Forest Hill

Podczas warsztatów urbanistycznych charrette w Katowicach, powstała koncepcja osiedla mieszkaniowego. Projekt został wykonany przez międzynarodowe grono architektów i urbanistów na zlecenie firmy TUP Property właściciela działki.

18 stycznia zakończyły się warsztaty urbanistyczne charrette w Katowicach (idea warsztatów urbanistycznych powstała w latach '80 w USA). 
W warsztatach urbanistycznych wzięło udział dziewięciu urbanistów i architektów ze światowej sławy biur architektonicznych. Pracowali przez pięć dni pod kierownictwem urbanisty i architekta Macieja M. Mycielskiego, który realizował tego typu projekty w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Egipcie, Belgii i w poznańskiej Modenie, której projekt powstał podczas podobnych warsztatów charrette półtora roku temu. Przy współpracy władz miasta, specjalizujących się między innymi w zagadnieniach zagospodarowania przestrzennego, komunikacji, budownictwa oraz z przedstawicielami lokalnej społeczności i ekologami, architekci uzyskali pełną wiedzę o atutach i ograniczeniach terenu, dla którego stworzyli koncepcje zagospodarowania blisko 9 hektarów przy ulicy Bażantów, w sąsiedztwie kompleksu Lasów Murckowskich.

- Teren nad którym pracowaliśmy jest ciekawy i jednocześnie wymagający. Musieliśmy dostosować nasz projekt do zróżnicowanego obszaru.
Dlatego zdecydowaliśmy się na zabudowę kaskadową, stopniującą wysokość budynków. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli piękny i zielony widok z okna Ogromnym atutem tej przestrzeni jest także sąsiedztwo lasu, który zgodnie z naszym projektem stanie się integralną częścią osiedla
– wyjaśniał Maciej M. Mycielski, główny planista i koordynator warsztatów.

W swojej pracy projektanci inspirowali się architekturą modernistyczną. Głównym założeniem koncepcji nowego osiedla jest stworzenie spójnej zabudowy o charakterze miejskim. Tym co wyróżnia projekt Forest – Hill jest całościowe spojrzenie na potrzeby mieszkańców. Projekt integruje przyszłe osiedle z otaczającym je lasem, łącząc funkcje mieszkaniową, usługową i rekreacyjną. Projektanci zaproponowali na sąsiadującym z działką terenie miejskim stworzenie rodzinnego pola golfowego. Inwestorem jest firma TUP SA.

http://www.tup.com.pl/

http://architektura.muratorplus.pl/aktualnosci/nowe-miasto-siewierz,184_2565.htm