Architektura MuratorProjektyDom Peryskop. Parametryczne projektowanie poprawia widok z okna?

Dom Peryskop. Parametryczne projektowanie poprawia widok z okna?

Pracownia architektoniczna AION przygotowała projekt domu-przyrządu optycznego. To jedna z koncepcji prezentowanych na kolejnej wystawie ArchiBox w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dom Peryskop. Syrakuzy. Projekt: AION, 2012
Dom Peryskop. Syrakuzy. Projekt: AION, 2012
Dom prywatny Peryskop / PeriscopeSyrakuzy, Włochy
AutorzyAION, główni projektanci: Andrea Di Stefano, Aleksandra Jaeschke, zespół: Salvo Pappalardo
Projekt2012

Peryskop to dom z widokiem na Morze Śródziemne. Inwestorzy, para przyszłych mieszkańców domu, zdecydowali się na opuszczenie centrum miasta i zamieszkanie na wybrzeżu. Zadecydowała lokalizacja; dom zaprojektowany został zatem jak szczególny przyrząd optyczny, podkreślający walory wyjątkowego otoczenia i niwelujący jego wady. Okna wycinają z krajobrazu najbardziej efektowne i malownicze kadry, tworząc „obrazy” ozdabiające ściany. Zabieg ten ma jeszcze jeden cel – stanowi rodzaj cenzury. Okoliczna zabudowa szpeci pejzaż, została więc usunięta z pola widzenia. Zielone ogrodzenia tworzą dodatkową barierę, odcinającą niepożądane bodźce.

Obiekt stanowić ma przebudowę standardowego budynku z lat 60. XX wieku; projekt zachowuje pierwotną kubaturę budynku i elementy konstrukcyjne.
Istniejący dom zbudowany jest na zboczu. W projekcie AION trzy poziomy starego budynku zostały podzielone na pięć łączących się ze sobą obszarów o zróżnicowanych funkcjach. Komunikacja we wnętrzu wzmacnia wrażenie ciągłości, półpiętra wyznaczają zaś rytm codziennych czynności. Każda funkcja określona została za pomocą kilku podstawowych mebli. Ich układ wskazuje miejsca, z których należy patrzeć na krajobraz. Parametryczne projektowanie pozwoliło na precyzyjne określenie położenia, rozmiarów i formy otworów. Funkcja okien podobna jest do roli spełnianej przez soczewki obiektywu, które wybierają wycinek pejzażu i umieszczają go w centrum uwagi, żeby ustanowić bezpośredni związek między okiem i widokiem. Wielość punktów widokowych i fragmentów wstępnie wybranego krajobrazu tworzy system otworów pokrywający całą powłokę.

Więcej informacji
: www.archi-box.tumblr.com
Dom prywatny Peryskop / Periscope
Lokalizacja: Syrakuzy, Włochy
Projekt: 2012
Autorzy: AION, główni projektanci: Andrea Di Stefano, Aleksandra Jaeschke, zespół: Salvo Pappalardo
Renderingi: Massimo D’Aiello
Inżynieria: Daniele Catania

Projekt Peryskop jest jedną z prac prezentowanych w ramach kolejnej odsłony cyklu ArchiBox we wrocławskim Muzeum Architektury

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.