Architektura MuratorProjektyHala Arena w Poznaniu według CDF Architekci

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci

W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci
Modernizacja i rozbudowa hali ArenaPoznań, ul. Wyspiańskiego 33
AutorzyCDF Architekci
InwestorMTP
Powierzchnia zabudowy8338.0 m²
Powierzchnia użytkowa12033.0 m²
Powierzchnia całkowita26768.0 m²
Kubatura217767.0 m³
Projekt2019
Data realizacji (koniec)2021
Koszt inwestycjiok. 100 000 000 zł
Wysokość 27,57 m

Hala Arena w Poznaniu powstała w latach 1972-1974 według projektu Jerzego Turzenieckiego. Charakterystyczny obiekt na planie koła, zwieńczony złocistą kopułą, stanął w północnej części parku Kasprowicza, szybko stając się jedną z architektonicznych ikon stolicy Wielkopolski. Od dawna domagał się generalnego remontu, ale z uwagi na brak środków rozpoczęcie prac wciąż odwlekano w czasie. Dwa lata temu halę od władz miasta przejęły Międzynarodowe Targi Poznańskie. Pod koniec ubiegłego roku zaprezentowały koncepcję modernizacji przygotowaną przez lokalne studio CDF Architekci.

Według niej budynek zyska nową, podziemną kondygnację. Poziom posadzki znajdować się będzie teraz 6 metrów niżej, więc do środka będzie można wprowadzić dodatkowe trybuny i zmienić ich układ. Obecnie są łukowe i oddalone od parkietu. Po modernizacji zostaną ułożone równolegle do boiska. Przy okazji część z nich będzie mobilna, by możliwe było ich złożenie i pozostawienie pustej płyty. Pojemność hali zwiększy się dzięki temu z 7200 do 9200 miejsc. Znajdzie się też przestrzeń na tzw. skyboxy, czyli pomieszczenia o podwyższonym standardzie przeznaczone na spotkania towarzyskie i biznesowe, powstaną nowe sale konferencyjne, strefa food court oraz restauracja z tarasem.

Elewacje hali Arena pozostaną w niezmienionej formie, remont czeka jedynie pokrycie dachu. Pojawi się też nowe zagospodarowanie terenu. Tak zwany plac Olimpijski przed obiektem będzie bardziej zielony, znajdą się tu drzewa w donicach, siedziska i zadaszona przestrzeń foyer. W kolejnym etapie pod placem planowany jest trzypoziomowy parking na 700 aut z wjazdem od strony ul. Wyspiańskiego, a po drugiej stronie obiektu podziemny parking techniczny z wjazdem od ul. Reymonta. W ramach inwestycji w sąsiedztwie powstanie też zupełnie nowy budynek administracyjny. Modernizacja hali Arena ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć w 2021.

Stosunkowo młoda architektura socmodernistyczna bywa w Polsce modernizowana w różny sposób: od prostych remontów, przez zmianę substancji i bryły, po popularną ostatnio całkowitą odbudowę rozebranych wcześniej obiektów. Przegląd nowych i dopiero planowanych dokonań w tym zakresie prezentowaliśmy w tekście „Socmodernizm odnowa”.

 

Il. Grupa MTP/CDF Architekci

Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.
Modernizacja Okrąglaka w Poznaniu W ubiegłym tygodniu publikowaliśmy artykuł poświęcony zagrożonemu wyburzeniem budynkowi Państwowego Domu Towarowego w Lublinie. Dziś prezentujemy przykład pieczołowitej modernizacji innego PDT-u - poznańskiego Okrąglaka, awangardowego dzieła Marka Leykama z lat 50.