Oskar i Zofia Hansen, dom w Szuminie

i

Autor: Archiwum Architektury Wnętrze domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Z lewej strony i na dalszym planie widoczne instrumenty dydaktyczne Hansena, fot. Jan Smaga

Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie

2014-07-03 14:39

Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie to jedyny dom w Polsce uwzględniony na liście Iconic Houses Network. Muzeum Sztuki Nowoczesnej organizuje szereg wycieczek do Szumina, dzięki którym można zapoznać się z najpełniejszą realizacją idei Formy Otwartej

Nazwa obiektuDom Zofii i Oskara Hansenów
Adres obiektuSzumin
AutorzyOskar Hansen
Oskar i Zofia Hansen, dom w Szuminie

i

Autor: Archiwum Architektury Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, fot. Jan Smaga

Dom Zofii i Oskara Hansenów jest jedynym w Polsce, który znalazł się na liście Iconic Houses, choć na pozór nie ma w nim nic spektakularnego - ot jeden z wielu drewnianych domów w Szuminie, niedużej miejscowości malowniczo położonej nad Bugiem. W 1968 roku Zofia i Oskar Hansen zbudowali tu swój dom letniskowy, który od końca lat 90. stał się stałym miejscem pobytu pary architektów.

Dwukondygnacyjny, kameralny dom o spadzistym dachu będzie też zaskoczeniem dla tych, którzy Oskara Hansena kojarzą z modernizmem, Przyczółkiem Grochowskim, osiedlem na Rakowcu czy Linearnym Systemem Ciągłym. Spadzisty dach drewnianego domu nawiązuje do lokalnej tradycji architektury domów jednorodzinnych. Jego ikoniczność nie zasadza się na spektakularnych rozwiązaniach technicznych czy materiałowych. Zbudowany został z tego, co można znaleźć pod ręką – dosłownie. Jego wyjątkowość polega na wcieleniu w życie idei Formy Otwartej, którą Hansen kierował się zarówno w projektowaniu architektury, jak i swojej pracy dydaktycznej. Zgodnie z hansenowską ideą, architektura ma być tłem dla zdarzeń i w Szuminie rzeczywiście nim jest.

Dom Hansenów w Szuminie: żywe miejscem spotkań

Dom Hansenów w Szuminie posiada dwa równoległe ciągi komunikacyjne, na które nanizane są kolejne pomieszczenia. Na parterze mieści się serce domu, miejsce spotkań ze stołem oraz zaplecze gospodarcze. Na poddaszu natomiast umieszczono część prywatną – miejsce do pracy i odpoczynku. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu oraz zastosowaniu poprzecznego prześwitu, dom wyposażony został w naturalną klimatyzację. Większość mebli została zaprojektowana przez parę architektów. Zobaczyć można również mocno już podniszczone instrumenty dydaktyczne Oskara Hansena. Wkrótce jednak powinny wrócić do dawnej świetności. Muzeum, które całkiem niedawno objęło pieczę nad Szuminem, planuje nie tylko konserwację niektórych jego elementów. W przyszłości dom ma na powrót stać się żywym miejscem spotkań - tłem, dla kolejnych zdarzeń.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie planuje ogłoszenie kolejnych terminów wyjazdów do Szumina. Warto spieszyć się z zapisami, gdyż chętnych nie brakuje, a miejsca w autokarze zapełniają się w ciągu pierwszych godzin od zamieszczenia ogłoszenia.