Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu!

i

Autor: Archiwum Architektury Mieszkanie Plus na krakowskich Klinach, proj. AMC – Andrzej M. Chołdzyński

Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu!

2018-08-03 20:04

Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.

Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez BGK Nieruchomości we współpracy z krakowskim oddziałem SARP było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej modelowego osiedla na krakowskich Klinach. Uczestnicy mieli przygotować ogólną wizję 18-hektarowego założenia oraz projekt zabudowy dla fragmentu przyszłego osiedla, w rejonie ulic Spacerowej, Komuny Paryskiej i Małysiaka. Według planów BGK Nieruchomości na działce ma powstać około tysiąca mieszkań, a także takie obiekty jak żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, przychodnia lekarska czy punkty handlowo-usługowe oraz przestrzenie zielone, na które przewidziano ponad 25% terenu.

W skład jury, pod przewodnictwem Stanisława Niemczyka, weszli architekci, przedstawiciele urzędu miasta Krakowa i BGK Nieruchomości: Magdalena Wrzesień, Mirosław Barszcz, Włodzimierz Stasiak, Grzegorz Muszyński, Iwona Król, Tomasz Bobrowski, Piotr Kempf, Ryszard Jurkowski, Marek Dunikowski, Witold Zandfos, Krzysztof A. Nowak. Spośród 29 zgłoszeń do drugiego etapu sędziowie zakwalifikowali opracowania pięciu zespołów: Biura Projektów Lewicki Łatak, studia Natkaniec Olechnicki Architekci, pracowni Kubatura, Tomasza Śliwińskiego oraz AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Zwyciężyła ta ostatnia, proponując założenie o zróżnicowanym układzie dróg, ulic i traktów pieszo-rowerowych, a jednocześnie dużym udziale powierzchni biologicznie czynnej – ponad 64%.

Architekci założyli też gradację wysokości budynków zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu – od obiektów trzykondygnacyjnych, po cztero-, pięcio-, sześcio- oraz lokalnie ośmiokondygnacyjne. Osiedle zostało przy tym pomyślane jako przestrzeń wielopokoleniowa, dostosowująca się do struktury wiekowej lokalnych społeczności. W parterach przewidziano liczne lokale usługowe, a także społeczno-edukacyjne. Naszym celem było wypracowanie projektu zrównoważonej, przyjaznej ludziom i środowisku naturalnemu przestrzeni. Chcemy, by osiedle, którego rozpoczęcie budowy planujemy już w przyszłym roku, wzmacniało tworzenie lokalnych tożsamości i szanowało zastany krajobraz przyrodniczy. Cieszę się, że zwycięski projekt pozwala na rozwój wielowątkowej infrastruktury społecznej, edukacyjnej, kulturalnej i sportowej – tak niezbędnej dla przyszłych i obecnych mieszkańców Klinów. Liczę, że w toku konsultacji społecznych będziemy mogli udoskonalić zaprezentowany projekt i w jeszcze większym stopniu dostosowywać go do lokalnych oczekiwań – mówił podczas ogłoszenia wyników Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości.

To nie pierwsza wygrana pracowni AMC – Andrzej M. Chołdzyński w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości. W marcu tego roku biuro zwyciężyło ex aequo w konkursie na projekt osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tu.