Architektura MuratorProjektyNowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA

Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA

Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.

Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; wycofany narożnik z placem od strony Grochowskiej

Fabryka sprzętu spawalniczego Perun działała na warszawskim Kamionku od 1913 do 2003 roku. Dawne zakłady, zajmujące działkę między ul. Grochowską a Stanisława Augusta, znajdują się dziś w samym centrum Pragi, obecny właściciel chciałby więc zbudować tu mieszkania. Na to nie pozwala jednak plan miejscowy, który teren fabryki z czterema zabytkowymi halami przeznacza na usługi. Inwestor zdecydował się więc na skorzystanie z możliwości, jakie daje specustawa mieszkaniowa, nazywana lex deweloper. W 2020 roku złożył w ratuszu wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji z propozycją zabudowy od 3 do 7 kondygnacji. Projekt nowych obiektów, w których docelowo miałoby się znaleźć nawet 350 mieszkań, przygotowała młoda pracownia Latergrupa Architekci. Koncepcja spotkała się z ostrą krytyką społeczników, którzy zarzucali jej, że planowana bryła zupełnie zdominuje historyczne obiekty. Po burzy medialnej inwestor wniosek wycofał. Obecnie przygotowuje się do złożenia nowego z propozycją zabudowy opracowaną przez silnie związane z Pragą studio WWAA.

Korzystając ze wspólnych doświadczeń związanych z rewitalizacją pobliskiego SOHO Factory, wraz z architektami z WWAA podejmujemy się kolejnego wyzwania. Przystępujemy do dialogu z szerokim gronem interesariuszy, których zachęcamy do dzielenia się uwagami na temat projektu. Etap ten poprzedzi dalsze kroki formalne – zapowiada Maciej Wandzel, biznesmen reprezentujący inwestora.

Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; brama i plac ud ulicy Grochowskiej

Fabryka Perun odNowa

Nowy projekt przewiduje nieco mniejszą kubaturę, od 3 do 6 pięter. Poszczególne części założenia zyskały też bardziej rozrzeźbioną formę. Autorzy zaprojektowali m.in. liczne otwarcia, w tym bramy wejściowe o wysokości nawet 3 pięter i szerokości 15 m. Dzięki temu historyczne hale byłyby widoczne z otaczających ulic, a między Grochowską i Kamionkowskimi Błoniami Elekcyjnymi przy Kanale Wystawowym powstałby nowy szlak pieszy, meandrujący pomiędzy zabytkową i współczesną architekturą. Ostatecznie w budynkach znalazłoby się mniej mieszkań, ok. 270. Zaplanowano też przedszkole i plac zabaw.

Same hale, o łącznej powierzchni około 1,2 tys. m², zostaną odrestaurowane i zaadaptowane na lokale handlowo-usługowe. Jak zapowiada Mateusz Świętorzecki z WWAA, architekci zadbają też o różnego typu symboliczne elementy odnoszące się do przeszłości tego miejsca jak wyeksponowanie oryginalnych suwnic, detali i zdobień czy nawiązujących do historii neonów i szyldów. W planach jest również stworzenie ścieżki edukacyjnej o dziejach zakładu i jego pracownikach.

Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; pasaż między zabytkowymi budynkami

Do przemysłowego dziedzictwa nawiązywać ma również wykończenie elewacji nowych obiektów i podziały okienne z wyrazistymi, ciemnymi szprosami. Projektując nowe zabudowania fabryki Perun, postawiliśmy na architekturę, która nie jest w kontrze do obiektów historycznych. Prostą i powtarzalną, w dobrym tego słowa znaczeniu – taką, jaka wyróżnia wiele budynków przemysłowych i modernistycznych kamienic, które definiują charakter Grochowskiej. Przyjęta forma umożliwia też atrakcyjne zaprogramowanie funkcji publicznych w ramach inwestycji, przyczyniając się do ożywienia tego fragmentu Kamionka – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.

Część elewacji od strony ul. Grochowskiej zostanie wycofana, dzięki czemu powstanie tam niewielki plac zapraszający do wizyty w fabryce. Kolejny zaplanowano w samym środku założenia, jako miejsce integracji lokalnej społeczności. Koncepcja przewiduje też jednopoziomowy parking pod częścią zabudowy.

Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; widok od ulicy Stanisława Augusta
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; widok od ulicy Stanisława Augusta
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; widok od Błoni Elekcyjnych
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; plac wewnątrz założenia
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; zagospodarowanie terenu
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; aksonometria, widok od południowego zachodu
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA
Zespół mieszkaniowy Fabryka Perun, proj. WWAA; aksonometria, widok od południowego wschodu

Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.
Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską Dziś, biorąc pod uwagę zwłaszcza doświadczenia pandemii, chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że projektując jakiekolwiek struktury architektoniczne, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jeśli... – o wadach i zaletach współczesnych obiektów oświatowych, pierwszych w Polsce standardach architektonicznych dla szkół i modelowej podstawówce realizowanej według tych wytycznych na Służewcu rozmawiamy z Natalią Paszkowską z pracowni WWAA.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.
Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci Drugiego października, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto Izbę Pamięci na warszawskiej Woli według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci. Przestrzeń ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania.
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul. Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.