fotka z /zdjecia/A5_Column_interface_big.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury Odporna na wstrząsy sejsmiczne Living Wall w stolicy Jordanii, fot. materiały prasowe

Odporna na wstrząsy sejsmiczne Living Wall w stolicy Jordanii

2008-04-17 2:00

W Jordanii powstała wykonana z betonu i odporna na wstrząsy sejsmiczne inwestycja Living Wall o funcji mieszkalno-handlowej autorstwa pracowni Foster + Partners.

Living Wall – nowoczesny projekt w Amman

Kompleks Living Wall o różnorodnym przeznaczeniu powstaje na skalistym podłożu Amman - stolicy Jordanii. Sposób zaprojektowania budynków nawiązuje do starożytnej historii tego obszaru, a także odzwierciedla regionalną topografię terenu oraz zaspokaja potrzeby dynamicznie rozwijającego się miasta i jego mieszkańców. Obiekt przypomina bryłę skalną z nierówno ociosanym podium, na którym łączy się 6 rzeźbionych wież. Będą się w nich mieścić sklepy, apartamenty oraz hotel, podczas gdy w zacienionych przestrzeniach pomiędzy wieżami znajdzie się plac i amfiteatr.

Czytaj też: Muzeum Transportu w Glasgow

Aby utrzymać odpowiednio niską temperaturę, wykorzystano odbicia światła i cienie rzucane przez poszczególne bryły kompleksu Living Wall. Wieże mają podwójne fasady z przesłonami przypominającymi naturalne warstwy skalne, które stymulują cyrkulację powietrza i zapewniają odpowiednie zacienienie. W mocniej nagrzanych miejscach przesłony stają się bardziej szczelne i nieprzepuszczalne, a w nocy magazynują zimne powietrze – pozwala to zapewnić komfortowe środowisko pracy. Wykorzystane zostały również przestrzenie za przesłonami, które służą jako balkony i tarasy, umożliwiając wypoczynek na świeżym powietrzu. Budynek zachowuje się, jak organizm, rzeczywiście stając się „żywą ścianą”.

Living Wall odporny na wstrząsy sejsmiczne

Zespołowi konstruktorów z Buro Happold udało się zabezpieczyć kompleks 25 piętrowych budynków Living Wall przed wstrząsami sejsmicznymi, występującymi na tym obszarze. Poszczególne mniejsze bryły mają własny podwójny boczny system stabilizacyjny składający się z betonowych rdzeni. Projekt powstał przy użyciu analiz typu Non-Linear-Time-History, które zapewniają najbardziej zaawansowane metody pozwalające oszacować sposób zachowania się brył na wypadek ruchów sejsmicznych.

Living Wall

Lokalizaja: Jordania Klient: Development and Investment Projects Architekt: Foster + Partners Inżynieria: Buro Happold (Inżynieria lądowa, inżynieria konstrukcyjna, instalacje sanitarne i elektryczne, ochrona przeciwpożarowa i ocena ryzyka, projektowanie oświetlenia, doradztwo w zakresie akustyki, inżynieria fasad)