Architektura MuratorProjektyMedusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra

Medusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra

Na zlecenie Dom Development studio medusa group opracowuje projekt zagospodarowania poprzemysłowych terenów w centrum Wawra. Wstępna koncepcja, uwzględniająca możliwości przestrzenne tej części dzielnicy, zostanie poddana konsultacjom społecznym.

Medusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra
Nowe zagospodarowanie terenów przy ul. Pożaryskiego w Wawrze, proj. medusa group
Nowe zagospodarowanie terenów przy ul. Pożaryskiego w Wawrze
Autorzymedusa group, Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaLeszek Fliciński, Natalia Gurak, Monika Muszyńska, Paulina Słocińska, Tomasz Majewski, Łukasz Chmiel, Miłka Niezgoda, Katarzyna Bobrowska, Jacek Pisarczyk, Patrycja Stołny-Sapko, Natalia Duczmal, Michał Sokołowski, Michał Laskowski, Tymoteusz Sapa, Krzysztof Weber, Mateusz Małecki
InwestorDom Development
Powierzchnia użytkowa26000.0 m²
Projekt (data)2020
Projekt drogowyETC Polska

Wawer od lat przoduje w Warszawie pod względem liczby archaicznych pieców, zwanych też kopciuchami, które w dużej mierze odpowiadają za powstawanie smogu. Władze miasta robią jednak wiele, by rozwiązać problem. W ubiegłym roku Rada Warszawy przekazała dzielnicy 11,5 mln na likwidację „kopciuchów” komunalnych. Dzięki tym środkom mają zostać wykonane audyty energetyczne dla 43 budynków, przeprowadzona zostanie ich termomodernizacja, a 114 starych pieców zastąpią niskoemisyjne źródła ciepła. W przywracanie Wawrowi dawnego charakteru przyjaznej do życia osady na linii otwockiej zaangażowała się właśnie śląska pracownia medusa group. Na zlecenie spółki Na zlecenie Dom Development biuro opracowuje projekt kompleksowej rewitalizacji jednego z kwartałów na terenie osiedla Międzylesie

Lekiem dla zdewaluowanej części osiedla ma być ekologia, czytelna komunikacja i próba tworzenia wielopokoleniowej społeczności. W Wawrze medusa dostrzegła szansę na odwrócenie negatywnych skutków, wywołanych przez przemysł. Wymaga to jednak wnikliwego wywiadu i postawienia trafnej diagnozy. Dlatego w rozmowach z mieszkańcami przedstawią wkrótce swoje wstępne koncepcje i zderzą je z ich oczekiwaniami
– czytamy w informacji prasowej.

Czytaj też: Przemo Łukasik o osiedlu Bolko w Bytomiu |

Rewitalizacja Wawra objąć ma poprzemysłowe tereny przy ul. Pożaryskiego, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu dzielnicy i centrum handlowego Ferio. Nowe centrum ma być zielonym sercem dzielnicy (powierzchnia biologicznie czynna ma stanowić aż 39% powierzchni projektowanego terenu). Przewidziano też czytelne strefowanie funkcji, handel i usługi w parterach budynków mieszkalnych, a także efektowne przestrzenia publiczne.

Medusa group szuka recepty na nowe centrum Wawra
Nowe zagospodarowanie terenów przy ul. Pożaryskiego w Wawrze, proj. medusa group

Zielony Wawer według medusa group

Zaczynem nowego życia będą trzy budynki mieszkalne z ogólnodostępnymi zielonymi dziedzińcami i ogrodami deszczowymi. Kształtowana amfiteatralnie zabudowa miałaby trzy piętra od strony ul. Pożaryskiego, wzrastając do sześciu od strony fabryki ABB. Wstępne założenia przewidują zachowanie istniejącego drzewostanu wokół budynków i uzupełnienie go o trawiaste wydmy, zielone balkony i dachy ze szklarniami do uprawy warzyw i ziół. Do podobnych działań architekci chcą zachęcić sąsiadów. Liczą na to, że dobre przykłady na nowo zagospodarowanym terenie zaowocują współpracą m.in. z właścicielami fabryki ABB, której dachy mogłyby zmienić się w przyszłości w ogrody z panelami słonecznymi.

Kluczowym elementem nowego zagospodarowana terenu mają być przestrzenie wokół budynków, zielone kieszenie dziedzińców, na których powstanie infrastruktura do rekreacji i wypoczynku. Podstawą życia dzielnicy będzie plac miejski z wygodnymi drewnianymi meblami, trybuną i miejscem na targi śniadaniowe. W planie jest też rozbudowa pobliskiej szkoły podstawowej i połączenie jej ścieżką rowerową z centrum dzielnicy. Wstępna koncepcja projektowa, uwzględniająca możliwości przestrzenne tego obszaru Wawra, zostanie poddana konsultacjom społecznym.

Dom Origami / Toruń Obiekt inspirowany sztuką origami to wynik fascynacji inwestorów kulturą Japonii. Jest też rzeźbą ogrodową oglądaną z głównego domu. O nowej realizacji medusagroup pisze Monika Arczyńska.
Latarnia Bytom – projekt Przema Łukasika na 25-lecie „A-m” Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” nieczynna elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Dobiega końca realizacja osiedla Mieszkaj w Mieście według projektu pracowni medusa group. W ciągu siedmiu lat w północno-zachodniej części Krakowa powstała zupełnie nowa, samowystarczalna dzielnica mieszkaniowo-usługowa.
O tym się mówi: Bijące serce Krystyny W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group Budynek D w zespole Nowy Rynek w Poznaniu stanowi doskonały przykład realizacji, w której zapewnienie komfortu użytkownikom idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Dzięki zamontowaniu na fasadzie selektywnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® SKN 165 II, w znaczącym stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ciepło dostarczane przez słońce jest blokowane, sprawiając, że wnętrza nie wymagają dodatkowego zastrzyku energii do schładzania w okresie letnim. Właściwości termoizolacyjne przeszklenia ograniczają także straty ciepła zimą, a dodatkowo gwarantuje ono optymalny dostęp światła dziennego przez cały rok.
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.