ŻOLIBORZ

Legendarne warszawskie kino doczeka się remontu

2024-04-02 17:06

O zakończeniu prac nad projektem modernizacji kina Tęcza poinformowało Centrum Kultury Filmowej imienia Andrzeja Wajdy – miejska instytucja, która zarządza budynkiem przy ulicy Suzina, przylegającym do dawnej kotłowni Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Spis treści

  1. Kino Tęcza: kotłownia, Powstanie, kino, techno
  2. Kino Tęcza: z zewnątrz remont, w środku rewolucja
  3. Kino Tęcza: "gra bryłami i proporcjami"
Szkoła Budowania. Wymiana okna dachowego
Materiał sponsorowany

Kino Tęcza: kotłownia, Powstanie, kino, techno

Budynek dawnej kotłowni WSM zajmuje ważne miejsce w historii Żoliborza i Warszawy. To tu padły pierwsze strzały Powstania Warszawskiego, gdy – na kilka godzin przez „godziną W” – oddział AK został dostrzeżony przez niemiecki patrol. Fakt ten upamiętniają tablice na elewacji. Gmach powstał pod koniec lat 20. i ogrzewał kolejne kolonie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstające między placem Wilsona oraz ulicami Słowackiego i Krasińskiego. Jeszcze w latach 30. część kotłowni udało się przeznaczyć na kulturę. Działał tu najpierw awangardowy teatr im. Żeromskiego, potem zaś kina „Żoliborz” i „Świat”. Po wojnie pojawiła się „Tęcza”, która zajmowała już jednak pawilon przylegający do dawnej kotłowni - i to właśnie ten budynek ma być remontowany.

W latach 90. kino zostało zamknięte, a budynek zajmował kolektyw Akademia Ruchu. Tęcza stanowiła wówczas ważne miejsce na mapie kultury podziemnej. Multimedialne performanse organizował w niej m.in. electropunkowy zespół Najakotiva. Później, mimo prób reanimacji budynku i stworzenia w nim niezależnej sceny teatralnej, przez większą część czasu stał już niewykorzystany.

Z kolei w 2019 roku Warszawa powołała do życia Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, związanego z Żoliborzem. Stąd pomysł, by siedzibą CKF było właśnie dawne kino przy ulicy Suzina.

CZYTAJ TEŻ: Nowy Marchijski. Kino w pozostałościach dworca

Kino Tęcza: z zewnątrz remont, w środku rewolucja

Za projekt odpowiada Biuro Architekt Kaczmarczyk. Z opublikowanych przez CKF wizualizacji wynika, że z zewnątrz zmieni się niewiele – wejściowy pawilon zachowa przeszkloną formę, elewacje odzyskają jasne barwy. Rewolucja – przede wszystkim technologiczna – czeka natomiast wnętrze.

Jednym z kluczowych elementów przebudowy jest nowoczesna sala kinowa, wyposażona w najnowocześniejsze systemy audiowizualne. Sala będzie mogła pomieścić 145 widzów, zapewniając niezapomniane wrażenia podczas seansów filmowych. System dźwięku Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran sprawią, że oglądanie filmów stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich kinomanów – czytam w opisie projektu.

To jednak tylko jedna strona medalu.

Mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza nie zrezygnuje z kinowych tradycji. Nadal będzie można cieszyć się projekcjami filmów z taśmy, co stanowi hołd dla historii kina oraz umożliwia wyjątkowe doświadczenia kinowe. W projekcie kina zaplanowano możliwość podłączenia dwóch systemów projekcji: nowoczesny cyfrowy DCP oraz projektor 35 mm do wyświetlania filmów z taśmy światłoczułej. Niezależnie od źródła projekcji widzowie będą mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. Ponadto powstanie tu nowoczesna reżyserka, która umożliwi rejestracje i transmisje na żywo z wydarzeń, które będą odbywać się w kinie. Projekt akustyczny kina przewiduje możliwość przeprowadzania paneli dyskusyjnych i konferencji oraz organizacji kameralnych występów muzycznych – czytamy dalej.

Kino Tęcza: "gra bryłami i proporcjami"

Kompozycja architektoniczna tego projektu to gra bryłami, proporcjami – to architektura spójna, pełna równowagi i spokoju, z przeszkleniami przy wejściu, aspirująca do nowoczesności. My zamysł naszych poprzedników wydobywamy poprzez fakturę tynków, smukłość profili w przeszkleniach. Poza ładnym holem, wnętrza kina są przytłoczone starym „myśleniem stropami” i ciasną klatką schodową. „Rozcinamy” te duszne przestrzenie, by przez szeroki świetlik dachowy wlać do wnętrza powietrze i światło, a schody uformować już w nowy, bardziej rzeźbiarski sposób” – tłumaczy Andrzej Kaczmarczyk.

Nowe kino Tęcza będzie stanowić połączenie tradycji z nowoczesnością, łącząc w sobie klimat kinematografii analogowej z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej. Po ukończeniu wszystkich prac, budynek będzie pełnił funkcję kulturalnego centrum filmowego, będąc otwartym i przyjaznym miejscem dla wszystkich miłośników kina - zapowiada CKF.

Tęcza ma zapraszać zarówno mieszkańców, jak i twórców, tworzyć dla nich ciekawą i bezpieczną przestrzeń, co ma znaleźć odzwierciedlenie w architekturze. Foyer i kawiarnia mają być przedłużeniem ulicy. Blaszaną bramę od ulicy Suzina zamieniamy na żarzące rozmytym światłem szklane wrota, za którymi urządzamy wąski bar kawowy, świadomie trochę ciasny i – jak we włoskich espresso barach – dostępny także z ulicy, w którym zawsze będzie można kupić bilet do kina – dodaje projektant.

Jednym z priorytetów jest stworzenie przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek ma być przystosowany do ich potrzeb, z uwzględnieniem windy oraz dostosowanych miejsc na widowni. Z myślą o osobach z dysfunkcjami słuchu uwzględniono w nim pętle indukcyjne.

CKF wystąpiło już o pozwolenie na budowę. Niebawem zaczną się poszukiwania wykonawcy. Prace mają się zakończyć w 2027 roku.

CZYTAJ TEŻ: Kino Kijów w metaverse. Krakowski budynek Witolda Cęckiewicza będzie można odwiedzić w wirtualnym świecie

Listen to "Bilans zamknięcia. Konrad Płochocki odchodzi z Polskiego Związku Firm Deweloperskich" on Spreaker.