Drewniane miasteczko. Wszystko tu będzie z drewna: mieszkania, restauracje i sklepy. Co mają z tym wspólnego Polacy?

2024-05-17 10:20

Wood City w Sztokholmie to 7 tys. nowych mieszkań, a .także cisza na budowie i mniej ciężkich transportów. To dlatego, że wszystko tu będzie z drewna. Szwedzki deweloper Atrium Ljungberg ogłosił już rozpoczęcie prac nad budową pierwszego drewnianego bloku. Wizualizacje przygotowała polska pracownia ELEMENT z Trójmiasta. Zobaczcie, jak ma wyglądać kompleks.

Spis treści

  1. Szwecja. Powstaje dzielnica, w której głównym elementem konstrukcyjnym będzie drewno
  2. Wood City w Sztokholmie będzie największą tego typu realizacją na świecie
  3. Rendery inwestycji stworzyło studio wizualizacji architektonicznych ELEMENT z Trójmiasta
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Na początku 2024 roku szwedzki deweloper Atrium Ljungberg ogłosił rozpoczęcie prac nad budową pierwszego drewnianego bloku mieszkalnego, który zapoczątkuje wizjonerski projekt Wood City. Wizualizacje przygotowała polska pracownia.

Szwecja. Powstaje dzielnica, w której głównym elementem konstrukcyjnym będzie drewno

Inwestycja, zlokalizowana w dzielnicy Sickla na południu Sztokholmu, rozciągać się będzie na powierzchni ponad 250 000 m2. Będzie to największy na świecie miejski projekt budynków wykonanych z drewna. W jego wyniku powstanie zrównoważona i wielofunkcyjna miejska przestrzeń pełna miejsc pracy, mieszkań, restauracji czy sklepów. Za projekt architektoniczny przedsięwzięcia odpowiadają duńska pracownia Henning Larsen oraz szwedzkie biuro White Arkitekter. 

Ogłoszone latem ubiegłego roku informacje o przygotowaniach do inwestycji momentalnie obiegły cały świat. A wraz z nimi wizualizacje projektu, wykonane przez polskich twórców.

Kiedy Jakub Figel i Filip Kurasz ze studia wizualizacji architektonicznych ELEMENT otrzymali zlecenie na wykonanie renderów projektu Wood City, tylko częściowo zdawali sobie sprawę ze skali tego przedsięwzięcia.

– To nie był nasz pierwszy projekt na zlecenie pracowni Henning Larsen. Nasza współpraca trwa już 7 lat i w tym czasie udało nam się stworzyć dla nich wiele ciekawych wizualizacji. Żadne jednak nie odbiły się w świecie takim echem, jak te z Wood City. To faktycznie jedyny w swoim rodzaju projekt i trudno się dziwić, że skupia na sobie tyle uwagi. Tym bardziej cieszymy się, że możemy być jego częścią – mówi Jakub Figel ze studia wizualizacji ELEMENT.

Wood City w Sztokholmie będzie największą tego typu realizacją na świecie

Wielkie zainteresowanie, jakie przyciąga projekt, wynika rzecz jasna z nietypowego materiału konstrukcyjnego, ale również z wyśrubowanych standardów dotyczących zrównoważonego budownictwa. Technologia mass timber, która zostanie użyta przez dewelopera podczas budowy, gwarantuje większą wytrzymałość konstrukcji i jej ognioodporność, a także znacznie obniżony ślad środowiskowy. Badania dowodzą, że drewniane budynki zapewniają lepszą jakość powietrza, redukują stres, zwiększają produktywność i gromadzą dwutlenek węgla przez cały okres ich użytkowania. Wykorzystanie drewna oznacza również ciche place budowy i zmniejszoną liczbę ciężkich transportów.

Rendery inwestycji stworzyło studio wizualizacji architektonicznych ELEMENT z Trójmiasta

Jak mówią artyści ze studia ELEMENT, przy tworzeniu wizualizacji architektonicznych budulec nie odgrywa jednak tak dużego znaczenia. Wyzwaniem w projekcie Wood City okazało się za to tempo i ilość wprowadzanych w nim zmian. – Na przygotowanie czterech wizualizacji Wood City mieliśmy zaledwie dwa tygodnie. W przypadku dużych, kluczowych projektów proces zatwierdzania wizualizacji jest często, mówiąc oględnie, dość skomplikowany. Udało się nam jednak w krótkim czasie dostarczyć finalne rendery, które pojawiały się później na łamach wszystkich topowych mediów, od CNN po najważniejsze portale architektoniczne – opowiada Filip Kurasz z ELEMENT. 

Wood City to inwestycja, która będzie zwieńczeniem trwającej od ponad 20 lat rewitalizacji poprzemysłowej dzielnicy Sickla prowadzonej przez dewelopera Atrium Ljungberg. Już dziś pracuje tu ponad 8 000 osób. W wyniku budowy drewnianej części dzielnicy powstanie tam m.in. dodatkowa przestrzeń do pracy biurowej dla 7 000 osób oraz 2 000 mieszkań. Rozbudowa Stockholm Wood City będzie odbywać się etapami, gdzie pierwsza darń ma zostać pobrana w 2025 r., a pierwsze domy mają być gotowe w 2027 roku.

Tymczasem w Polsce z drewna buduje się tak. Zobacz zdjęcia