Inwestor Prywatny Projekt architektoniczny 2008 Realizacja 2009
Powierzchnia działki: 1 363 m2 • Powierzchnia zabudowy: 254 m2 • Kubatura całkowita: 1 410 m3 • Powierzchnia całkowita: 620 m2 • Powierzchnia użytkowa: 433 m2 • 2 kondygnacje nadziemne, 1 podziemna • 2 naziemne miejsca parkingowe
Koncepcja domu, zgodnie z życzeniem inwestora, zakłada maksymalnie możliwe otwarcie się na ogród, przy jednocześnie ograniczonym dostępie wzrokowym od strony ulicy. Stąd rzut domu na planie litery „L”, stanowiący barierę między przestrzenią ogólnodostępną, a przestrzenią prywatną. Dynamiczna forma budynku pozwala na optymalne rozplanowanie funkcji, dopasowane do potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Elewacja domu, w zależności od funkcji i usytuowania, płynnie przekształca się z pełnej zamkniętej w otwartą i przeszkloną po sam dach formę. Jej uzupełnienie stanowią ażurowe osłony nawiązujące w luźny sposób do ażurowych detali zabytkowych willi drewnianych (charakterystycznych dla Anina i Otwocka tzw. świdermajer) znajdujących się w okolicy.
Projekt można obejrzeć na wystawie Plany na przyszłość zorganizowanej przez Centrum Łowickado 24 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66).
W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
„Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.