Architektura MuratorProjektyDwie wieże w Międzyzdrojach: realizacja zgodna z MPZP?

Dwie wieże w Międzyzdrojach: realizacja zgodna z MPZP?

Przy plaży w Międzyzdrojach mają stanąć dwie ponad 100-metrowe wieże. Inwestor dysponuje już prawomocnym pozwoleniem na budowę.

Dwie wieże w Międzyzdrojach: realizacja zgodna z MPZP?
Wieżowce Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach

Wieżowce w Międzyzdrojach mają powstać tuż przy plaży, przy ul. Promenada Gwiazd 5, nieopodal hotelu Amber Baltic. Inwestor, firma Siemaszko ze Szczecina, dysponuje tu działką o powierzchni 4000 m². Ma też prawomocne pozwolenie na budowę. Projekt opracowali szczecińscy architekci Arkadiusz Czarkowski i Sławomir Wunsch, wiceprzewodniczący szczecińskiego oddziału SARP. Koncepcja zakłada realizację dwóch bliźniaczych wieżowców, każdy o wysokości 112 metrów, na 33 kondygnacjach  mieszczących w sumie 345 apartamentów, kompleks basenowy, SPA, sale konferencyjne i fitness. Przewidziano też ogólnodostępną kawiarnię na 30. piętrze, z niezależnym szybem windowym i widokiem na cztery strony świata.

Czytaj też: Architektura turystycznych szlaków |

Wieżowce Promenada Gwiazd: „pierwszy tak prestiżowy projekt”

Projekt wieżowców, tuż po opublikowaniu pierwszych wizualizacji, wzbudził duże kontrowersje. Negatywne komentarze pojawiły się nie tylko w mediach lokalnych, ale też ogólnopolskich. Zainteresowanie i rozgłos, jaki stał się naszym udziałem zanim jeszcze na dobre ruszyliśmy z budową, bardzo nas cieszy. Zdajemy sobie sprawę, że to pierwszy tak prestiżowy projekt w Międzyzdrojach, ale potencjał tego miejsca i oczekiwania rynku są ogromne, jestem przekonany, że nasza inwestycja da impuls do dynamicznego rozwoju kurortu – mówi Lesław Siemaszko, prezes firmy Siemaszko. Pozwolenie na budowę wydano na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak podaje jednak „Głos Szczeciński”, na planach nie ma tego zaznaczonego i nie wiadomo, z którego roku jest ten plan. Urzędnicy Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim sugerują, że być może pozwolenie wydano na podstawie indywidualnego planu miejscowego. Na razie nie udało nam się potwierdzić tego faktu. Inwestor deklaruje natomiast, że realizacja wieżowców w Międzyzdrojach rozpocznie się za rok.

Oburzenia planami inwestora nie kryje m.in. architektka Urszula Forczek-Brataniec, do niedawna sekretarz generalna europejskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Architektów Krajobrazu IFLA Europe: Od lat jeżdżę w te rejony i piękne widoki klifów pozwalają mi się zregenerować i nabrać sił na cały rok. Od lat też obserwuję rosnącą różnicę pomiędzy pobliskimi miejscowościami po stronie polskiej i niemieckiej. Piękno widoku na morze jest u nas coraz bardziej zawłaszczane, zasłaniane. W Międzyzdrojach od lat niszczy się zieleń stabilizującą wydmy, przeznaczając coraz to nowe tereny pod zabudowę. Obiekt widoczny na wizualizacji po prostu nie może powstać. Zniszczy krajobraz w promieniu ponad 35 km. Stanie się obrazem polskiej autodestrukcji i rabunkowej gospodarki prowadzonej na swym własnym terenie. Jeśli jest zgodny z miejscowym prawem oznacza to, że prawo zostało źle określone – skomentowała na naszym profilu na FB.

Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.
Rezydencja Łazienki Park w Warszawie Rozpoczęła się realizacja kolejnego apartamentowca w pobliżu Łazienek Królewskich. Budynek zwieńczony efektowną, zieloną pergolą zaprojektowała pracownia HRA Architekci.
Apartamentowiec przy ul. Za Bramką w Poznaniu Na poznańskim Starym Mieście rozpoczęła się realizacja apartamentowca według projektu biura Litoborski+Marciniak.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Apartamentowiec w Rzeszowie Biuro MWM Architekci zaprezentowało projekt budynku, który mógłby stanąć obok Pałacu Lubomirskich, jednego z najważniejszych zabytków Rzeszowa.
Nowy obiekt w kompleksie Dune Resort w Mielnie Wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego apartamentowca Dune Resort w Mielnie. Projekt budynku powstał w Studiu Architektonicznym Sietnicki.
Apartamentowiec nad Odrą we Wrocławiu W malowniczej okolicy dorzecza Starej Odry na wrocławskiej Różance powstaje budynek mieszkalny według projektu pracowni AP Szczepaniak