Architektura MuratorProjektyGaleria Wilanów w Warszawie

Galeria Wilanów w Warszawie

Po krytyce mieszkańców inwestor zmienił projekt galerii Wilanów. Nową koncepcję opracowało Atelier Thomas Pucher.

Galeria Wilanów w Warszawie
Budynki miałyby obniżać się tarasowo w kierunku ul. Gieysztora. Pomiędzy nimi architekci proponują liczne pasaże i place z dużą ilością zieleni

Projekt galerii handlowej w rejonie ul. Przyczółkowej, Branickiego, Klimczaka i Gieysztora, vis-à-vis pałacu w Wilanowie, jeszcze w 2014 roku przygotowało biuro APA Wojciechowski. Dwa trzykondygnacyjne gmachy o powierzchni całkowitej 220 000 m2 chciała tu realizować firma GTC. W 2016 roku złożyła w ratuszu wniosek o pozwolenie na budowę, ale po protestach mieszkańców władze miasta go odrzuciły, powołując się na zapisy obowiązującego planu miejscowego, choć nowy – dopuszczający wielkopowierzchniowy handel – był w trakcie uchwalania. Na początku lipca GTC niespodziewanie zaprezentowało zupełnie nową koncepcję. Wstępny projekt Puchera zakłada realizację czterech oddzielnych budynków, obniżających się tarasowo w kierunku ul. Gieysztora. Każdy budynek projektuję z myślą o celebracji życia społecznego. Architektura nie powinna dzielić, lecz zbliżać nas do siebie. Ta przestrzeń powinna aktywizować mieszkańców, a ich energię oddawać ze zwielokrotnioną siłą – tłumaczy Thomas Pucher. Poszczególne obiekty, mieszczące nie tylko funkcje handlowe i rozrywkowe, ale też biurowe, byłyby połączone pasażami i zielonymi placami.

Projekt koncepcyjny: 2018

Galeria Wilanów w Warszawie
Nowa koncepcja zakłada, że zespół pomieści nie tylko handel, ale także biura
Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.