Architektura MuratorProjektyDomy dla seniorów w Pieninach – nowy projekt fundacji LAB 60+

Domy dla seniorów w Pieninach – nowy projekt fundacji LAB 60+

Na zlecenie Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej Fundacja LAB 60+ przygotowała projekt przebudowy trzech obiektów na tzw. domy dziennego pobytu. Wśród nich jest adaptacja dawnej plebani w Jaworkach koło Szczawnicy.

Domy dla seniorów w Pieninach – nowy projekt fundacji LAB 60+

Fundacja Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) to jedna z pierwszych organizacji w Polsce, która zajmuje się problematyką starzenia się społeczeństwa w różnych skalach przestrzennych: od ujęcia planistycznego, poprzez zagadnienia architektoniczne, po projektowanie wnętrz i wzornictwo przemysłowe. Obecnie jest w trakcie opracowania kilku projektów architektonicznych uwzględniających tzw. perspektywę 60+. Na zlecenie Krajowego Instytut Gospodarki Senioralnej przygotowała projekt przebudowy trzech placówek dziennej opieki dla osób niesamodzielnych, tzw. Pienińskich Domów Dziennego Pobytu na terenie gmin Czorsztyn, Łapsze Niżne i Szczawnica. Jednym z adaptowanych obiektów jest dawna plebania przy ulicy Kościelnej 13 w Jaworkach (gmina Szczawnica). Jednokondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem zostanie zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób starszych, które ze względu na wiek lub stan zdrowia wymagają pomocy w codziennych czynnościach, takich jak spożywania posiłków, poruszanie się czy korzystanie z toalety. Tego typu placówki zapewniają seniorom kilkugodzinną opiekę, w tym również wyżywienie, a często organizują także zajęcia ruchowe, artystyczne i edukacyjne, dzięki czemu ich opiekunowie nie muszą rezygnować z życia zawodowego. Dom w Jaworkach przeznaczony będzie docelowo dla około 20 osób. Projekt przebudowy obejmuje przede wszystkim strefę wejścia oraz pomieszczenia na parterze, gdzie zaplanowano m.in. salę wielofunkcyjną, jadalnię, kuchnię oraz szatnie i toalety dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Znajdzie się tu również kaplica, pokój terapii indywidualnej, gabinet oraz ogród zimowy. Powierzchnia użytkowa przebudowanej części wyniesie 179 m². Inwestycja ma się zakończyć do 2019 roku, a współfinasowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Projekt przebudowy opracowało Międzypokoleniowe Studio Projektowe LAB 60+: Grzegorz Pronobis, Jerzy Hadała, Iwona Benek, Małgorzata Kampka, Agnieszka Labus.

Szpitale, opieka długoterminowa – jak projektować i z kim? [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium dla architektów „Szpitale, opieka długoterminowa – jak projektować i z kim?”. Najważniejsze wytyczne i wskazówki dla projektantów omawiają Jacek Andrzejewski, dyrektor rynków dystrybucyjnych w Arjo, oraz Jacek Blusiewicz z Blubim.
Matthias Hollwich: Pokochać starość Z Matthiasem Hollwichem, nowojorskim projektantem i autorem głośnej książki New Aging, o tym, czym naprawdę jest architektura dla seniorów rozmawia Agnieszka Labus, prowadząca Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).
Miasta dla seniorów – raport ARUP. Jak projektować przestrzeń, by odpowiadała potrzebom starzejącego się społeczeństwa. W ciągu najbliższych 30 lat liczba osób po 60 roku życia wzrośnie dwukrotnie, przestrzegają eksperci ARUP i prezentują raport dotyczący strategii planowania miast dla seniorów.
Przestrzeń z perspektywą 60+. Innowacje dla seniorów Fundacja Laboratorium Architektury 60+ to jedna z pierwszych organizacji w Polsce, która zajmuje się problematyką osób starszych w kontekście architektonicznym. Wśród ich najnowszych przedsięwzięć jest wirtualna symulacja postrzegania miasta przez seniorów czy projekty domów dziennego pobytu.