Ekologiczny dom ze słomy, Lawendowe pole

i

Autor: Archiwum Architektury Nocna wizualizacja ekologicznego domu ze słomy

Ekologiczny dom ze słomy - akcja crowdfoundingowa!

2014-06-03 15:10

Całoroczny dom ze słomy ma powstać na terenie Lawendowego Pola, w Nowym Kawkowie na Warmii. Pomimo zastosowania tradycyjnych technik i tanich materiałów budowlanych, dom uzyska współczesną w wyrazie formę. Planowany termin zakończenia prac to sierpień 2014

Nazwa obiektuEkologiczny dom ze słomy
Adres obiektuLawendowe Pole, Nowe Kawkowo na Warmii
AutorzyWeronika Siwiec, absolwentka WA PW, studentka Wzornictwa na ASP w Warszawie oraz Stanisław Kamionka, absolwenta Wydziału Zarządzania na UW
Konstrukcjamoduły słomiane
Powierzchnia całkowita25.0 m²
Data realizacji (koniec)2014
Ekologiczny dom ze słomy, Lawendowe pole

i

Autor: Archiwum Architektury Nocna wizualizacja ekologicznego domu ze słomy

Trwa akcja crowdfoundingowa, której celem jest zebranie środków na budowę współczesnego, ekologicznego domu ze słomy. Całoroczny dom z naturalnych i lokalnie dostępnych materiałów ma powstać na terenie Lawendowego Pola, największej plantacji lawendy w Polsce, w Nowym Kawkowie na Warmii. Pomysłodawcami projektu są Weronika Siwiec, absolwentka WA PW, studentka Wzornictwa na ASP w Warszawie oraz Stanisław Kamionka, absolwenta Wydziału Zarządzania na UW. Budowę domu można wesprzeć na stronie internetowej mintu.me.

Ekologiczny dom ma zostać wzniesiony przy użyciu tradycyjnych technik, z wykorzystaniem ogólnodostępnych i tanich materiałów. Pomimo tego, jego forma uzyska współczesny wyraz. Pomysłodawcy kładą duży nacisk na współpracę i dzielenie się wiedzą. "Chcemy aby każdy chętny mógł pójść w nasze ślady i zbudować swój dom. Dlatego udostępnimy nasz projekt na zasadach open source" mówią Weronika i Stanisław. Dzięki niedużej powierzchni zewnętrznej, która wyniesie jedynie 25 m2, każdy będzie mógł zbudować taki dom bez pozwolenia na budowę.

Skąd pomysł budowy ekologicznego domu ze słomy? Projekt powstaje jako praca dyplomowa Weroniki Siwiec na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. A z jakich wynika motywacji? "Skala i materiały współczesnej architektury mieszkalnej to język niezrozumiały dla ludzi i arogancki wobec środowiska naturalnego. Takie tendencje prowadzą do znanych nam absurdów: zamkniętych osiedli z całodobowym monitoringiem i wieżowców mieszklanych bez możliwości otwierania okien. Mam wrażenie, że brak tutaj miejsca dla człowieka." - wyjaśnia Weronika Siwiec.

Technologia budowy ekologicznego domu ze słomy

Dom będzie zbudowany z modułów słomianych, efektywnej techniki, dostosowanej do naszego klimatu. Drewniany szkielet zostanie uzupełniony 40cm warstwą kostek słomianych, co zapewni doskonałe warunki izolacyjne. Ze względu na zastosowanie mocno sprasowanej słomy dom będzie odporny na ogień. Dom zostanie pokryty tynkiem glinianym i wapiennym. Gliniane tynki "oddychają", stwarzają korzystny mikroklimat, odpowiednią wilgotność i filtrowanie powietrza.

Pomysłodawcy domu ze słomy

Weronika Siwiec ur. 1988, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i studentka Wzornictwa na ASP w Warszawie. Interesuje się relacjami pomiędzy architekturą, człowiekiem i środowiskiem naturalnym. Projekt budowy domu powstaje jako praca magisterska Weroniki Siwiec na wydziale wzornictwa ASP. Promotorem pracy jest Jarosław Kozakiewicz, artysta działający pograniczu architektury i sztuki, autor projektów, których utopijność uniemożliwia realizację.

Stanisław Kamionka ur. 1989 w Warszawie, absolwent wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo zajmuje się projektowaniem gier strategicznych. Interesuje się fotografią, ostatnio zwłaszcza techniką mokrego kolodionu.

Ekologiczny dom ze słomy, wnętrze

i

Autor: Archiwum Architektury Wnętrze ekologicznego domu ze słomy