Małopolska Chata Podcieniowa to dom dla czteroosobowej rodziny zlokalizowany niedaleko Krakowa. Inspiracją dla projektu była tradycyjna, drewniana architektura podcieniowa. Dawniej budynki z podcieniami można było spotkać w małych miasteczkach na terenie całego kraju. Wysunięty przed front domu dach osłaniał przed deszczem oraz zapewniał zacienienie w upalne dni. Mógł też pełnić funkcję składu drewna na opał czy warsztatu. Wiele przykładów takich budynków do dziś zachowało się na Lubelszczyźnie czy w Małopolsce.
O tym, że podcienia mogą być z powodzeniem stosowane także w architekturze współczesnej świadczy najnowszy projekt pracowni BXB Studio.
Projektując Małopolską Chatę Podcieniową, dostosowaliśmy się do zapisów Planu Miejscowego, który pozwalał na budowę obiektu dwukondygnacyjnego, z czego druga kondygnacja to poddasze przekryte dachem dwuspadowym. Pomimo kontrowersyjnych zapisów, znacznie ograniczających możliwości stworzenia ciekawej formy architektonicznej na tej pięknie ukształtowanej działce, o znaczącym południowym spadku, udało nam się wykreować ciekawy budynek harmonijnie wpisujący się w krajobraz. Zaprojektowana forma wpisuje się w topografię terenu oraz nieregularny kształt działki - mówi architekt Bogusław Barnaś.
Wewnątrz domu wydzielono aż pięć różnych poziomów podłogi. Mimo to pod względem prawnym obiekt nadal ma charakter budynku dwukondygnacyjnego. Parter od strony wejścia powiązany jest z poziomem terenu. W strefie dziennej - kuchni i jadalni - poziom nieznacznie się obniża otwierając wysokie wnętrza na rozległy widok. Jeszcze niżej znajduje się salon. W centralnej części strefy dziennej, gdzie zlokalizowano kominek, powstał kilkustopniowy uskok przebijający taflę szkła, mający swoją kontynuację na zewnątrz budynku, w podcieniu. Uskok we wnętrzu tworzy przestrzeń siedziska, formę wielopoziomowego audytorium, które może być wykorzystane do projekcji filmów czy nietypowej aranżacji przestrzeni gościnnej.
Poddasze to z kolei prosta dwuspadowa forma. Od strony południowej tworzy strzeliste wnętrze głównej sypialni, natomiast od strony północnej dwupoziomowe wnętrza, pokoje i pomieszczenie do pracy z antresolą.