Architektura MuratorProjektyDrucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej
Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul. Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Zespół Drucianka Campus w Warszawie, proj. Juvenes Projekt
Drucianka CampusWarszawa, ul. Objazdowa 1
AutorzyJuvenes Projekt
InwestorLiebrecht & wooD
Data realizacji (koniec)2024
Koszt inwestycji150 000 000 euro
Drucianka Campus powstanie na terenie dawnej Warszawskiej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ, znanej też jako Belgijska Fabryka Drutu. Przemysłowy kompleks zaprojektowany został w 1899 roku przez Kazimierza Loewe i działał pod różnymi nazwami przez 101 lat, aż do 2000 roku. Istniejąca zabudowa stanowi zwarty zespół złożony z jedno- i dwukondygnacyjnych obiektów fabrycznych z początku XX wieku, wpisanych do rejestru zabytków. Dziś teren należy do Grupy Liebrecht & wooD, odpowiedzialnej m.in. za realizację Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.
Industrialny charakter warszawskiej Pragi kryje w sobie ogromny potencjał do tworzenia wyjątkowych miejsc. Sukces komercyjny Centrum Praskiego Koneser dowodzi, że jest to destynacja bardzo chętnie wybierana przez polskie i międzynarodowe firmy, które poszukują oryginalnej i przyjaznej przestrzeni biurowej – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce. Drucianka Campus to projekt oferujący uzupełnioną funkcjami komercyjno-usługowymi nowoczesną przestrzeń biurową klasy A. Zabytkowe zabudowania zostaną odrestaurowane i uzupełnione nowoczesną, lekką architekturą, a cały teren fabryki zostanie przekształcony w atrakcyjną wizualnie przestrzeń, pełną zieleni i miejsc do wypoczynku – dodaje. Za koncepcję architektoniczną nowego zespołu odpowiada pracownia Juvenes Projekt pod kierownictwem architektów Jacka Świderskiego i Krzysztofa Matwiejuka.
W ramach inwestycji zaplanowano trzy nowe, sześciokondygnacyjne budynki biurowe o łącznej powierzchni 42 tys. m². Obiekty zabytkowe zostaną odnowione i zaadaptowane na funkcje handlowo-usługowe, oferując dodatkowo 7,5 tys. m². Całość uzupełnią ogólnodostępne przestrzenie publiczne z elementami małej architektury. Obecnie na terenie dawnej fabryki prowadzone są prace związane m.in. z zabezpieczeniem zabytkowych budynków oraz czyszczeniem i odzyskiwaniem cegieł. Niebawem rozpocznie się również realizacja ściany szczelinowej parkingu podziemnego, a także prace ziemne. Projekt Drucianka Campus realizowany będzie w formule construction management, polegającej na wybieraniu wyspecjalizowanych firm do poszczególnych zadań budowlanych. Realizacja potrwa około 2,5 roku, a koszt całej inwestycji wyniesie niemal 150 mln euro.
Zespół Drucianka Campus w Warszawie, proj. Juvenes Projekt
Zespół Drucianka Campus w Warszawie, proj. Juvenes Projekt
Zespół Drucianka Campus w Warszawie, proj. Juvenes Projekt
Zespół Drucianka Campus w Warszawie, proj. Juvenes Projekt
Zespół Drucianka Campus w Warszawie, proj. Juvenes Projekt
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Przenikające się bryły starej i nowej zabudowy tworzą tajemniczy labirynt, odzwierciedlający plan dawnych przejazdów i placów między historycznymi budynkami fabrycznymi. O nowej realizacji biura PRC Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.
Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.