Projekt studencki

Nowy Marchijski. Kino w pozostałościach dworca

2024-02-19 8:48

Prezentujemy projekt autorstwa Natalii Madej i Barbary Pater z Politechniki Wrocławskiej. Wielofunkcyjne miejsce spotkań zawiera przestrzeń kinową, targową, wystawienniczą oraz gastronomiczną. Poszczególne obiekty łączy pomost o industrialnym charakterze, zapewniający widok na Stare Miasto Wrocławia.

Założeniem projektu jest stworzenie miejsca integrującego ludzi oraz oferującego usługi kultury. Główną ideą jest przeniesienie na obszar "Nowego Marchijskiego" funkcji obecnie znajdujących się na terenie pobliskiego, nieczynnego Dworca Świebodzkiego, gdzie planowane jest przywrócenie dawnej funkcji dworcowej i kolejowej.

Dziś Marchijski to nieczynna już pozostałość po XIX wiecznym dworcu czołowym, który upiększał miasto swoją dwuwieżową elewacją z  bramą przejazdową oraz obrotnicą dla lokomotyw. Z całego założenia dworcowego pozostała jedynie wieża oraz północny fragment skrzydła.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

Kino i jedzenie

Projekt zakłada utworzenie obiektu kinowego, hali targowej, manufaktury, przestrzeni wystawienniczych oraz strefy gastronomiczno-barowej wraz z kinem plenerowym.

Bryła kina podzielona jest na trzy strefy i częściowo obniżona. Po środku znajduje się strefa przeszklonego holu, łącząca dwie bryły o różnych poziomach. Niższa to strefa, w której znajdują się biura, magazyny oraz foyer wraz z dwiema głównymi, dużymi salami kinowymi. Duża bryła to strefa kameralnych sal kinowych oraz sklepów i wypożyczalni.

Food court to miejsce, które powstało z elementów odzyskiwanych - starych kontenerów przemysłowych. Zostały umieszczone w stalowym szkielecie belkowo-słupowym. Całość uzupełnia budynek starego dworca Marchijskiego. Element kontenerowy nadaje miejscu przemysłowego charakteru, wpisującego się w kolejowy kontekst kolejową.

Obiekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców Wrocławia na integrację oraz rekreację i odkrywanie nowych smaków. Jest alternatywą dla znanych wszystkim food trucków, urozmaiconą o zabawę poziomami oraz widok na miasto. Istotnym  elementem jest również aspekt kina plenerowego, z którego można korzystać, jednocześnie biesiadując.

Budynek mieści dwie duże sale kinowe na 116 osób, połączone foyer. Przeszklony hol prowadzi do kolejnych 4 sal mniejszych (2 sale na 40 oraz 2 na 48 osób). Ten segment powtórzony został dodatkowo na piętrze 3.

Kładka z widokiem na Wrocław

Dodatkowym atutem jest wypożyczalnia i sklep, znajdujący się na parterze, oraz kawiarenka. Na 1 piętrze znalazła się również strefa biurowa (lokale do wynajęcia). Budynek został połączony z resztą założenia za pomocą pomostu, który pełni również funkcję wystawienniczą. Stanowi też "wstęgę" łączącą wszystkie budynki założenia. To element stalowy, mający swój początek w instalacji imitującej drugą, nieistniejącą już wieżę dworca Marchijskiego. Goście mają możliwość swobodnego spacerowania wewnątrz mostu oraz oglądania nie tylko panoramy Wrocławia, ale również elementów sztuki i kultury w formie wystawy.

Nazwa projektu: Nowy Marchijski

Autorki:

Natalia Madej, Barbara Pater

Nazwa uczelni:

Politechnika Wrocławska
Wydział: Architektury
Rok studiów: IV, II stopień
rok rozpoczęcia studiów: 2019
Opieka naukowa: dr inż. arch. Andrzej Sobolewski